Wnętrza

Jakie firany wybrać do kuchni?

Nawet jeżeli nie jesteśmy wybitnymi kucharzami, a nasz dom nie pachnie zawsze szarlotką, to i tak kuchnia słusznie nazywana jest sercem domu. To tutaj odbywają się najważniejsze rozmowy i kończą się wszystkie najlepsze imprezy! Dlatego każda kuchnia zasługuje na okno. Światło, świeżość, ciepło, zioła na parapecie i efektowne firanki. No właśnie, firanki. Jakie wybrać?

STYL. Na pewno inne firanki będą pasowały do nowoczesnych mebli kuchennych np. takich na wysoki połysk, a inne do stylowych mebli, czy np. w modnym ostatnio stylu vintage.

KOLORY. Białe, kremowe, czy mleczne firanki zawsze wyglądają dobrze. Ale czasem warto odważyć się i ożywić kuchnię firankami w innych kolorach i wzorach.

FUNKCJONALNOŚĆ. Jeżeli gotujemy okazjonalnie, a kuchnię mamy raczej na pokaz, to nie musimy za bardzo dbać o funkcjonalność. Możemy powiesić praktycznie wszystko to, co nam się spodoba. Natomiast osoby, które sporo gotują, powinny przemyśleć kwestię funkcjonalności. Ważne, aby do pomieszczenia wpadała odpowiednia ilość światła. Firanki nie mogą być zbyt długie, okno musi się bezproblemowo otwierać. Na tym etapie również warto się zastanowić nad kolorem – śnieżnobiałe firanki przez opary mogą szybko zżółknąć.

 

RODZAJE FIRAN DO KUCHNI
ZAZDROSTKI

„Stare, ale jare”. Zazdrostki to krótkie firanki przylegające do szyby. Dobrze wyglądają, są funkcjonalne, nie zabierają światła. Szybko się je wiesza i estetycznie wyglądają. Są dostępne w różnych wzorach i kolorach. Gładkie sprawdzą się bardziej w nowoczesnych wnętrzach, a np. kratkowane w bardziej stylowych.

GOTOWE FIRANKI

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów gotowych firan kuchennych. Zwykle sięgają do połowy okna. Tutaj roi się od wzorów i kolorów: gładkie, w kratkę, jasne, ciemnie, w jabłka itd. Mogą wyglądać całkiem dobrze, jeżeli je mądrze dobierzemy do stylu kuchni.

firanki do kuchni

FIRANY MAKARONY

Odpowiednio spięte i dobrane kolorystycznie mogą wyglądać całkiem ciekawie w kuchennym oknie.  Ze względu na swoją niciowatą strukturę nie są zbyt funkcjonalne. Z pewnością tego typu firanki lepiej sprawdzą się w tych mniej używanych kuchniach.

firanki

FIRANY EKRANY

Proste i eleganckie. Decydując się na tego typu firany, na pewno zachowamy prostotę wnętrza.  Bardzo dobrze komponują się z nowoczesnymi meblami kuchennymi.

firanki ekrany

A MOŻE BEZ FIRAN?

W kuchennym oknie wcale nie musi wisieć firanka. Wystarczy roleta, która odpowiednio ochroni nas przed światłem.  Na parapecie możemy postawić kwiaty lub zioła. Na pewno będzie to wyglądało dobrze.

firanki do kuchni

Makarony, zazdrostki, jednolite i wzorzyste do wyboru do koloru. Na cokolwiek się zdecydujemy, pamiętajmy, by firanka pasowała do stylu mebli kuchennych. Zdajmy się na własną intuicję, która na pewno nas nie zawiedzie!

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jakie firany wybrać do kuchni?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry