Home Baza wiedzy 5 sposobów na prawidłową wentylację w pomieszczeniach

5 sposobów na prawidłową wentylację w pomieszczeniach


opublikowane 26 sty 2018

3 minuty

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji dla domu bądź mieszkania to nie lada wyzwanie. Trzeba zwrócić uwagę na każdy element, który może być przeszkodą we właściwej cyrkulacji powietrza. Inne parametry ma kuchnia, łazienka, a zupełnie inne pomieszczenie, w którym znajduje się kominek. Z jakich sposobów skorzystać, by ułatwić domownikom dostęp do tlenu? Sprawdziliśmy to dla Was!

Systematyczna wymiana powietrza

Brzmi banalnie, a jednak. To właśnie systematyczne otwieranie okien pozwala na zachowanie odpowiedniej ilości powietrza w pomieszczeniu. Chcąc nieustannie cieszyć się jego obecnością, warto pamiętać o możliwości rozszczelnienia – czyli funkcji, która pozwala na pozostawienie niewielkich przepływów powietrza. Ustawiając klamkę pod kątem około 45 stopni, możemy cieszyć się jego nieustannym dopływem. Szczególnie zimą, gdy temperatury na zewnątrz nie zachęcają do otwierania okien na oścież, warto korzystać właśnie z tej opcji. To proste rozwiązanie pozwala zachować odpowiednią ilość powietrza, pomaga w jego nieustannej cyrkulacji i dba o prawidłową ilość wilgoci we wnętrzu.

otwarte okno

Sposób nie tylko na świeże powietrze

Obecnie na rynku dostępne są produkty, które umożliwiają właściwą wentylację we wnętrzach. Szczególnie polecane są nawiewniki. Model Urbino Premium to produkt, który odpowiada za automatyczne sterowanie przepływu powietrza. Dodatkowo zabezpiecza przed nadmierną wentylacją, przeciągami i stratami ciepła. Na tym jednak nie koniec. Oprócz dbałości o właściwą cyrkulację w pomieszczeniach, dba też o zdrowie wszystkich domowników. Nawiewnik Urbino Premium to skuteczna ochrona przed smogiem.  

nawiewnik antysmogowy

Problematyczne pomieszczenie

Łazienka to szczególne miejsce w każdym domu. Spędzamy w niej stosunkowo dużo czasu. To przestrzeń, która służy nie tylko dbaniu o codzienną higienę, ale też relaksowi po ciężkim dniu. System wentylacyjny, który się w niej znajduje, odpowiada za prawidłowy przepływ powietrza w całym mieszkaniu. Warto systematycznie, z pomocą specjalistów, kontrolować jego stan. Istotne jest również zamontowanie właściwych drzwi łazienkowych – szczelne nie mają racji bytu. Odpowiedni wybór to takie, w których na dole znajdują się otwory wentylacyjne, bądź zostały one ucięte na wysokości około 2-3 cm nad ziemią.

Kratka wentylacyjna

Ochrona zdrowia i życia

Nieodpowiednia wentylacja to liczne problemy, na czele których znajdują się m.in.: pleśń, nieustanny zaduch i nadmierna wilgoć. Jakkolwiek to nie one są najgroźniejsze. Największym problemem jest tzw. „cichy zabójca” czyli czad. Niewidoczny, bezwonny i bardzo niebezpieczny. Pojawia się w trakcie pożaru, a także w… niedogaszonym kominku oraz w domach, w których nie ma właściwej regulacji powietrza. Poza natychmiastową wymianą wadliwych systemów, warto dodatkowo zabezpieczyć swoje zdrowie i życie. Czujniki tlenku węgla to sposób na spokojny sen – w sytuacjach kryzysowych dadzą znać i pozwolą uniknąć przykrych konsekwencji.  

Mieszkania z urządzeniami gazowymi

Oprócz stałego wietrzenia mieszkania, w tym przypadku warto pamiętać o kilku innych, prostych zasadach. Po pierwsze, regularne kontrole urządzeń gazowych. Najlepiej, by odbywały się z udziałem autoryzowanych zakładów. Po drugie, kwestie związane z kąpielą. Warto przewietrzyć wcześniej łazienkę, a podczas jej brania lepiej nie korzystać z innych urządzeń gazowych. Włączony piekarnik bądź kuchenka to w tym przypadku zbędny element. Po trzecie, dbanie o dostępność kratek wentylacyjnych – ich zasłanianie nie służy niczemu dobrego! Odpowiednia wentylacja w mieszkaniu to priorytet. Wyłącznie takie wnętrza, w których możemy cieszyć się czystym powietrzem, pozwalają na spokojne funkcjonowanie.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów