Home Baza wiedzy Jak udekorować okno w kuchni? 5 modnych aranżacji

Jak udekorować okno w kuchni? 5 modnych aranżacji


opublikowane 17 wrz 2020

5 minut

Coraz częściej decydujemy się na okno w kuchni, które nie tylko doświetla pomieszczenie i pozwala wyjrzeć na zewnątrz w czasie gotowania, ale także je dekoruje. Chociaż takie rozwiązanie ma wiele zalet, na etapie aranżacji wnętrza często przeważnie pojawia się problem. Okazuje się wtedy, że klasyczne firany w kuchennym oknie to nie najlepszy pomysł ze względu na trudność utrzymania ich w czystości. Jak zatem ozdobić okno w kuchni? Przedstawiamy pomysły na dekorację okna w kuchni, które najchętniej stosowane są przez projektantów wnętrz.

W projektach nowych domów w kuchni przeważnie zaplanowane jest okno. Jeszcze kilka lat temu były to głównie modele prostokątne lub kwadratowe umieszczane w centralnej części pomieszczenia tuż nad blatem mebli kuchennych. Od kilku lat architekci wybierają jednak coraz śmielsze rozwiązania, np. okno narożne w kuchni czy okno panoramiczne w kuchni (nazywane też oknem horyzontalnym lub podłużnym). Ciekawym rozwiązaniem, chętnie stosowanym zwłaszcza w mieszkaniach z rynku pierwotnego, są kuchnie otwarte na salon z wielkoformatowymi przeszkleniami z drzwi balkonowych. Jak udekorować okno w kuchni bez karnisza? Co zamiast firanek do kuchennego okna? Jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach? Sprawdźmy najmodniejsze pomysły projektantów.

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię Oknoplast
Czytaj też:

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?


Okno przesuwne PSK Winergetic OKNOPLAST


Okno w kuchni – firanka czy roleta?

We współczesnych projektach aranżacji kuchni na próżno szukać w oknach firanek. Rozwiązanie to, chociaż ma długą tradycję w Polsce, obecnie postrzegane jest jako niefunkcjonalne. Dlaczego? Firanki zwisające z karnisza nad blatem kuchennym, w okolicy zlewu czy kuchenki po prostu bardzo szybko się brudzą. Dodatkowo – jeżeli okno umiejscowione jest blisko płyty grzewczej – stanowią również potencjalne źródło zagrożenia pożarowego. Często podnoszoną w opiniach, np. internautów, wadą tego typu aranżacji okna kuchennego jest także zasłanianie widoku na świat zewnętrzny i niepotrzebne zaciemnianie wnętrza. Co zatem wybrać zamiast firanki do okna w kuchni?

Rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w różnych stylach, są rolety rzymskie. Obecnie najmodniejsze modele mają jednolity, neutralny kolor, np. beżu czy złamanej bieli, i wykonane są przeważnie z naturalnych tkanin, np. lnu czy bawełny. Chcesz, aby Twoja kuchnia wyglądała jakby wyszła spod ręki projektanta? Zawieś roletę rzymską pod samym sufitem i wybierz takim rozmiar, aby zakryła całą wnękę okienną. Zdecyduj się na długość, dzięki której dolna krawędź rolety dotykać będzie parapetu lub blatu kuchennego lub – w przypadku okien balkonowych – podłogi. Rolety można zastosować nie tylko przy standardowych oknach, ale też w modelach kuchennych okien narożnych.


Co na okno w kuchni bez karnisza? Żaluzje drewniane

We wnętrzach luksusowych coraz częściej w oknach kuchennych bez karnisza stosowane są żaluzje. Zapomnij jednak o modelach modnych w latach 90. XX wieku, a więc z aluminiowymi i cienkimi lamelkami dostępnymi w szerokiej palecie kolorów. Obecnie na topie są żaluzje o lamelach szerokości około 40-50 milimetrów wykonane z naturalnego drewna lub – rzadziej i wyłącznie w minimalistycznych wnętrzach – aluminium, ale w stonowanych barwach. Co ważne, tego typu przesłony okienne powinny odznaczać się najwyższą jakością wykonania nie tylko samych lameli, ale także elementów dodatkowych, np. osprzętu pozwalającego na podnoszenie i opuszczanie żaluzji.


Jakie żaluzje są aktualnie najchętniej wybierane do kuchni przez topowych projektantów wnętrz? W aranżacjach, w których dominują barwy naturalne, zaczerpnięte wprost z aktualnych trendów kolorystycznych, pojawiają się przede wszystkim białe żaluzje drewniane o szerokich lamelach. Przy oknach czarnych lub ciemno-szarych i w kuchniach o ciemnych barwach chętnie stosowane są także czarne drewniane lub aluminiowe żaluzje z lamelami szerokości około 50 milimetrów. Jak montować żaluzje przy kuchennym oknie, aby uzyskać najlepszy efekt wizualny? Żaluzje powinny zwisać spod sufitu i sięgać blatu, parapetu lub podłogi oraz mieć szerokość większą niż wnęka okienną. Można zasłonić nimi również całą ścianę z kilkoma oknami czy oknami tarasowymi.

Co na okno w kuchni? Zasłony do ekskluzywnych wnętrz

Twoja kuchnia połączona jest z salonem i doświetlana jest przez przeszkloną ścianę z okien tarasowych lub balkonowych? To doskonała sytuacja, aby okno kuchenne ozdobić… zasłonami. Przeglądając najnowsze aranżacje projektantów luksusowych kuchni, coraz częściej natknąć się można na realizacje, w których dekorację okna stanowią długie do ziemi zasłony. Najczęściej są to modele jednokolorowe, bez wzorów i tekstur, które zawieszane są na karniszu podsufitowym lub listwie karniszowej ukrytymi za dekoracyjnymi, szerokimi maskownicami. Najmodniejsze są obecnie zasłony w jasnych barwach, np. naturalnego lnu, beżu czy kawy z mlekiem lub w ciemnych kolorach dopasowanych do wyglądu frontów kuchennych.

Kuchnie, w których można zastosować zasłony, część roboczą, a więc blaty, kuchenkę, zlew i zmywarkę ulokowane mają z dala od okien tarasowych czy balkonowych. Bliżej przeszklonej ściany znajduje się zazwyczaj za to część jadalna – stół z krzesłami. Chcąc uzyskać najlepszy efekt wizualny, należy powiesić zasłony – i opcjonalnie gładkie firany – pod sufitem tak, aby sięgały do podłogi. Nawet gdy okna nie zajmują całej szerokości ściany, warto karnisz podsufitowy poprowadzić od krawędzi do krawędzi wnęki. Uzyskuje się dzięki temu elegancką dekorację okna i spójny wygląd z resztą wnętrz, np. otwartego na kuchnię salonu.  

Okno w kuchni bez firanki – postaw na widok

Od kilku lat na całym świecie, w tym w Polsce, coraz częściej decydujemy się na niezasłanianie okien. Trend ten łatwo dostrzegalny jest przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie, gdzie projektanci coraz odważniej stosują wielkoformatowe okna pozwalające mieszkańcom na cieszenie się widokiem świat zewnętrznego w domowym zaciszu. Okna bez dekoracji pojawiają się także w luksusowych aranżacjach wnętrz, zwłaszcza w kuchniach, które – w odróżnieniu np. od sypialni czy łazienki – nie kojarzą się ze strefą intymną.

Kiedy okno w kuchni najlepiej zostawić nieudekorowane? W inspiracjach architektów wnętrz nie stosuje się ozdób w przypadku nowoczesnych okien o ciekawym designie, np. Pixel OKNOPLAST. Wąskie ramy, w modnym kolorze (np. czerni, antracycie czy klasycznej bieli), nowoczesna linia, wielkoformatowe przeszklenia sama w sobie stanowią ozdobę kuchni i nie wymagają dodatkowej oprawy. Podobnie jest w przypadku okien zabytkowych czy stylizowanych na loftowe, które przyciągają wzrok nietuzinkowym kształtem, szprosami czy ciekawymi klamkami. Z dekoracji często rezygnuje się też przy narożnych oknach kuchennych czy oknach panoramicznych.

Jak ozdobić okno w kuchni? Może półki?

Jak zaaranżować okno w kuchni, aby nie zasłaniać go całkowicie, ale jednocześnie zyskać nieco intymności? Sposobem może być zabudowanie górnej części okna, a właściwie wnęki okiennej, ażurowymi półkami, na których można postawić doniczki z roślinami czy bibeloty. Do tej pory najczęściej takie rozwiązania można było spotkać we wnętrzach, zwłaszcza kuchniach, domów o nieformalnym, kameralnym charakterze np. w stylu skandynawskim czy rustykalnym.

Obecnie coraz częściej po metodę tę sięgają jednak projektanci luksusowych apartamentów. Zamiast drewnianych półek, np. zawieszanych pod sufitem na jutowych sznurkach, stosują oni jednak najwyższej jakości półki okienne np. ze szkła czy chromowanej stali. Szczególnym powodzeniem wśród architektów wnętrz cieszą się modele zawieszane tuż pod sufitem, które „nachodzą” na górną część okna. Najczęściej stosowane są one w kuchniach z oknami nieotwieranymi. Decydując się na takie rozwiązanie w pomieszczeniach, w których zastosowane są okna rozwierne, sprawdź najpierw, czy będziesz w stanie otworzyć okno.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów