Okna

Duże okna – plusy i minusy

Nowoczesna architektura często posługuje się prostymi środkami, tworząc efektowne budynki. Duże okna robią ogromne wrażenie, jednak czy warto wstawiać je do nowo budowanego domu? Listę wszystkich plusów i minusów znajdziesz w naszym wpisie!

Scena niczym z hollywoodzkiego filmu: poranek, słońce rozświetla całe wnętrze przez okno wielkości ściany, a zadowolony bohater niespiesznie przesuwa drzwi balkonowe wychodząc na taras… Czy nie byłoby cudownie, gdyby takie obrazki zagościły na co dzień do naszych domów? Zanim jednak pospieszymy zmieniać piękne wyobrażenia w rzeczywistość, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw:

Duże okna w salonie

Bajeczne widoki dla domowników…

Jeśli nasz dom położony jest na działce, którą porastają piękne rośliny, każdy dzień, niezależnie od pory roku będzie doskonałą okazją do obserwacji roślinności. Duże okna zagwarantują bliskość natury, która  pomaga odprężyć się po całym dniu spędzonym w pracy.

… i dla wszystkich innych

Niestety, jeśli będziemy mieli okazję do codziennej obserwacji natury, natura (i nie tylko) będzie miała okazję obserwować i nas. Duże okna w pewnym stopniu ograniczą naszą prywatność, sprawiając, że większość naszych czynności będzie na widoku dla postronnych osób. Dobrym rozwiązaniem może okazać się montaż rolet lub zasłon, które dadzą nam poczucie komfortu i prywatności.

Drzwi HST - Oknoplast

Drzwi tarasowe HST – Oknoplast

Wysokie walory estetyczne

Wygląd domu ma duże znaczenie – określamy to już na etapie projektu, który wybieramy spośród tysięcy propozycji. Duże okna podnoszą walory estetyczne, sprawiając, że koło naszego domu nie można przejść obojętnie. To trend, który panuje praktycznie na całym świecie, jest doceniany przez środowisko architektów i stosowany w nagradzanych budynkach. Czemu nie miałby znaleźć swojego odzwierciedlenia w Twoim domu?

duże okna w domu

Ale kto to domyje?

Poważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Duże okna to także dużo mycia, a gdy szyby sięgają od sufitu do podłogi, deszczowe dni mogą przyprawić nas o ból głowy. O ile czyszczenie standardowej wielkości okien można zaplanować na co najmniej dwa razy w roku, to konieczność utrzymywania tak dużej powierzchni w czystości będzie od nas wymagać większych nakładów pracy i czasu. Zaangażowanie wszystkich domowników w prace porządkowe może być prostym rozwiązaniem, jednak oceń wcześniej siły na zamiary.

Dużo naturalnego światła

Jeden z najważniejszych, pod względem funkcjonalnym, plusów przemawiających za dużymi oknami w domu. Naturalne światło sprawia, że nasze oczy mniej się męczą i rzecz jasna oszczędzamy na energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń. Takie uzasadnienie z pewnością przekona większość osób, które poza względami estetycznymi potrzebują racjonalnego potwierdzenia słuszności wyboru dużych okien.

duze okna w łazience

Duże okna w domu to niewątpliwie wysokie walory estetyczne, funkcjonalne i praktyczne źródło światła słonecznego w dzień. Z drugiej strony to ograniczenie prywatności, a także konieczność czyszczenia większej powierzchni szyb. Jeśli jesteś w stanie pogodzić się z niedogodnościami, a zależy Ci na wyjątkowym wnętrzu z widokiem na Twój ogród oraz zjawiskowym wyglądzie budynku z zewnątrz – duże okna są dla Ciebie. Finalną decyzję jak zawsze zostawiamy Tobie!

Duże okna to także pozytywny nastrój

Nie jest żadną tajemnicą, że brak światła bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie wszystkich domowników – z pewnością nieraz tego doświadczyłeś. To szczególnie uciążliwe w zimowe i jesienne miesiące, gdy dnie są bardzo krótkie, a ciemność zapada naprawdę szybko. Warto zatem postawić na naprawdę duże okna, które wyłapią wszystkie promienie słońca, rozświetlając nawet najciemniejsze zakątki domu. To zmiana, na którą warto postawić.

Sam widzisz, że duże okna PCV niosą ze sobą szereg zalet, z pięknymi widokami, czy odpowiednią ilością światła na czele. Nie można także zapominać o nowoczesnym designie, który skomponowany z otoczeniem może dać piorunujący efekt. Dobrze zastanów się nad tą zmianą. Może duże okna są odpowiednim wyborem właśnie dla Ciebie?

Więcej informacji znajdziesz tutaj


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry