Home Baza wiedzy Ile oszczędzamy na ciepłych oknach?

Ile oszczędzamy na ciepłych oknach?


opublikowane 16 maj 2018

4 minuty

Aby maksymalnie zoptymalizować wydatki na ogrzewanie należy wziąć pod uwagę także rodzaj okien, jakie instalujemy w naszych domach. Współczynnik Uw określający, jak wiele ciepła wydostaje się na zewnątrz budynku powinien być jednym z najważniejszych kryteriów wyboru okna. Im mniejsze Uw, tym lepiej. Jak wybrać właściwe okna? Na co zwrócić uwagę? Ile możemy zaoszczędzić na ciepłych oknach w skali roku?

Co właściwie oznacza współczynnik Uw?

Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw), ramy (Uf) lub szyby (Ug) określa, jak wiele ciepła „ucieka” z wnętrza budynku do otoczenia przez powierzchnię okien. Im niższa wartość współczynnika, tym więcej ciepła pozostaje w domu i mniej kosztuje nas ogrzewanie. Najwyższa dopuszczalna wartość współczynnika Uw w Polsce to 1,1 W/m2K. Warto jednak poprawić ten parametr poprzez wymianę okien na bardziej szczelne – na przykład Winergetic Premium Passive o współczynniku Uw=0,74 w standardzie (możliwe obniżenie do Uw=0,6!) – w ten sposób możliwe jest zredukowanie zużycia energii w domu nawet o 25%, jednocześnie chroniąc środowisko przed nadmierną emisją gazów cieplarnianych. Inne działania mające na celu termomodernizację budynku są w stanie zmniejszyć nasze wydatki na energię o kolejnych 25%!

Czym grozi nieszczelność okien?

Załóżmy, że w tej chwili posiadamy okna o maksymalnej dopuszczalnej wartości współczynnika przenikania ciepła – Uw=1,1 W/m2K. W ciągu miesiąca tracimy około 33 kWh energii tylko przez to, że część ciepła ucieka na zewnątrz. Biorąc pod uwagę fakt, że sezon grzewczy w Polsce trwa około siedmiu miesięcy, daje to straty w wysokości 321 kWh! To mniej więcej tyle, ile zużywa czajnik elektryczny… w ciągu trzech lat. Przy stale rosnących cenach ogrzewania utrata 321 kWh energii w czasie trwania sezonu grzewczego nie jest czymś pożądanym. Jeśli jednak nasze okna wykazują nieszczelność mechaniczną, straty mogą okazać się nieporównywalnie większe!

Jak zapobiec stratom ciepła?

Wybór właściwych okien znacząco zredukuje straty ciepła, jednak to wciąż nie wszystko, co możemy zrobić. Warto zadbać także o odpowiedni montaż. Okna energooszczędne lub do domów pasywnych montuje się zwykle w warstwie ocieplenia – jest to tzw. ciepły montaż. Śmiało można stwierdzić, że technika montażu jest równie ważna, co wybór odpowiednich okien – jedno bez drugiego nie przyniesie optymalnych rezultatów. W montażu warstwowym do uszczelnienia okien służą aż trzy warstwy izolacyjne:

 • Zewnętrzna – taśma paroprzepuszczalna
 • Środkowa – pianka poliuretanowa
 • Wewnętrzna – folia paroszczelna

Zastosowanie tych trzech środków energetycznej ostrożności zapewnia niezmienne, wysokie parametry izolacyjne przez wiele lat.

Konkretne korzyści

Czas na przykład konkretnych, finansowych korzyści płynących z zastosowania nowoczesnych, energooszczędnych okien. Dla naszej symulacji przyjęliśmy następujące dane:

 • Model okien: Winergetic Premium Passive
 • Izolacja ścian: dobra (U=0,2 W/m2K)
 • Izolacja dachu: dobra (U=0,15 W/m2K)
 • Orientacyjny koszt ogrzewania: 4000 zł/rok – wartość ta jest uzależniona od rodzaju paliwa, instalacji, powierzchni itp.

Dzięki zastosowaniu okien o lepszym współczynniku przenikalności cieplnej oraz montażowi przeprowadzonemu w warstwie ocieplenia oszczędności mogą sięgać nawet 600 złotych rocznie! Biorąc pod uwagę długoterminowość inwestycji w wysokiej klasy okna, całość może stanowić sporą zmianę dla naszego domowego budżetu.

Montaż okien Onkoplast

Oszczędności a sposób ogrzewania

To, ile zaoszczędzimy na nowych oknach i lepszym montażu, zależy w dużym stopniu od rodzaju paliwa, jaki stosujemy w celu ogrzania domu.

1. Gaz ziemny Ogrzewanie z pomocą gazu ziemnego przy użyciu kotła kondensacyjnego z zasobnikiem c.w.u. kosztuje około 4043 zł w ciągu roku. Modyfikacje – zmiana okien na bardziej szczelne oraz zastosowanie montażu w warstwie ocieplenia zmniejszą emisję CO2 o 581 kg w tym okresie – aby przetworzyć taką ilość dwutlenku węgla potrzeba aż 116 drzew. Łączy się to także z oszczędnościami rzędu 596 złotych rocznie przy założeniu, że parametry przegród zewnętrznych spełniają minimalne wymagania obowiązujących aktualnie warunków technicznych.

2. Olej opałowy Ogrzanie przykładowego domu olejem opałowym kosztuje aż 5123 zł rocznie. Wprowadzone modyfikacje przyniosą oszczędności w wysokości 756 złotych w tym okresie, jednocześnie redukując emisję CO2 o 782 kg. Do przetworzenia dwutlenku węgla w takiej ilości potrzebowalibyśmy aż 156 drzew.

3. Energia elektryczna Orientacyjny koszt ogrzewania wyniesie w tym przypadku 2114 zł rocznie, zaś wymiana okien pozwoli zaoszczędzić 312 złotych, zmniejszyć emisję CO2 o 513 kg oraz „odciążyć” 103 drzewa.

4. Węgiel kamienny Dysponując kotłem z nadmuchem powietrza oraz zasobnikiem c.w.u. możemy w ciągu całego sezonu grzewczego zamknąć wydatki na ogrzewanie w kwocie 1819 zł. Wymiana okien na Winergetic Premium Passive oraz zastosowanie ciepłego montażu pozwoli na oszczędności rzędu 268 złotych – to najmniej ze wszystkich opcji, jednakże emisja CO2 zostanie zredukowana aż o 1142 kg! To ogromna ilość, do której przetworzenie potrzeba aż 228 drzew przy założeniu, że średniej wielkości drzewo wchłania około 5 kg CO2 rocznie.

Ogrzewanie domu ciepły dom

Gra warta świeczki

Decyzja o wymianie stolarki okiennej oraz zastosowaniu nowoczesnego sposobu montażu wiąże się z kosztami, ale oferuje długoterminowe korzyści. Szczelne okna pozwolą nie tylko zaoszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem domu, ale także zadbać o znacznie niższą emisję dwutlenku węgla.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów