Home Baza wiedzy Na co zwracać uwagę przy zakupie rolet zewnętrznych? Jakie rolety wybrać?

Na co zwracać uwagę przy zakupie rolet zewnętrznych? Jakie rolety wybrać?


opublikowane 31 paź 2023

3 minuty

Solidne i wysokiej jakości rolety zewnętrzne nie tylko zwiększają poziom bezpieczeństwa domu i mieszkania czy chronią wnętrza przed wzrokiem osób postronnych. Skutecznie zatrzymują też ciepło w pomieszczeniach podczas okresu grzewczego, a w czasie upałów dają przyjemny chłód i cień. Ich zakup, ze względu na duży wybór na rynku, może przysporzyć pewnych problemów. Aby ich uniknąć, warto zapoznać się z naszym poradnikiem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru optymalnych rolet zewnętrznych. Z nami dowiesz się, jaki typ rolet zewnętrznych wybrać.

Jaki typ rolet zewnętrznych wybrać? Przemyśl moment montażu

Pierwszą ważną kwestią, nad którą warto się zastanowić przy wyborze rolet zewnętrznych, jest ich typ. Rolety zewnętrzne dzieli się bowiem na dwie główne kategorie – rolety zewnętrzne natynkowe i rolety zewnętrzne podtynkowe. Pierwsze – jak sugeruje nazwa – montuje się w warstwie tynku, czyli wykonanej już elewacji. Kaseta rolety zewnętrznej wystaje wtedy poza płaszczyznę ściany, jak np. w przypadku rolet elewacyjnych OKNOPLAST TERRA. To rozwiązanie stosuje się więc w przypadku nieruchomości z wykonanym już ociepleniem, najczęściej z rynku wtórnego.

Roleta Terra OKNOPLAST na oknie Prismatic


Rolety zewnętrzne podtynkowe mają natomiast kasetę, w której znajduje się mechanizm, zamontowaną w warstwie ocieplenia. W efekcie po zakończeniu prac elewacyjnych nie jest ona widoczna. Druga z tych opcji jest współcześnie częściej wybierana, ale wymaga zaplanowania najczęściej już na etapie budowy nieruchomości. Z tego względu nie zawsze może być zastosowana, np. w budynkach o gotowej już elewacji. Pamiętaj więc, by plan montażu rolet zewnętrznych ustalić już na etapie projektowania domu lub ostatecznie elewacji, dzięki czemu będziesz mieć najwięcej możliwości wyboru.


Jakie rolety zewnętrzne kupić? Określ ich najważniejsze funkcje

Wybierając rolety zewnętrzne, warto zawczasu określić, na jakich ich funkcjach najbardziej nam zależy. Wybór na rynku jest olbrzymi, a poszczególne modele różnią się parametrami m.in. dotyczącymi izolacyjności termicznej czy akustycznej, a także zdolnością ochrony przeciwsłonecznej oraz wyglądem.

Najbardziej uciążliwy jest dla Ciebie nadmiar słońca w ciągu dnia i zależy Ci na maksymalnym zaciemnieniu pomieszczeń oraz obniżeniu w nich temperatury powietrza? Dobrym wyborem będą rolety zewnętrzne z precyzyjnie spasowanymi ze sobą lamelami (w pozycji z rozwiniętym pancerzem) i grubą warstwą izolacji.

W ofercie OKNOPLAST są to m.in. montowane we wnęce okiennej rolety zewnętrzne SOL EVOLUTION. Chronią one nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale też stratami ciepła. Pełnią też funkcję antywłamaniową i podnoszą walory estetyczne elewacji. Jeżeli rolety elewacyjne mają przede wszystkim zachowywać ciepło wewnątrz pomieszczeń i chronić je przed silnym wiatrem, wybierz rolety zewnętrzne o wyjątkowo ciepłym montaży, np. LUNA. Ten model sprawdzi się zwłaszcza w nieruchomościach położonych na terenach o silnych wiatrach, np. w górach i nad morzem.

Roleta Luna OKNOPLAST na oknie Prismatic


Jakie rolety zewnętrzne będą dobrym wyborem? Zastanów się nad ich wyglądem

Dla wielu inwestorów podczas wyboru rolet zewnętrznych kluczową kwestią może być ich estetyka i wygląd. Czasy, gdy producenci oferowali te same produkty tylko pod inną nazwą, bezpowrotnie minęły. Obecnie do wyboru masz u każdego producenta co najmniej dwa modele do wyboru, a te z kolei dostępne są w najmniej kilkunastu wersjach kolorystycznych.

Z jednej strony to spore ułatwienie, bo można najlepiej jak to możliwe dopasować wygląd rolet zewnętrznych do estetyki okien. Z drugiej jednak może utrudniać podjęcie decyzji osobom niezdecydowanym. W OKNOPLAST oferujemy rolety zewnętrzne w barwach dopasowanych do oklein okien. Ich pancerz i elementy konstrukcyjne wykonane są z trwałego, odpornego i bardzo obecnie modnego aluminium. W przypadku rolet natynkowych, np. OKNOPLAST TERRA, musisz liczyć się z tym, że kaseta będzie przyczepiona do elewacji. Modele rolet podtynkowych, czyli SOL EVOLUTION i LUNA, z kolei są niewidoczne, przez co nie ingerują w wygląd elewacji.

Roleta Luna i drzwi tarasowe HST Premium


Jakie cechy rolet zewnętrznych wziąć pod uwagę? Przemyśl rozmiar i udogodnienia

Montaż rolet zewnętrznych możliwy jest jedynie w przypadku okien o konkretnie wyznaczonych wymiarach. W OKNOPLAST oferujemy modele rolet elewacyjnych o ponadstandardowych wymiarach. W przypadku modelu SOL EVOLUTION, a więc zaawansowanych rolet zewnętrznych podtynkowych, maksymalna szerokość, wysokość oraz powierzchnia to kolejno: 3,8 m, 3,3 m oraz 8 m kw. W roletach zewnętrznych OKNOPLAST LUNA mniejsza jest tylko wysokość maksymalna, która wynosi 2,8 m. W roletach zewnętrznych natynkowych OKNOPLAST TERRA parametry te są najniższe – szerokość, wysokość i powierzchnia maksymalna to 3,8 m, 2,8 m i 6,5 m kw. W każdym przypadku rolety z naszej oferty będą odpowiednie zarówno do niewielkich okien tzw. typowych, jak również stolarki wielkoformatowej. Cenisz sobie najwyższy standard komfortu na co dzień? Wybierz rolety zewnętrzne, które można zintegrować z systemem inteligentnego domu SMART OKNOPLAST.

Nie wiesz, jakie rolety zewnętrzne wybrać? Udaj się do salonu OKNOPLAST, a nasz przedstawiciel dobierze rolety zewnętrzne optymalne do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów