Dekoracje

Jak dodać wnętrzom lekkości?

Wnętrza, w których zbyt wiele się „dzieje”, sprawiają wrażenie chaotycznych. Wiele osób odczuwa w nich niepokój lub wręcz rozdrażnienie, czuje się przytłoczona i ma problemy z koncentracją. Przyczynami są zazwyczaj zgromadzenie w jednym miejscu dużej liczby mebli i dodatków oraz pomieszanie stylów aranżacyjnych. Pamiętaj, że atmosferę wnętrza możesz kształtować. Aby dodać im lekkości, wystarczy zastosować kilka trików projektantów.Lekkie wnętrza? Ażurowe schody

Jeśli masz dwupoziomowe mieszkanie, dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym, jednym z  dominujących elementów wnętrz są schody. Jeszcze przed kilkunastu laty były one przeważnie wylewane z betonu i obkładane takimi materiałami wykończeniowymi jak gres, kamień czy drewno. Współcześnie większość projektantów stawia na ażurowe schody. Nie mają one przeważnie podstopnic, a ich balustrady i poręcze – o ile w ogóle się pojawiają – są delikatne lub przeszklone. Takie rozwiązanie dodaje wnętrzom lekkości, ponieważ optycznie nie „obciąża” aranżacji. Dodatkowo pozwala na wpuszczenie większej ilości światła naturalnego do pomieszczeń. Dzięki ażurowej konstrukcji strefa pod schodami może być wykorzystana w inny sposób niż tylko jako schowek.
Otwarte przestrzenie i lekkie ścianki

Wnętrza, które można by określić mianem lekkich, mają również inną wspólną cechę architektoniczną. Mowa o otwartym planie wnętrz i wiążącej się z nim przestronności. W nowoczesnych aranżacjach odchodzi się od wydzielania poszczególnych pomieszczeń nieprzezroczystymi ścianami. Szczególnie chętnie łączy się w całość część dzienną mieszkania czy domu, na którą składają się przedpokój, kuchnia, salon i jadalnia.Projektanci nie obawiają się niwelowania ścian także np. pomiędzy sypialnią a łazienką. Chętnie oddzielają też sypialnię od części ogólnodostępnej lekkimi przesłonami, np. szklanymi ścianami z modnymi szprosami w stylu industrialnym. Od kilku sezonów dużą popularnością cieszą się też ścianki ażurowe z drewnianych lameli lub płyt ze finezyjnie wycinanymi wzorami florystycznymi. Przestronnie i lekko – jasne barwy

O ile poprzednie porady dotyczyły etapu projektowania budynku czy tworzenia układu wnętrza, o tyle tę można zastosować w każdym momencie. Nic nie dodaje wnętrzom tak skutecznie lekkości i przestronności jak zastosowanie jasnych barw na ścianach i sufitach. Możesz sięgnąć po modne w tym sezonie odcienie beżu oraz złamanej bieli. Rozświetlą one pomieszczenia, ponieważ odbijać się będzie od nich światło słoneczne wpadające przez okna czy drzwi tarasowe. Jednocześnie, dzięki ciepłym odcieniom, wnętrza będą miały przytulny klimat. Całość możesz urozmaicić dodatkami czy meblami w różnych odcieniach brązu, pomarańczu, czerwieni czy granatu i zieleni. Wolisz radośniejsze barwy? Naśladując projektantów wnętrz, możesz zastosować najmodniejsze jasne odcienie zieleni, żółci czy błękitu na ścianach, sufitach i… meblach oraz w dodatkach. Monochromatyczne wnętrza wydają się bardziej uporządkowane, większe i lżejsze.
Minimalistyczny styl dekoracji

Jak dodać wnętrzom lekkości? Przede wszystkim nie zastawiając ich nadmierną liczbą mebli i dekoracji. Gdy sprzętów, przedmiotów i elementów wyposażenia wnętrz jest zbyt wiele, łatwo o wrażenie chaosu i zagracenia. Jeśli tak właśnie odbierasz swoje mieszkanie czy dom, to sygnał, że pora na gruntowne porządki. Jeśli chcesz uniknąć takiego efektu w nowo urządzanych wnętrzach, pamiętaj o zachowaniu umiaru podczas zakupów i aranżacji pomieszczeń. Postaw na zamykane frontami szafki czy komody z szufladami, aby jak najwięcej przedmiotów przechowywać ukrytych.

Zamiast wielu obrazków czy zdjęć na ścianach wybierz jeden, ale duży – tak jak robią to projektanci. Lekkość przestrzeni wynika też z pozostawienia jej „górnej” części niezabudowanej wysoki meblami. Zamiast mebli kuchennych czy regałów wysokich od podłogi po sufit wybieraj więc niższe modele. Tak urządzone wnętrze wyda się z pewnością przestronniejsze i większe niż w rzeczywistości.Duże przeszklenia dodadzą lekkości

Projektanci coraz chętniej rezygnują nie tylko ze ścian wewnętrznych w budynkach, ale też z odcinania wnętrz od przestrzeni zewnętrznej. Jak to możliwe? Niemożliwe jest zupełne odrzucenie ścian zewnętrznych, ale zastępowane są one przegrodami szklanymi. Dobrym wyborem, zwłaszcza w willach w stylu nowoczesnego minimalizmu, są wielkoformatowe okna i przesuwne drzwi tarasowe (np. HST Motion OKNOPLAST). Nie tylko „otwierają” one wnętrza na przyrodę, ale też zapewniają skuteczną izolację cieplną pomieszczeń. W przypadku najbardziej zaawansowanych technologicznie modeli, jak HST Motion, szerokość całkowita drzwi przesuwnych może wynosić nawet do 6 metrów! Wnętrza, w których zastosowano wielkoformatowe okna i tarasowe drzwi przesuwne, wydają się „wkraczać” do ogrodu. Przestrzeń życiowa w pomieszczeniach jest więc nie tylko lepiej doświetlona, ale też bardziej komfortowa.

Chcesz wiedzieć więcej o naszej nowości – tarasowych drzwiach przesuwnych HST Motion? Sprawdź ich zalety na naszym blogu.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Promocja Wakacyjna

Promocja Wakacyjna


Poznaj nasze okna

Jak dodać wnętrzom lekkości?
Do góry