okno do kuchni
Dekoracje

Praktyczne okno w kuchni – co zrobić, by było ładne i funkcjonalne?

Okno przesuwne w kuchni

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, w którym praktyczna aranżacja to klucz do wygodnego mieszkania. Dobrze zaprojektowane wnętrze pozwoli nie tylko wygodnie przygotowywać posiłki czy razem spędzać czas, ale też wykorzystać maksimum przestrzeni. Niezależnie, czy dopiero planujesz aranżację kuchni, czy zamierzasz ją delikatnie przemeblować – nie zapominaj o oknie!

Dla wielu okno to jedynie źródło światła oraz niewielkie pole do popisu w zakresie dekoracji. Nic bardziej mylnego! Dzięki umiejętnej aranżacji, możemy nie tylko zyskać element, który doda stylu, ale też w pełni funkcjonalne. Odpowiednio wykorzystane okno stanie się praktyczną przestrzenią, której często brakuje w kuchni. Jeśli potrzebujesz inspiracji dla swojego domu – czytaj dalej!

nowoczesne okna do kuchni

Najpierw rozplanuj meble!

Nie ukrywajmy – aranżację okna należy zacząć od określenia, jak będą ustawione meble. Współpraca między tymi dwoma „zespołami” to podstawa, bez której trudno będzie potem planować następne kroki. Dlatego pomyśl – czy chcesz, aby okno było tuż nad płytą do gotowania, zlewem, blatem, a może ma mieć niezależny dostęp lub królować nad kuchennym stołem? Każda z tych opcji ma swoje plusy, jednak warto rozważyć połączenie okiennego parapetu np. z blatem. Dzięki temu nie tylko zyskamy dodatkową przestrzeń roboczą, ale również bardzo praktycznie wykorzystamy to źródło światła w miejscu, w którym przygotowuje się posiłki.

 

białe okno w kuchni

Wykorzystaj parapet

Pierwsze, co przychodzi na myśl w aranżacji kuchennego parapetu, to ustawienie tam doniczek ze świeżymi ziołami. W ten sposób zapewnisz sobie stałe źródło świeżych i aromatycznych przypraw do swoich dań, a także miłą dla oka dekorację. Jeśli jednak nie przepadasz za wykorzystaniem żywej bazylii, tymianku, mięty i spółki w kuchni, pomyśl co często masz pod ręką i warto ustawić w tym miejscu. Może to pojemniki z suszonymi przyprawami, które królują w Twoich daniach? Może stojak z nożami? Albo puszki z kawą i herbatą i książki z przepisami? Zastanów się, z jakich przedmiotów korzystasz najczęściej i ustaw je na parapecie – dzięki temu zyskasz miejsce na blacie, nie tracąc na praktycznej stronie kuchennego życia.

 

okno w klasycznej kuchni

Pora na przystrajanie

Kiedy już zapewniliśmy sobie w pełni funkcjonalną stronę kuchennego okna, pora na jego upiększenie. Możemy to osiągnąć przede wszystkim za pomocą przedmiotów, które ustawimy na parapecie – stylowe puszki na zioła lub herbaty, designerskie doniczki lub zegar nadający szyku – to tylko kilka pomysłów, jak połączyć funkcjonalizm z dekoracjami. Gdy już wybierzemy styl wystroju, możemy przejść do ostatniego punktu – wyboru sposobu zasłonięcia okna.

 

żaluzje w kuchni

Aranżacja okna – finał

Sposobów na przysłonięcie okna jest sporo – zasłony, firanki, rolety rzymskie i zwykłe, zazdrostki lub żaluzje. Warto pamiętać jednak o tym, że kuchnia to przestrzeń, w której najłatwiej o plamę – dlatego może warto zrezygnować z firanki na rzecz żaluzji, które łatwo oczyścić? Jeśli nie zależy nam tak bardzo na zasłanianiu okna, dobrym rozwiązaniem może być roleta rzymska, która zwinięta nie tylko wygląda stylowo, ale również w kilka sekund staje się pełnoprawnym „przysłaniaczem” okna. Wybór materiału zależy już od stylu wnętrza i naszych indywidualnych preferencji – dlatego warto wybrać się na łowy do sklepów dekoracyjnych!


Promocja

Promocja


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Praktyczne okno w kuchni – co zrobić, by było ładne i funkcjonalne?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry