Dom bezpieczny dla dziecka
Porady

Dom bezpieczny dla dziecka

Priorytet dla wszystkich rodziców? Bez wątpienia zapewnienie bezpieczeństwa swoim pociechom. Pojawienie się na świecie dzieci często zmienia to, jak wyglądają nasze wnętrza. Na pierwszy plan wysuwają się właśnie kwestie bezpieczeństwa i komfortu. Jak je zapewnić najmłodszym mieszkańcom?

Przestrzeń pełna niespodzianek

Czy nasze domy są bezpieczne dla dzieci? Mogą być i to w 100%, o ile odpowiednio je przygotujemy. Co to oznacza? Warto spojrzeć na swoje mieszkanie oczami dziecka.

Ciekawość świata dominuje u maluchów, a co najgorsze – nie znają one zagrożeń, więc każdy element otoczenia jest tak samo interesujący. Kontakty, kable, czajnik, schody, ostre przedmioty, czy środki chemiczne. Każdy z nich znajduje się na liście „do obejrzenia”.

Dziecko mały odkrywca


Podstawą jest zabezpieczenie przedmiotów, które znajdziemy w całym domu, czyli na pierwszy plan wysuwają się kontakty i kable. Oba elementy da się jednak bez problemu zabezpieczyć. W przypadku kontaktów mamy do dyspozycji specjalne nakładki. Natomiast wszelkie kable z łatwością pochowamy do specjalnych pudełek.


Ciekawość świata

Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem jest zabezpieczenie okien i drzwi. To właśnie one stanowią duże zagrożenie dla ciekawskich maluchów. Najczęściej mamy do czynienia z próbami otwierania okien, czy wkładaniem rąk w szczelinę. To popularne przypadki, którym na szczęście łatwo zapobiec. Jednym ze sposobów – prostym, ale skutecznym – jest zamykana na klucz klamka OKNOPLAST dESIGN+. Dzięki niej mamy pewność, że nasze dzieci nie otworzą samodzielnie żadnego z okien. To rodzice za pomocą klucza kontrolują proces otwierania i zamykania.

Okna bezpieczne dla dzieci OKNOPLAST


Kuchenne niebezpieczeństwa

Jedno z tych miejsc, które uwielbiają wszyscy domownicy? Bez wątpienia kuchnia! Niestety, to właśnie tutaj czyha na pociechy wiele niebezpieczeństw. Kurki z gazem, wrzątek, ostre noże i sprzęty AGD. Dla dziecka to właśnie kuchnia stanowi jedno z największych zagrożeń. Co więc zrobić, by stała się ona nieco bardziej przyjazna?

Po pierwsze, wszystkie niebezpieczne przedmioty powinny znaleźć się na wysokości będącej poza zasięgiem dziecka. To i tak wciąż za mało, dlatego by mieć gwarancję należy zaopatrzyć się w kilka drobiazgów. Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów, które uniemożliwiają samodzielne otwarcie szuflad oraz szafek. Istnieją m.in. blokady drzwi, przyssawki oraz plastry zabezpieczające, nakładki narożne i wiele, wiele innych. Wszystko zależy od tego, jakie mamy meble. Dzięki takim „drobiazgom” nie musimy się obawiać, że nasz maluch zacznie samodzielnie buszować po szafkach. Po drugie, jeśli dysponujemy kuchenką na gaz, to koniecznie musimy pomyśleć o zakupie zabezpieczeń na kurki gazowe. Po trzecie, ostrożności nigdy za wiele. Wszelkiego rodzaju przedmioty – nawet te z pozoru bezpieczne – należy trzymać w głębi blatu. Dzieci uwielbiają sięgać w górę, a ich ciekawość świata wygrywa ze wszystkim wokół. Nawet zwykły kubek może okazać się niebezpieczny, dlatego im głębiej znajdą się przedmioty, tym lepiej.

Jak zabezpieczyć szafki w kuchni przed dziećmi


Co czai się w łazience

Kolejna przestrzeń – kolejne niebezpieczeństwa. W łazience należy uważać przede wszystkim na środki chemiczne. Tutaj również swoje zastosowanie powinny znaleźć zabezpieczenia do szafek. Dodatkowo warto pomyśleć o drobiazgach, które ułatwią kąpiele dzieci. Niezbędne będą  przeciwpoślizgowe akcesoria, czyli mata lub paski do wanny, a także nakładki na glazurę. Dzięki takim drobiazgom unikniemy nieszczęśliwych wypadków.

Dziecko bezpieczne w łazience

Dom to miejsce, które powinno być oazą bezpieczeństwa. Warto poświęcić swój czas i energię na to, by odpowiednie przygotować się na przyjście dzieci i zabezpieczyć najbardziej newralgiczne miejsca. Ostrożności nigdy za wiele! Każdego dnia warto śledzić poczynania naszych dzieci i sprawdzać, gdzie jeszcze sięga ich wyobraźnia i chęć odkrywania!


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Dom bezpieczny dla dziecka

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry