Home Baza wiedzy Okna narożne – doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych domów

Okna narożne – doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych domów


Okno narożne Oknoplast w domu

opublikowane 20 lip 2018

2 minuty

Jedną z cech charakterystycznych powstającej obecnie architektury są duże przeszklenia i lekkość konstrukcji. Z potrzeby unowocześnienia naszych domostw oraz wpuszczenia jak największej ilości światła zrodziły się okna narożne. O czym należy pamiętać, jeśli planujemy zainstalować je w swoim domu?  

Pokój z oknem narożnym

Okna narożne – za i przeciw

Jak każde rozwiązanie, także okna narożne mają swoich zwolenników i przeciwników. Do najpopularniejszych argumentów przemawiających za tym pomysłem należą:

 • Większa ilość światła w domu – wpada ono wówczas z dwóch stron, przez co jest go nie tylko więcej, ale możemy też cieszyć się nim dłużej
 • Strona wizualna narożnych okien – dzięki zastosowaniu okien w rogach budynku „odciążamy” konstrukcję sprawiając, że zyskuje na estetyce
 • Lepsze samopoczucie – światło naturalne to najlepsze z możliwych sposobów oświetlenia. Im dłużej możemy przebywać w domu bez konieczności zapalania sztucznego światła, tym lepiej dla wszystkich domowników
 • Większy koszt – naturalnie wykonanie narożnego okna kosztuje więcej, dochodzą do tego także koszty wzmocnienia stropu, zmiany projektu, inne nadproże itp.

Pojawiają się również głosy, które mówią o cieniach tego typu rozwiązania. Na co najczęściej zwracają uwagę przeciwnicy narożnych okien? Tylko tyle albo aż tyle. Choć liczba argumentów „za” przewyższa minusy, to właśnie cena jest jednym z czynników, które najczęściej bierzemy pod uwagę przy wyborze materiałów czy techniki budowlanej. W przypadku, gdy rozważamy instalację kilku okien narożnych, koszty proporcjonalnie wzrastają, co również trzeba wziąć pod uwagę. Istnieje jednak sposób na ich obniżenie.

Okno narożne w kuchni Oknoplast

Okna narożne typu FIX

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o tzw. FIX-ach, warto nadrobić braki. Najprościej rzecz ujmując to przeszklenia pozbawione możliwości otwierania. Są one przez to znacznie tańsze od zwykłych rozwiernych czy rozwierno-uchylnych okien (różnica w cenie wynosi nawet do 40%). To jednak nie koniec ich zalet – dzięki bezpośredniemu wstawieniu pakietu w ramę okienną, FIX-y charakteryzują się rewelacyjnymi właściwościami izolacyjnymi. Żadne okno otwierane nie jest w stanie osiągnąć takiego współczynnika przenikalności cieplnej (Uw), jakie znajdziemy w szkleniu stałym. Jeśli więc nie zależy nam na tym, by okna w narożach były otwierane, śmiało możemy postawić na FIX-y, tym samym znacząco redukując koszty. Pamiętajmy jednak o jednym, dość istotnym szczególe: stałe przeszklenia wymagają dostępu z zewnątrz w celu ich umycia – najlepiej montować je więc na parterze.  

Gdzie sprawdzą się okna narożne?

Właściwie wszędzie tam, gdzie będą pasować do aranżacji wewnątrz i elewacji jednocześnie. Stosuje się je raczej w nowoczesnych domach charakteryzujących się minimalizmem i dominacją prostych linii. Również przestronne, jasne wnętrza stanowią naturalne otoczenie dla okien narożnych. Niezależnie od funkcji pomieszczenia, duże przeszklenie otwarte na dwie strony świata to dobry pomysł. W kuchni optycznie powiększy przestrzeń, w gabinecie zapewni światło niezbędne do pracy, w salonie zaś wpłynie na estetykę pomieszczenia. Pamiętajmy, że sporo zależy od tego, jaki widok będzie rozpościerał się za oknem – weźmy to pod uwagę w trakcie planowania budowy oraz rozmieszczania okien.  

Otwarte okno narożne Oknoplast

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Okno Prolux - Oknoplast
Prolux

Okno PROLUX zostało zaprojektowane tak, aby doświetlić pomieszczenia. Dzięki obniżeniu profilu skrzydła do wnętrza wpada średnio o 22% więcej światła. System PROLUX z charakterystycznym, autorskim profilem z zaokrągloną listwą przyszybową to uniwersalna propozycja dla wielu typów i stylów zabudowy. Możliwość okleinowania profilu w technologii ColorFull sprawia, że okno PROLUX to estetyczny i praktyczny wybór.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów