Home Baza wiedzy Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?

Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?


opublikowane 25 maj 2021

2 minuty

W polskiej długości i szerokości geograficznej od zawsze brakuje nam słońca. Latem łapiemy każdy jego promień, a w okresie jesienno – zimowym ratujemy się klimatycznymi lampkami, świecami i kubkiem z gorącą herbatą. Naturalne światło zawsze dodaje nam witalnej energii, dlatego jest tak ważne przy budowie domu, czy zakupie mieszkania. Jak wpuścić do przestrzeni życiowej więcej światła, dowiecie się właśnie z tego tekstu.


Pierwsza decyzja

Mówi się, że nasz wymarzony dom lub mieszkanie musi charakteryzować się trzema cechami: sporym rozmiarem, przestronnością i jasnością. „Jasne” to słowo klucz wielu konsultacji budowlanych i wnętrzarskich. Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy budujecie dom i ustalacie z architektem rozmieszczenie i wielkość otworów okiennych – wtedy macie maksymalny wpływ na źródło naturalnego światła i możliwość wyboru okien, które zapewnią wam najwyższy komfort. Jeśli jesteście tymi szczęśliwcami, którzy takie plany mają przed sobą, zapraszamy do konsultacji z naszymi doradcami. Starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom, stworzyliśmy model Pixel, który zapewnia nawet 22% więcej światła w pomieszczeniu. 

Kiedy ktoś podejmie decyzję za Was

Co jednak zrobić, gdy nie mamy tyle szczęścia i w mieszkaniu lub domu rozkład naturalnych źródeł światła nie był konsultowany, lub gdy wynajmujemy gotowe mieszkanie? Mamy dla Was kilka sprawdzonych rad, jak rozjaśnić ciemne pomieszczenie.

 1. Jeśli macie bardzo mały pokój, wykorzystaj farby w jasnych barwach – od ciepłej bieli, przez beże po szarości. Od razu pomieszczenie optycznie się powiększy – bez względu na wielkość okna.
 2. Jeśli nie macie opcji zmiany koloru ścian, to pomalujcie białą farbą parapet i obrzeża okna – naturalne światło będzie się odbijało i sprawi, że pomieszczenie będzie jaśniejsze.
 1. Zaplanujcie kilka różnych źródeł sztucznego światła o różnym natężeniu – główna lampa oświetlająca całe pomieszczenie powinna dawać bardzo dużo światła, przy biurku sprawdzi się mniejsza lampka skupiająca światło na blacie, a przy łóżku modne od kilku sezonów cotton bolls.
 2. Często nasze pokoje są ciemne ze względu na zbyt duże lub po prostu ciemne meble. Warto pomyśleć o ich wymianie na jaśniejsze, a w wersji oszczędnej po prostu przemalowanie je na inny – jasny kolor.
 3. Zmiana koloru z ciemnego na jasny nie musi dotyczyć tylko mebli. Na rynku dostępne są również specjalne farby do kafelków – można bardzo szybko, używając tylko jednej warstwy preparatu – rozjaśnić pomieszczenie bez konieczności usuwania starej glazury.
 4. Jeśli planujecie generalny remont, to kwestia rozjaśniania przestrzeni jest prostsza. Warto wziąć ze sobą do sklepów budowlanych i wnętrzarskich plan mieszkania i dopasować próbki podłóg, kafelków czy farb do każdego pokoju, kuchni czy łazienki. Istotny jest wybór mebli, ponieważ te, które posiadają lakierowane powierzchnie doskonale odbijają światło.
 5. W pokoju na jednej ścianie stoi komoda? Świetnie! Powieś nad nią lustro i postaw na niej świecznik – lustro również odbije światło i pomieszczenie od razu będzie jaśniejsze.
 6. Przytulności Waszym wnętrzom dodają tkaniny i wszelkie dekoracyjne dodatki. Kochacie mnóstwo poduszek w wielu wzorach i kolorach? Nie musicie z nich rezygnować – wystarczy, że zmienicie poszewki ja jednokolorowe, w neutralnych barwach. Świetnie będą się wybijały na tle ciemnej sofy i zwiększą wrażenie przestrzeni.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów