Home Baza wiedzy Okna narożne – zalety i wady, rodzaje, montaż

Okna narożne – zalety i wady, rodzaje, montaż


opublikowane 07 kwi 2023

4 minuty

Nowoczesna architektura wymaga nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich są okna narożne, których popularność nie maleje od kilku lat. Jakie rodzaje okien narożnych dostępne są w sprzedaży? Jakie są zalety okien narożnych? Czy mają one wady? Na czym polega montaż okien narożnych? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące okien narożnych.  

Okna narożne – charakterystyka

Zastanawiasz się, co to są okna narożne? Mówiąc najprościej, okna narożne to rodzaj stolarki okiennej, która pozwala na montaż w narożu budynku. Posiadają one dwa przeszklenia, które połączone są ze sobą najczęściej pod kątem 90 stopni. Czasami pakiety szybowe mogą być zestawiane ze sobą również pod innymi kątami, np. 45, 135 stopni. Okna narożne, które pozwalają na „przeszklenie” narożnika budynku, są bardziej niż standardowa stolarka narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Najlepiej, jeśli są one cieplejsze i szczelniejsze niż okna standardowe. Powinny one posiadać co najmniej dwukomorowy pakiet szybowy i współczynnik przenikania ciepła Uw nieprzekraczający 0,9 W/(m2K). Dla wzmocnienia przeszkleń okien narożnych często stosuje się szkło hartowane. 

Zalety okien narożnych

Okna narożne chętnie stosowane są w budownictwie mieszkaniowym – jedno-, dwu- i wielorodzinnym. Podoba Ci się to rozwiązanie, ale nie brakuje Ci argumentów, że okna narożne sprawdzą się też w Twoim domu? Sprawdź, jakie zalety okien narożnych najczęściej wymieniają osoby je użytkujące.

 • Większa ilość światła we wnętrzach

Okna narożne gwarantują lepsze doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym – nawet o 30%. Promienie słoneczne wpadają od strony przeszkleń z dwóch stron budynku. Wnętrza są w efekcie nie tylko doświetlone lepiej, ale też dłużej.

 • Podniesienie walorów estetycznych budynku

Okna narożne sprawiają, że budynek wygląda bardziej nowocześnie i lżej. Narożna konstrukcja stolarki okienne pozwala więc uzyskać bardziej estetyczny wygląd budynku i podnieść jego wartość rynkową.

 • Lepsze samopoczucie domowników

Lepsze doświetlenie pomieszczeń dzięki oknom narożnym przekłada się na poprawę samopoczucia domowników. Psychologowie są zgodni – światło naturalne to najlepsze „lekarstwo” przy obniżonym nastroju i problemach z koncentracją uwagi.

 • Niższe rachunki za prąd

W pomieszczeniach z oknami narożnymi rzadziej zapala się sztuczne oświetlenie. Promienie słoneczne wpadają do wnętrz z dwóch różnych stron świata, dzięki czemu są one doświetlane naturalnie przez dłuższy czas. 

 • Optyczne powiększenie przestrzeni

W niewielkich wnętrzach okna narożne mogą dać efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Z jedno strony jest to możliwe przez lepsze doświetlenie wnętrz, z drugiej – przez „otwarcie” wnętrz na świat zewnętrzny.

 • Eksponowanie widoku za oknem

Okna narożne, zwłaszcza wielkoformatowe (np. od podłogi po sufit), pozwalają na uzyskanie efektu braku granicy między wnętrzami a światem zewnętrznym. „Wpuszczają” one przyrodę do pomieszczeń.

Wady okien narożnych

Czy okna narożne są produktem bez wad? Nie ma produktów, które byłyby ich pozbawione. Sprawdź, jakie minusy okien narożnych dostrzegane są przez ich użytkowników. Pamiętaj też, że to, co jest dla jednej osoby wadą, dla drugiej może być zaletą.

 • Wyższy koszt zakupu

Decydując się na okna narożne, musisz liczyć się z wyższym kosztem. Ich cena wynika jednak nie z chęci wykorzystania mody na okna narożne przez sprzedających, ale z faktu nietypowej budowy stolarki narożnej. Okna narożne kosztują więcej, ponieważ mają dwie tafle szklane łączone ze sobą, a także dodatkowe wzmocnienia itp.

 • Dłuższy czas realizacji zamówienia

Na okna narożne trzeba poczekać dłużej niż na konwencjonalną stolarkę. Ich wykonanie trwa nieco więcej czasu, ponieważ są wykonywane zawsze na wymiar i wymagają zastosowania dodatkowych wzmocnień.

 • Są bardziej narażone na czynniki pogodowe

Dawniej okna narożne, mimo starań producentów, często miały gorsze parametry termoizolacyjne czy szczelności. W efekcie nieco gorzej chroniły wnętrza przed czynnikami zewnętrznymi. Współcześnie okna narożne, chociaż są bardziej narażone na oddziaływanie deszczu, wiatru czy słońca, chronią dom z równą skutecznością co okna nienarożne. 

 • Konieczność planowania na etapie projektowania budynku

Okna narożne powinno się zaplanować na etapie projektowania budynku. Wymagają one wykonania z wyprzedzeniem specjalnych nadproży, wzmocnień stropu, a także ramy żelbetowej w przypadku okien narożnych wielkoformatowych.

 • Wczesne podjęcie decyzji o osłonach

Planujesz zastosowanie jakiegoś typu zewnętrznych osłon okiennych przy oknach narożnych? Musisz zaplanować je na etapie projektowania i skonsultować w projektantem. Nie każde osłony można zamontować przy oknach narożnych i nie wszystkie są efektywne przy takiej stolarce.

Okna narożne – rodzaje

Okna narożne podzielić można, ze względu na ich konstrukcję, na dwie grupy. Są to okna narożne ze słupkiem, a więc profilem narożnym, oraz coraz częściej wybierane przez kupujących okna narożne ze stepem. Sprawdź poniżej, czym się różnią.

 • Okna narożne ze słupkiem

Narożne okna ze słupkiem w miejscu łączenia szyb mają umieszczony słupek w takim samym kolorze jak rama zespalająca konstrukcję. Ich dwa pakiety szybowe łączone są pod kątem nie tylko 90, ale też 45, 135 i 210 stopni. Zazwyczaj co najmniej jedno z dwóch skrzydeł okna narożnego jest otwierane. Okna narożne ze słupkiem mogą być cieplejsze niż okna narożne ze stepem, o ile ich profil narożny jest właściwie docieplony. Są także tańsze, ale za to ich wygląd jest mniej nowoczesny i minimalistyczny.

 • Okna ze stepem

Narożne okna ze stepem odznaczają się minimalistycznym wyglądem. Ich pakiety szybowe łączone są ze sobą bez wykorzystania profilu narożnego wyłącznie pod kątem 90 stopni. Jedna ze przeszklonych ścianek nakładana jest na drugą i miejsce łączenia wykańczane jest emalią ceramiczną lub specjalnym silikonem. Od strony wewnętrznej stosuje się jako ocieplenie łączenia sznur dylatacyjny i specjalny klej. Brak dodatkowego słupka pozwala na cieszenie się widokiem bez ograniczeń. Narożne okna ze stepem nie są otwierane i kosztują nawet 40% więcej niż modele ze słupkiem.

Chcesz wiedzieć więcej o oknach narożnych. Sprawdź, co na ich temat piszą nasi specjaliści. 

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów