Wnętrza

Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?

W polskiej długości i szerokości geograficznej od zawsze brakuje nam słońca. Latem łapiemy każdy jego promień, a w okresie jesienno – zimowym ratujemy  się klimatycznymi lampkami, świecami i kubkiem z gorącą herbatą. Naturalne światło zawsze dodaje nam witalnej energii, dlatego jest tak ważne przy budowie domu, czy zakupie mieszkania. Jak wpuścić do przestrzeni życiowej więcej światła, dowiecie się właśnie z tego tekstu.

Pierwsza decyzja
Mówi się, że nasz wymarzony dom lub mieszkanie musi charakteryzować się trzema cechami: sporym rozmiarem, przestronnością i jasnością. „Jasne” to słowo klucz wielu konsultacji budowlanych i wnętrzarskich. Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy budujecie dom i ustalacie z architektem rozmieszczenie i wielkość otworów okiennych – wtedy macie maksymalny wpływ na źródło naturalnego światła i możliwość wyboru okien, które zapewnią wam najwyższy komfort. Jeśli jesteście tymi szczęśliwcami, którzy takie plany mają przed sobą, zapraszamy do konsultacji z naszymi doradcami. Starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom , stworzyliśmy model Pixel, który zapewnia nawet 22% więcej światła w pomieszczeniu.

Okna – Pixel – Oknoplast

Kiedy ktoś podejmie decyzję za Was
Co jednak zrobić, gdy nie mamy tyle szczęścia i w mieszkaniu lub domu rozkład naturalnych źródeł światła nie był konsultowany, lub gdy wynajmujemy gotowe mieszkanie? Mamy dla Was kilka sprawdzonych rad, jak rozjaśnić ciemne pomieszczenie.

1. Jeśli macie bardzo mały pokój, wykorzystaj farby w jasnych barwach – od ciepłej bieli, przez beże po szarości. Od razu pomieszczenie optycznie się powiększy – bez względu na wielkość okna.

2. Jeśli nie macie opcji zmiany koloru ścian, to pomalujcie białą farbą parapet i obrzeża okna – naturalne światło będzie się odbijało i sprawi, że pomieszczenie będzie jaśniejsze.

3. Zaplanujcie kilka różnych źródeł sztucznego światła o różnym natężeniu – główna lampa oświetlająca całe pomieszczenie powinna dawać bardzo dużo światła, przy biurku sprawdzi się mniejsza lampka skupiająca światło na blacie, a przy łóżku modne od kilku sezonów cotton bolls.

4. Często nasze pokoje są ciemne ze względu na zbyt duże lub po prostu ciemne meble. Warto pomyśleć o ich wymianie na jaśniejsze, a w wersji oszczędnej po prostu przemalowanie je na inny – jasny kolor.

5. Zmiana koloru z ciemnego na jasny nie musi dotyczyć tylko mebli. Na rynku dostępne są również specjalne farby do kafelków – można bardzo szybko, używając tylko jednej warstwy preparatu – rozjaśnić pomieszczenie bez konieczności usuwania starej glazury.

6. Jeśli planujecie generalny remont, to kwestia rozjaśniania przestrzeni jest prostsza. Warto wziąć ze sobą do sklepów budowlanych i wnętrzarskich plan mieszkania i dopasować próbki podłóg, kafelków czy farb do każdego pokoju, kuchni czy łazienki. Istotny jest wybór mebli, ponieważ te, które posiadają lakierowane powierzchnie doskonale odbijają światło.

7. W pokoju na jednej ścianie stoi komoda? Świetnie! Powieś nad nią lustro i postaw na niej świecznik – lustro również odbije światło i pomieszczenie od razu będzie jaśniejsze.

8. Przytulności Waszym wnętrzom dodają tkaniny i wszelkie dekoracyjne dodatki. Kochacie mnóstwo poduszek w wielu wzorach i kolorach? Nie musicie z nich rezygnować – wystarczy, że zmienicie poszewki ja jednokolorowe, w neutralnych barwach. Świetnie będą się wybijały na tle ciemnej sofy i zwiększą wrażenie przestrzeni.

Jasne mieszkanie

To tylko kilka naszych sprawdzonych sposobów na rozjaśnianie wnętrz. Jeśli jesteście na początkowym etapie wyboru swojego miejsca na ziemi, nie bójcie się pytać architektów i naszych specjalistów o radę. Jeśli  ktoś inny już dokonał za Was wyboru, to też nic straconego – własnymi siłami i stosunkowo niewielkim wkładem finansowym można odmienić wnętrze nie do poznania. Potem już tylko wystarczy zaprosić przyjaciół i zobaczyć ich pozytywnie zaskoczone miny. Z każdej przestrzeni da się wyczarować dodatkowe kilka metrów kwadratowych.

jasne mieszkanie

Jeśli macie swoje pomysły, dajcie nam znać w komentarzach!

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry