Home Baza wiedzy Modny salon – najważniejsze trendy wnętrzarskie

Modny salon – najważniejsze trendy wnętrzarskie


modny salon 2021 oknoplast

opublikowane 29 gru 2020

4 minuty

W minionym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, w zdecydowanie większym stopniu niż w minionych latach spędzaliśmy czas we własnych domach. W czasie izolacji społecznej, zamiast do restauracji, kina czy nawet pracy, udawaliśmy się z sypialni do… własnego salonu. Przewiduje się, że sytuacja w najbliższych miesiącach nie ulegnie szybkiej poprawie, dlatego projektanci w swoich prognozach trendów skupiają się na przystosowaniu tej domowej przestrzeni do potrzeb naszego ciała i ducha. Jakie rozwiązania będą modne w pokojach dziennych? Które kolory wybrać do salonu w 2021 roku? Przedstawiamy najważniejsze trendy wnętrzarskie i podpowiadamy, jak stworzyć modny salon w 2021 roku.

Projektowanie wnętrz, wbrew pozorom, nieodłącznie łączy się z odpowiadaniem na bieżące potrzeby ludzi, a nie tylko z poszukiwaniem oryginalnych rozwiązań dekoratorskich. W minionych latach, gdy widoczny stał się przesyt technologią i pędem współczesnego życia, modne stały się wnętrza bliskie naturze – w neutralnych kolorach, z żywymi roślinami i przytulnymi miejscami odosobnienia, tzw. zakamarkami (ang. nooks).

Co czeka nas w nadchodzących miesiącach? Specjaliści branży dekoracji wnętrz przewidują, że nowo projektowane i urządzane pokoje dzienne staną się jeszcze bardziej przyjazne człowiekowi niż dotychczas. Jak uzyskać taki efekt?


Najmodniejsze kolory – trendy wnętrzarskie 2021

Trudno wskazać jedną konkretną barwę, która będzie królować we wnętrzach w nadchodzących miesiącach. Chociaż wybory kolorów roku poszczególnych producentów farb do ścian czy instytucji prognozujących trendy kolorystyczne mogą wydawać się diametralnie różne, mają wspólny mianownik. Łączy je sięgnięcie po odcienie znane z natury. Zimne, śnieżne biele zostaną wyparte przed cieplejsze wersje tego koloru. Do łask wracają również szarości, które – zdaniem projektantów – są neutralne i pozwalają łączyć we wnętrzach klasykę z nowoczesnością. W tym kolor roku modne będą szarości takie jak kolor roku 2021 Pantone, czyli Ultimate Gray, oraz kolor roku 2021 Behr – Barnwood Gray.

Kolory roku 2021 we wnetrzach wedługo Pantone
Kolory roku 2021 według Pantone

W salonach z pewnością zagoszczą również kolory ziemi – modne już od kilku sezonów. Dominować wśród nich będą beże i jasne brązy. Chętnie wykorzystywane będą także pomarańcze i czerwienie w zgaszonych odcieniach m.in. terakoty, oraz intensywne żółcie, np. Illuminating od Pantone.

Co z odcieniami zieleni i granatu? Zdaniem ekspertów nie zabraknie ich we wnętrzach. Zamiast jednak mocnych i ciemnych wersji, na topie będą odcienie delikatniejsze, np. kolor roku 2021 Benjamin Moore, czyli Aegean Teal.


Autentyzm, przytulność i wielofunkcyjność

Zauważalną różnicą między wnętrzami w poprzednich lat, a tymi, które projektowane są aktualnie i pojawiać się będą przez cały 2021 rok, jest stawianie na przytulność, autentyzm i wielofunkcyjność. Salony w czasach pandemii łączą w sobie funkcje pokoju dziennego, strefy relaksu, gabinetu, sali lekcyjnej oraz jadalni. Nowo projektowane salony są więc bliższe potrzebom prawdziwego życia, a nie tak perfekcyjne, wysublimowane i luksusowe jak w katalogach z poprzednich salonów.

Jakie rozwiązania stosowane są przez projektantów, aby uzyskać nie tylko ładny, ale sprzyjający wygodnemu mieszkaniu salon? Zamiast designerskich, ale często niezbyt wygodnych mebli w modnym salonie w 2021 roku pojawią się przytulne, miękkie sofy i fotele, zwłaszcza modele z zaokrąglonymi liniami, a także meble drewniane o tradycyjnym, obłym wyglądzie.

Projektanci coraz chętniej sięgać będą również po meble wielofunkcyjne – pod warunkiem jednak, że będą wysokiej jakości. Akcesoria dopasowane będą do prawdziwych potrzeb i zainteresowań mieszkańców, a nie do koloru ścian czy stylu mebli.

Na popularności zyskuje styl Grand Millennial, który lubiany jest zwłaszcza przez młode osoby. Polega on na wprowadzaniu do nowoczesnych wnętrz starych lub stylizowanych na „babcine” mebli i dodatków. W Stanach Zjednoczonych do głosu dochodzi natomiast, będący odmianą stylu Grand Millennial, styl Modern country, który łączy w sobie elegancję z elementami rustykalnymi, a przez to pozwala we własnych czterech kątach stworzyć namiastkę pozytywnie kojarzącej się wsi.

grammymillenial_styleJasne drewno – modny salon

Najmodniejszym materiałem wykończeniowym w pokojach dziennych w 2021 rok będzie jasne drewno. Od jakiegoś czasu skutecznie wypiera ono ciemne drewno, zwłaszcza egzotyczne, które modne było przed dekadą. W wersji naturalnej, a więc drewna litego, fornirowanego, warstwowego, ale też jako wysokiej jakości imitacji znajdzie on zastosowanie nie tylko na podłogach. Najnowsze projekty wykorzystują jasne drewno, np. rozbielane na styl skandynawski czy też ciepłe, ale jasne wersje dębiny, również na całych ścianach czy sufitach.

W projektach wnętrz chętnie wykorzystywane będą również okna w okleinach drewnopodobnych w tych odcieniach. Wielką popularnością cieszyć się będą także znane już w poprzednim sezonie lamele drewniane, którymi pokrywane są ściany. Do głosu dojdą także inspiracje stylem midcentury modern, a więc ściany pokryte fornirowanymi płytami, na których „ukryte” będą drzwi w takiej samej okleinie.

Okno Prismatic OKNOPLAST w kolorze Woodec turner oak malt


Jasne drewno, dzięki swojemu surowemu wyglądowi, ale też i elegancji dobrze sprawdzi się zwłaszcza w salonach wielofunkcyjnych. Duże elementy, np. ściany, przegrody ażurowe z lameli czy wielkoformatowe meblościanki, wykonane z tego materiału szczególnie dobrze wyglądać będą w salonach połączonych z kuchnią i jadalnią. Co ciekawe, materiał ten nie jest przypisany do jednego stylu wnętrzarskiego – doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach bardziej tradycyjnych, jak i minimalistycznych. Skąd rosnące zainteresowanie projektantów tym materiałem? Nawiązuje ono do natury, a przez to pozwala na skrócenie dystansu między światem zewnętrznym a wnętrzami oraz łatwe stworzenie relaksującej, przytulnej i wygodnej aranżacji.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów