Porady

Mniej znaczy więcej – nowoczesny minimalizm

Innowacje, technologie, nowoczesne rozwiązania. Są częścią naszej rzeczywistości i stale zmieniają ją… na lepsze? Nowoczesność wpływa na nasze codziennie życie i definiuje sposób naszego funkcjonowania. Jak nowoczesność wpływa na nas i naszą rzeczywistość? O tym odrobinę opowiemy w tym artykule.

Gdy myślimy o nowoczesnych państwach, często myślimy o krajach skandynawskich lub azjatyckich. Niezwykła architektura, wysoko rozwinięta technologia, innowacyjne rozwiązania dostępne dla wszystkich, a także, i chyba przede wszystkich, dbałość o środowisko naturalne.

Rozwój państw nie jest związany wyłącznie z dobrobytem. To również nieustanny rozwój mieszkańców, którzy mają coraz większą świadomość tego, jak funkcjonowanie we współczesnym świecie wpłynie na nasze i na przyszłe pokolenia. Wśród nas wciąż wzrasta świadomość, że za nowoczesnością kryje się nurt pozwalający na symbiozę człowieka, technologii i natury. Na czym dokładnie polega?

Jak postępuje nowoczesna technlogia


Nowoczesność a… życiowy minimalizm

Nowoczesny styl życia może być rozumiany jako odejście od utartych schematów i złamanie zasady „mieć, znaczy być”. To właśnie tutaj rozwija się tzw. życiowy minimalizm, za którym kryje się odrzucenie nadmiaru rzeczy i chęci posiadania. Zaczynamy otaczać się wyłącznie potrzebnymi przedmiotami. Mniej mebli, ubrań, butów, kosmetyków. To „mniej” tak naprawdę może znaczyć „więcej”, bo czy rzeczywiście wszystko, czym się obecnie otaczamy, jest nam w życiu potrzebne? Może się okazać, że mając za wiele przedmiotów nie pamiętamy o nich, giną w stertach, finalnie nie korzystamy z nich, a nadmiar może nas przytłaczać. Osoby, dla których minimalizm stał się sposobem życia zyskują przestrzeń, odzyskują czas. Jeśli inwestują swoje pieniądze to w produkty, które są niezbędne i najwyższej jakości, aby cieszyć się nimi przez lata.

Jak cieszyć się z małych rzeczy


Nowoczesność a… minimalizm we wnętrzu

Idą ze sobą w parze! Nowoczesność to przede wszystkim minimalizm, a wnętrza w tym stylu charakteryzuje niezwykła prostota. Zarówno w formie, kształcie czy kolorze. Współczesne aranżacje odchodzą od przepychu. Skupiają się wokół mniejszej ilości rzeczy, ale o lepszej jakości. Za nowoczesnością kryje się sformułowanie „mniej, znaczy więcej”. To ono definiuje styl przestrzeni, które na pierwszy rzut oka wydają się proste, ale w rzeczywistości skrywają wiele możliwości i udogodnień. Przykładem są np. domy w technologii SMART. System Smart OKNOPLAST pozwala m.in. na zdalne sterowanie oknami, drzwiami i roletami z dowolnego miejsca.

Nowoczesne wnętrzea to duże przeszklenia!


Nowoczesność a… ekologia

Zahaczamy o kolejny istotny element, który jest uzupełnieniem dla nowoczesnego trybu życia. Im bardziej świadomie żyjemy, tym większą uwagę skupiamy na środowisku naturalnym. W jaki sposób to się przekłada na nowoczesne technologie?

Wiele z nich powstaje właśnie po to, by ułatwić np. proces segregacji i utylizacji śmieci. Dodatkowo przy projektowaniu naszych wnętrz zwracamy uwagę na to, czy poszczególne materiały są naturalne i czy nie są szkodliwe dla nas i dla środowiska. Coraz częściej skłaniamy się również ku alternatywnym źródłom energii, decydując się np. na montaż instalacji fotowoltaicznej czy wybierając energooszczędne okna. Większą uwagę przywiązujemy również do detali, które kiedyś nie miały dużego znaczenia, a dziś okazuje się, że wpływają na nasze otoczenie i przede wszystkim na środowisko naturalne.


Pod hasłem „nowoczesność” kryje się wiele znaczeń. To technologie, zmiany, innowacje. To ingerencja w codzienność, która niesie za sobą pozytywne skutki w wielu dziedzinach. A czym dla Was jest nowoczesność?


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Mniej znaczy więcej – nowoczesny minimalizm

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry