Home Baza wiedzy Praktyczne okno w kuchni – co zrobić, by było ładne i funkcjonalne?

Praktyczne okno w kuchni – co zrobić, by było ładne i funkcjonalne?


okno do kuchni

opublikowane 13 paź 2016

2 minuty

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, w którym praktyczna aranżacja to klucz do wygodnego mieszkania. Dobrze zaprojektowane wnętrze pozwoli nie tylko wygodnie przygotowywać posiłki czy razem spędzać czas, ale też wykorzystać maksimum przestrzeni. Niezależnie, czy dopiero planujesz aranżację kuchni, czy zamierzasz ją delikatnie przemeblować – nie zapominaj o oknie!

Dla wielu okno to jedynie źródło światła oraz niewielkie pole do popisu w zakresie dekoracji. Nic bardziej mylnego! Dzięki umiejętnej aranżacji, możemy nie tylko zyskać element, który doda stylu, ale też w pełni funkcjonalne. Odpowiednio wykorzystane okno stanie się praktyczną przestrzenią, której często brakuje w kuchni. Jeśli potrzebujesz inspiracji dla swojego domu – czytaj dalej!

nowoczesne okna do kuchni

Najpierw rozplanuj meble!

Nie ukrywajmy – aranżację okna należy zacząć od określenia, jak będą ustawione meble. Współpraca między tymi dwoma „zespołami” to podstawa, bez której trudno będzie potem planować następne kroki. Dlatego pomyśl – czy chcesz, aby okno było tuż nad płytą do gotowania, zlewem, blatem, a może ma mieć niezależny dostęp lub królować nad kuchennym stołem? Każda z tych opcji ma swoje plusy, jednak warto rozważyć połączenie okiennego parapetu np. z blatem. Dzięki temu nie tylko zyskamy dodatkową przestrzeń roboczą, ale również bardzo praktycznie wykorzystamy to źródło światła w miejscu, w którym przygotowuje się posiłki.  

białe okno w kuchni

Wykorzystaj parapet

Pierwsze, co przychodzi na myśl w aranżacji kuchennego parapetu, to ustawienie tam doniczek ze świeżymi ziołami. W ten sposób zapewnisz sobie stałe źródło świeżych i aromatycznych przypraw do swoich dań, a także miłą dla oka dekorację. Jeśli jednak nie przepadasz za wykorzystaniem żywej bazylii, tymianku, mięty i spółki w kuchni, pomyśl co często masz pod ręką i warto ustawić w tym miejscu. Może to pojemniki z suszonymi przyprawami, które królują w Twoich daniach? Może stojak z nożami? Albo puszki z kawą i herbatą i książki z przepisami? Zastanów się, z jakich przedmiotów korzystasz najczęściej i ustaw je na parapecie – dzięki temu zyskasz miejsce na blacie, nie tracąc na praktycznej stronie kuchennego życia.  

okno w klasycznej kuchni

Pora na przystrajanie

Kiedy już zapewniliśmy sobie w pełni funkcjonalną stronę kuchennego okna, pora na jego upiększenie. Możemy to osiągnąć przede wszystkim za pomocą przedmiotów, które ustawimy na parapecie – stylowe puszki na zioła lub herbaty, designerskie doniczki lub zegar nadający szyku – to tylko kilka pomysłów, jak połączyć funkcjonalizm z dekoracjami. Gdy już wybierzemy styl wystroju, możemy przejść do ostatniego punktu – wyboru sposobu zasłonięcia okna.  

żaluzje w kuchni

Aranżacja okna – finał

Sposobów na przysłonięcie okna jest sporo – zasłony, firanki, rolety rzymskie i zwykłe, zazdrostki lub żaluzje. Warto pamiętać jednak o tym, że kuchnia to przestrzeń, w której najłatwiej o plamę – dlatego może warto zrezygnować z firanki na rzecz żaluzji, które łatwo oczyścić? Jeśli nie zależy nam tak bardzo na zasłanianiu okna, dobrym rozwiązaniem może być roleta rzymska, która zwinięta nie tylko wygląda stylowo, ale również w kilka sekund staje się pełnoprawnym „przysłaniaczem” okna. Wybór materiału zależy już od stylu wnętrza i naszych indywidualnych preferencji – dlatego warto wybrać się na łowy do sklepów dekoracyjnych!

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów