Dekoracje

Jak zaaranżować okno w stylu skandynawskim?

Wnętrza w stylu skandynawskim od lat robią furorę na całym świecie. Również Polaków urzekł ten minimalistyczny klimat pomieszczeń. Jeżeli i do Ciebie przemawia północnoeuropejski styl wnętrz, a masz jeszcze opory przed rewolucją w mieszkaniu, zacznij od… okna. Podpowiadamy, jak tchnąć w nie trochę nordyckiej duszy.

Styl skandynawski czerpie inspiracje z naturalnego piękna przyrody. Opiera się na spokoju, czystości, ale jednocześnie odznacza się przytulnością i wygodą, a nie wbrew pozorom surowością i ascetyzmem. Nie lubi przeładowania rzeczami, bogactwa i… obowiązujących trendów. Dlatego wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są ponadczasowe, przestronne i bardzo komfortowe. Jak zaaranżować okno w stylu skandynawskim?

Na początek… odsłoń okna

Wnętrza w stylu skandynawskim kochają światło! Ściągnij zatem ciężkie firany czy zasłony – nie będą Ci potrzebne. Możesz postawić na lekkie, zwiewne, gładkie firanki z bardzo delikatnej bawełny lub muślinu, koniecznie w jaśniutkim kolorze. Będą pełnić tylko i wyłącznie rolę ozdoby. Jeśli nie lubisz firan, wybierz subtelne tkaniny wykonane z lnu lub bawełny z efektownymi wzorami oraz nadrukami. Wykorzystasz je jako ozdobne zasłonki.

Choć podstawą stylu skandynawskiego jest minimalizm, nie oznacza to, że poza firankami czy zasłonkami, nie możemy pozwolić sobie na inne dekoracje. Musimy jednak uważać, by nie przesadzić. W oknach sprawdzą się szklane lampiony, małe lampki naokoło ramy czy delikatne motywy (np. geometryczne) na szybach, np. w postaci modnych teraz naklejek.

Kuchnia-styl-skandynawski

A co z parapetem?

Jeżeli mamy to szczęście posiadać duży parapet, to postawmy na nim szklaną ramkę z minimalistyczną grafiką lub szklany wazon z białymi kwiatami. Dodatki mogą być też wykonane z kamienia i drewna – te materiały lubią się ze stylem skandynawskim, ponieważ dodają do wnętrz przytulności. W przypadku dużej powierzchni można pokusić się o ułożenie poduszek (w kolorach stylu skandynawskiego, tj. czerni, czerwieni, szarości, pasteli lub błękitu), które posłużą nam za… siedzisko. Pamiętaj, że każda ozdoba musi być funkcjonalna. W pomieszczeniach skandynawskich nie ma miejsca na zbędne elementy!

Powodzenia!


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak zaaranżować okno w stylu skandynawskim?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry