Home Baza wiedzy Jak rozjaśnić ciemną kuchnię

Jak rozjaśnić ciemną kuchnię


Mała kuchnia w bloku Oknoplast

opublikowane 06 lip 2018

3 minuty

Kuchnie w blokach cechuje często niewielka przestrzeń oraz ograniczony dostęp światła słonecznego. Niełatwo poradzić sobie z aranżacją takiego pomieszczenia, zwłaszcza jeśli w projekcie zabrakło miejsca na okno. Jak rozjaśnić ciemną kuchnię i możliwie najlepiej wykorzystać jest funkcjonalność?  

Mała kuchnia w mieszkaniu Oknoplast

Wariant z oknem

Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się niewielkich rozmiarów kuchnia, ale mimo to mamy w niej okno, możemy mówić o pewnej dozie szczęścia. Aranżując niewielką przestrzeń warto poświęcić sporą uwagę wpuszczeniu do niej jak największej ilości światła słonecznego. W tym celu możemy zacząć właśnie od przeszkleń.  

Czarno biała kuchnia w mieszkaniu

Okno oknu nierówne

Wbrew obiegowej opinii okna różnią się od siebie nie tylko materiałem, z którego są wykonane. W omawianej sytuacji największe znaczenie będzie miał dla nas współczynnik oznaczony symbolem Lt. Wskazuje on na ilość światła, jaką przepuszczają szyby w oknie. Parametr ten zależy m.in. od grubości szyb oraz szerokości ramy okiennej. Dobrym przykładem okna wykorzystującego możliwości poprawienia Lt jest model PIXEL. Dzięki zastosowaniu węższej ramki i ruchomego słupka powierzchnia szklenia zwiększyła się aż o 22% w stosunku do zwykłych okien. Skutkiem tych zmian jest znaczne poprawienie parametru Lt, czyli dla nas więcej naturalnego światła w pomieszczeniu.

Zabudowa kuchni z oknem

Jak zaplanować rozmieszczenie mebli w ciemnej kuchni? Zapamiętaj kilka najważniejszych zasad:

 1. Wysokie meble stawiaj bliżej wejścia, a dalej od okna.
 2. Wybierz zabudowę z białymi lub jasnymi frontami.
 3. Nie staraj się zabudować całej ściany.

Dzięki tym trzem punktom nie zaciemnisz niepotrzebnie i tak wąskiej czy nieustawnej kuchni. Podobne zasady zastosuj także, jeśli nie masz okna – o wiele lepsze od zabudowanej ściany będą lekkie półki, na których ustawisz przyprawy, garnki itp.

Biała przestronna kuchnia

Wariant bez okna

Niestety wiele projektów mieszkań w blokach nie przewidywało okna w kuchni. Wiązało się to głównie z bardzo ograniczoną przestrzenią – okno zajęłoby większą część ściany, przez co prawdopodobnie nie byłoby gdzie ustawić mebli kuchennych. Niestety kuchnia bez okna to rozwiązanie jednoznacznie złe i trudne do obronienia. Nie tylko ze względu na konieczność gotowania przy sztucznym świetle. Pamiętajmy, że ciężko jest czasem pozbyć się zapachów przygotowywanych potraw nawet intensywnie wietrząc. O ile trudniej jest, gdy nie mamy możliwości otwarcia okna!  

Dużo pracy… ale warto!

W tym przypadku – zamiast zastanawiać się, jak urządzić ciemną kuchnię – należy poważnie rozważyć wyburzenie ściany łączącej ją z salonem. Można tym sposobem – nomen omen – upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie dość, że wpuścimy do kuchni światło słoneczne oraz umożliwimy jej wietrzenie, to jeszcze zyskamy dodatkową przestrzeń. Jeśli nie praktyczną, to chociaż optyczną, co również ma niebagatelne znaczenie. Oczywiście wyburzenie ściany ma także swoje wady. Po pierwsze: generuje znacznie większe koszty oraz wymaga dużo więcej pracy i sił włożonych w remont. Niektórzy twierdzą także, że woń smażonych potraw wędrująca po całym salonie to rzecz nie do zniesienia – warto wziąć ten aspekt pod uwagę. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy wyczuleni na zapachy.

Mała kuchnia otwarta na salon

Jak się nie ma, co się lubi…

Może się jednak okazać, że połączenie kuchni z salonem jest poza naszym zasięgiem lub po prostu nie chcemy zdecydować się na tak poważną ingerencję w strukturę mieszkania. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak dobrać odpowiednie oświetlenie sztuczne. Zacznijmy od światła głównego. Zamiast instalować klasyczną lampę wiszącą, weźmy pod uwagę montaż punktów świetlnych. Odpowiednie rozplanowanie źródeł światła pozwoli równomiernie oświetlić całą kuchnię, tak by móc bez przeszkód przygotować kolację, zjeść coś czy poczytać książkę na ulubionym krześle. Oprócz tego możemy zamontować oświetlenie nad blatem lub wewnątrz szafek. Jeśli to możliwe, wykorzystajmy każdą opcję! Im więcej światła, tym lepiej.

Oświetlenie punktowe w kuchni Oknoplast

Ostatnią radą, która może odmienić naszą ciemną kuchnię, jest zastosowanie jasnych materiałów. Białe lub szare płytki na ściany, jasne panele podłogowe oraz pomalowany na biało sufit to uniwersalne rozwiązania, które dają najlepszy efekt wizualny w niewielkiej, pozbawionej słońca kuchni. Mamy nadzieję, że dzięki naszym pomysłom przebywanie w Waszej kuchni stanie się przyjemniejsze. Życzymy powodzenia we wprowadzaniu zmian w życie!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów