Kolory które pobudzają kreatywność
Wnętrza

Kolory, które pobudzają kreatywne myślenie

Są kolory, które lubimy bardziej niż inne. Część podoba nam się na ubraniach, a część na samochodach lub we wnętrzach. I właśnie tym ostatnim się dzisiaj zajmiemy. Wejdziemy głębiej w temat kolorów, które pobudzają naszą kreatywność. Jakie barwy mogą nas inspirować i aktywizować? Sprawdźcie sami!

Jak działają na nas kolory?

Kolory działają na nas pod wieloma względami, np. fizycznie. Gdy patrzymy na konkretny kolor, np. nasycony czerwony, nasza krew może zacząć płynąć szybciej. W efekcie czujemy się bardziej pobudzeni, a nawet nerwowi. W temacie odbioru kolorów pojawia się także aspekt psychologiczny, czyli to, jak kolory wpływają na nasze samopoczucie. Tutaj najlepszym przykładem jest zielony. Wielu specjalistów, np. lekarzy czy psychologów, zaleca osobom pracującym wiele godzin przy biurku częste spoglądanie na zieloną trawę czy drzewa za oknem (a jeśli nie ma takiej możliwości, to choćby na przyklejone nad biurkiem zielone karteczki). A wszystko po to, by odetchnąć i poczuć się zrelaksowanym choć na chwilę, zanim znowu znajdziemy się w ferworze zawodowych obowiązków.

Jak działają na nas kolory


Jakie kolory wybierać do biura?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ktoś powie, że najlepiej takie, które nam się podobają i wśród których czujemy się dobrze. Jednak nie do końca – z biura korzysta najczęściej więcej niż jedna osoba (trudno będzie dogodzić wszystkim). I druga, najważniejsza, kwestia – kolory warto dobierać do charakteru pracy. Co to oznacza? Pracownicy tacy jak programiści czy analitycy, czyli osoby pracujące na co dzień głównie z liczbami, powinny przebywać w przestrzeni, w której główną rolę odgrywa żółty. Dziwne? Nie do końca. Ten właśnie kolor wpływa pozytywnie na nasze myślenie – w jego otoczeniu łatwiej się zapamiętuje, liczy i skupia na detalach.

Jak być kreatywnym w pracy


A co z kreatywnością? Jakie kolory ją uaktywnią? My stawiamy w tej kwestii na zdecydowane barwy. Nie zapominamy o wspomnianym już żółtym, ale śmiało można go łączyć z czerwonym oraz niebieskim. Jeśli dobrze czujemy się w szerokiej palecie kolorów, idźmy o krok dalej. Wyżej wymienione kolory dobrze połączą się także z zielonym, pomarańczowym i fioletowym. To właśnie ten ostatni, w temacie kolorów, jest największym sprawcą rozwijania naszej kreatywności, gdyż oddziałuje na prawą kolumnę mózgu odpowiedzialną za nasze abstrakcyjne myślenie.   

jakie kolory ścian do nowoczesnego biura


Ściany, meble, dodatki i…

Żółty, czerwony, niebieski, zielony, fioletowy… Pomyślicie, że tak charakterystyczne kolory najlepiej wprowadzać do wnętrza w formie dodatków. Oczywiście to zawsze najprostszy sposób i pewnie od tego warto zacząć.

Jeżeli jednak czujemy się pewnie w aranżacji wnętrz i lubimy kolory – idźmy o krok dalej. Pomyślmy o ciekawym kolorze ściany (np. jednej z nich), komody lub… okna. W portfolio Oknoplast znajdziemy np. innowacyjną ofertę na produkty w opcji colorful. Niestandardowe kolory okien cieszą się coraz większą popularnością! I wcale nas to nie dziwi.

Colorfull OKNOPLAST


Wzory, które pobudzają do kreatywnego myślenia

Kolory to nie wszystko. Przestrzeń biurową, albo tę, która po prostu ma nas pobudzać i inspirować na co dzień, warto wypełnić elementami we wzory. Zasłony w kolorowe trójkąty, poduszki w koła o różnych średnicach, mały dywanik w paski, a dla odważnych nawet geometryczna fototapeta. W takim wnętrzu nie będziemy się nudzić!

Kreatywne pomysły na wzory na ścianie


Zagrożenia, o których warto pamiętać

Oczywiście dobranie i zestawienie pobudzających kreatywność kolorów nie będzie proste. Warto zachować rozsądek. Jeśli nie czujemy się pewnie w aranżowaniu wnętrz, mamy dwa rozwiązania. Pierwsze to zatrudnienie projektanta wnętrz, a drugie to urządzenie dość neutralnej przestrzeni (np. w szarościach) i stopniowe dobieranie czerwonych, niebieskich i/lub żółtych dodatków. Ważne jest również to, by odcienie tych barw nie były ciemne. Jeśli lubimy głębsze, zdecydowane kolory, to możemy sobie na nie pozwolić w dobrze doświetlonych wnętrzach. W tych, w których znajduje się np. okno Pixel, nie będzie problemu.

Życzymy powodzenia i dużo… kreatywnych rozwiązań!


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Kolory, które pobudzają kreatywne myślenie

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry