Home Baza wiedzy Jakie oświetlenie wybrać do domu z dużymi oknami?

Jakie oświetlenie wybrać do domu z dużymi oknami?


Białe wnętrze HST Motion OKNOPLAST

opublikowane 03 lut 2023

5 minut

Wielkoformatowe okna to jeden z wyróżników nowoczesnych domów jednorodzinnych. Przez swoje rozmiary i doświetlanie wnętrz promieniami słonecznymi, mogą być przyczyną problemów z zaprojektowaniem odpowiedniego oświetlenia sztucznego. Jakie oświetlenie sprawdzi się w budynku z dużymi oknami i drzwiami tarasowymi? Jakie lampy wybrać i gdzie je zamontować? Sprawdź!

Architekci wnętrz dążą podczas projektowania do uzyskania nie tylko jak najlepszego efektu estetycznego. Ich celem jest także stworzenie przestrzeni przyjaznych mieszkańcom. Jednym z ważniejszych aspektów jest więc nie tylko funkcjonalność wnętrz, łatwość czyszczenia czy ustawność, ale też ich odpowiednie oświetlenie. Dlaczego światło w domu jest ważne?

– Naturalne światło odgrywa we wnętrzach wiele funkcji: zapewnienia dobrą widoczność, modeluje przestrzeń i wpływa na jej percepcję, ujawnia kształt, formę, kolor, powierzchnię i funkcję otoczenia. Bez analizy tego, jak światło wypełnia wnętrze, jak wpływa na wymienione aspekty, nie można zacząć procesu projektowania – wyjaśnia Olka Barczak, architektka wnętrz, design coach i autorka bloga collage_blog_pl.

Zobacz też:

Trendy wnętrzarskie 2024 – zapowiedzi z targów

Jak zaplanować oświetlenie przy dużych przeszkleniach?

Duże przeszklenia w domu to nie tylko przesuwne drzwi tarasowe o sporych wymiarach, ale też okna wielkoformatowe (otwierane i nieotwierane typu fix) oraz szklane przegrody wewnętrzne (np. ściany i przesłony szklane). Im jest ich więcej, tym jaśniejsze są wnętrza, ponieważ dociera do nich z zewnątrz więcej światła naturalnego. Nawet takie przestrzenie wymagają jednak oświetlenia światłem sztucznym, które potrzebne jest wieczorami i nocą, a także w pochmurne dni czy przy szybko zapadającym zmroku jesienią i zimą. Jak zaplanować oświetlenie w domu z dużymi przeszkleniami?

O lampach – ich typie, mocy, barwie światła czy rozmieszczeniu – należy myśleć na etapie projektowania wnętrz. Nie tylko od układu mebli czy podziału przestrzeni na strefy zależy jednak to, jakie lampy będą najbardziej odpowiednie. Uwagę zwrócić trzeba także na okna i drzwi tarasowe. Warto zastanowić się, jak są zamontowane (np. od sufitu po podłogę), a także ile światła i z której strony świata wpuszczają do wnętrz.

Jak przekonuje Olka Barczak: – (…) ich wielkość, forma, usytuowanie mają zasadnicze znaczenie dla odbioru przestrzeni i aranżacji wnętrz.

Projekt Borysława Siwka-Janasz studio BOVA

Zanim przystąpi się więc do projektowania oświetlenia we wnętrzach, trzeba przeanalizować każde pomieszczenie pod kątem naturalnego światła.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlenia wnętrz?

 • z której strony światło wpada do wnętrza o różnych porach dnia
 • jakie jest natężenie światła naturalnego we wnętrzu
 • jak daleko w głąb pomieszczenia sięga światło naturalne
 • gdzie jest najciemniej, a gdzie najjaśniej
 • jak układają się cienie elementów architektonicznych wnętrza (np. belek stropowych czy słupów konstrukcyjnych)
 • jakie cienie powstaną po wstawieniu do wnętrz dużych mebli i elementów wyposażenia (np. kanapy, lodówki, szafy w zabudowie)

Salon z dużymi przeszkleniami – jakie lampy wybrać?

Jakie lampy do salonu z dużymi oknami i drzwiami tarasowymi? W przypadku lamp sufitowych wiele zależy od wielkości przeszkleń i przestronności pomieszczenia. W małym salonie z dużymi szybami niezbyt dobrze prezentować się będą duże żyrandole czy zwisające lampy. Dlaczego? Wieczorami ich światło odbijać się będzie od tafli okna, a w ciągu dnia sama lampa rzucać będzie ostre i duże cienie na pomieszczenie. Lepszym pomysłem w takim przypadku są eleganckie, ale montowane blisko sufitu plafony czy kilkupunktowe reflektory. Zastosowanie jednej dekoracyjnej lampy wiszącej, np. na stołem czy kanapą, a na całym suficie halogenów czy listew LED o ciepłej barwie światła można rozważyć za to w przestronnych salonach o przeszkleniach sięgających od podłogi do sufitu.

Jasny salon z drzwiami tarasowymi LUNAR od OKNOPLAST

O umieszczeniu z dala od strefy okiennej trzeba też pamiętać w przypadku lamp stojących (tzw. podłogowych). Aby stworzyć atmosferę relaksu, warto w salonie z dużymi oknami zastosować także oświetlenie boczne, np. kinkiety, lampy stołowe. Sprawdzą się one zwłaszcza w oddalonych od okna częściach pomieszczenia, a także tam, gdzie konieczne jest precyzyjne doświetlenie, np. podczas prac ręcznych czy czytania. Dobrze, aby zastosowane w salonie lampy różnego typy były spójne stylistycznie. Nie musisz jednak sięgać po modele z jednej serii. W salonie pamiętaj też, żeby nie kierować światła sztucznego, np. z reflektorów, a także nie ustawiać lampy stojącej czy podłogowe przy ekranie telewizora. Promienie będą się od niego odbijać i razić wzrok.

Jakie oświetlenie do sypialni z dużymi oknami?

Sypialni z dużymi oknami, a może nawet z drzwiami tarasowymi wydaje się trudna w zaprojektowaniu odpowiedniego oświetlenia? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby cieszyć się funkcjonalną przestrzenią. W sypialni najlepiej sprawdza się łagodne, najlepiej rozproszone światło o ciepłej barwie. W takich warunkach łatwiej i szybciej można się wyciszyć oraz zrelaksować. Ogólne oświetlenie pomieszczenia może pełnić mleczny plafon, jeśli pokój jest mały i lampa wisząca mogłaby wisieć zbyt blisko szyby. W sporem sypialni z dużymi oknami możesz też pokusić się o modną wiszącą lampę wiklinową, rattanową, z trawy morskiej czy też ze szklanym, kolorowym kloszem.

Obowiązkowo w sypialni trzeba zadbać też o oświetlenie boczne czy dodatkowe. Jeśli marzą Ci się popularne lampki nocne pod postacią zwisających z sufitu oprawek z żarówkami, pamiętaj, aby nie były one umieszczone zbyt blisko okien. Jeśli dystans między stolikiem nocnym a szybą jest niewielki, lepszym pomysłem będzie lampka z abażurem, która będzie kierować światło w górę i w dół, dając efekt światła obitego. Możesz też wybrać reflektory, które docenią zwłaszcza pasjonaci książek. Jeśli planujesz zamontować w sypialni z dużymi oknami lustro, pamiętaj, aby nie zawisło naprzeciwko okna. Będzie ono odbijać światło, utrudniając przeglądanie się. Jak ustawić łóżko w pokoju z dużymi szybami? Jeśli nie chcesz montować rolet czy zasłon, najlepszy będzie układ bokiem lub tyłem do okna.

Drzwi tarasowe SLIDE OKNOPLAST

Lampy do kuchni z wielkoformatowymi oknami

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym niezwykle istotne jest zadbanie o dobre oświetlenie. Światło potrzebne jest w niej do przygotowywania posiłków, mycia naczyń, umieszczania rzeczy w szafkach, jedzenia itp. Aby czynności te wykonywać komfortowo i bezpiecznie, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie sztucznego oświetlenia. Oprócz obowiązkowego światła górnego, a więc głównego, warto zastosować światła boczne, tzw. punktowe. Jaka lampa sufitowa do kuchni z dużymi oknami?

Pomieszczenie to ma charakter przede wszystkim użytkowy, dlatego najlepszym wyborem będą nieodstające nadto od sufitu reflektory kilkupunktowe. Dodatkowo, o ile w kuchni jest stół lub wyspa kuchenna, sprawdzą się też zwisające, dekoracyjne lampy z kloszem łatwym w czyszczeniu, np. szklanym czy metalowym. Sprawi ona, że światło nie będzie odbijać się w szybach. Nad blatem należy zamieścić reflektory ścienne lub listwy LED montowane pod górnymi szafkami. Jeśli w kuchni pojawiają się na ścianach elementy dekoracyjne takie jak obrazy czy grafiki, można je oświetlić punktowo.

Jakie miejsca trzeba oświetlić lampami nawet przy dużych oknach?

 • blat roboczy – w kuchni, gabinecie, pralni, łazience, w garażu
 • biurko, stół, wyspa kuchenna, toaletka
 • umywalka w łazience i zlewem w kuchni, pralni, garażu
 • miejsce do czytania
 • miejsce do majsterkowania, prac plastycznych
 • garderoba, szafa zabudowana
 • strefa wypoczynku z sofą/fotelami
 • spiżarnia, garderoba bez okna

Zobacz też:

Okno narożne – zalety, rodzaje, montaż

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów