Jak działa effiAIR Oknoplast
Okna

Efektywne wietrzenie – dla zdrowia i komfortu

O tym, jak ważne dla zdrowia i samopoczucia człowieka jest regularne wietrzenie zamkniętych pomieszczeń, od lat przekonują nas lekarze. Brak naturalnej cyrkulacji powietrza we wnętrzach sprawia, że w pomieszczeniach jest ono często zdecydowanie bardziej zanieczyszczone i gorzej natlenione niż na zewnątrz. Oddychanie nim może prowadzić do problemów z koncentracją, bólów głowy, rozdrażnienia. W okresie grzewczym, ze względu na wyższą temperaturę, również do przesuszenia błony śluzowej gardła i nosa, a w efekcie większej podatności na infekcje. Co zrobić, aby uniknąć tych nieprzyjemnych objawów? Odpowiedź jest prosta – wietrzyć, najlepiej regularnie. Jeżeli, z obawy przed włamaniem okna są u Ciebie przeważnie zamknięte, mamy rozwiązanie – effiAIR.


Jak działa effiAIR?


Często stajesz przed dylematem – wybrać wietrzenie pomieszczeń czy bezpieczeństwo przed włamaniem? Już nie musisz decydować – z systemem wentylacji obwodowej effiAIR zyskujesz i spokój ducha, i efektywną wentylację. Dzięki specjalnym okuciom możliwa jest skuteczną wymiana powietrza we wnętrzu przy zachowaniu poziomu ochrony przed włamaniem na takim samym, a nawet wyższym poziomie jak przy oknie szczelnie zamkniętym. Gdzie sprawdzi się to rozwiązanie?


Co to jest effiAIR?

effiAIR to specjalne okucia umożliwiające wentylację obwodową przy zamkniętym oknie. Mogą być one zastosowane w oknach i drzwiach balkonowych wszystkich systemów okiennych OKNOPLAST. Dzięki effiAIR możliwe jest standardowe rozwieranie, a więc otwieranie całkowite oraz dodatkowo rozszczelniane na całym obwodzie okna przez odstawienie równoległe skrzydła od ramy. Mówiąc prościej, po przekręceniu klamki o 180 stopni, skrzydło okna lub drzwi balkonowych odstaje od ramy, tworząc szczelinę o szerokości 6 milimetrów. Przez nią odbywa się wymiana powietrza między pomieszczeniem a światem zewnętrznym – z budynku usuwane jest zanieczyszczone, słabo natlenione powietrze, a jednocześnie do wnętrz napływa świeże.


Dowiedz się więcej o effiAIRJakie są zalety wentylacji obwodowej?

W pozycji odstawionej okna i drzwi balkonowe, w których zastosowano okucia effiAIR, są równie bezpieczne jak stolarka zaryglowana, czyli zamknięta (do klasy RC2). Możliwe jest więc efektywne wietrzenie domu, mieszkania czy biura w dowolnym czasie, również podczas nieobecności domowników czy nocą. Co więcej, system ten, wymieniając powietrze w pomieszczeniach, zapobiega przeciągom i utrudnia dostanie się do wnętrz owadom oraz zacinającemu deszczowi. Powoduje również zdecydowanie mniejsze straty ciepła w sezonie grzewczym i wolniejsze wyziębianie pomieszczeń niż przy klasycznym wietrzeniu. Okna odstawione na szerokość 6 mm zdecydowanie lepiej niż przy uchyleniu chronią też przed hałasem z zewnątrz i są bezpieczniejsze dla małych dzieci i zwierząt domowych.W pokoju dziecka i sypialni

Ostawione na 6 mm od ramy skrzydło okna z systemem effiAIR to rozwiązanie, które sprawdzi się w pokoju dziecka. Zapewnia ono nie tylko efektywne wietrzenie, ale także jest bezpieczne. Z jednej strony okno z odstawionym skrzydłem zachowuje taką samą klasę odporności na włamania jak zamknięte okno. Z drugiej, niewielka szczelina, w odróżnieniu od dużego prześwitu przy klasycznym uchylaniu czy pełnym otwarciu skrzydła, jest bezpieczniejsze dla ciekawych świata maluchów podczas ich samodzielnej zabawy we własnym pokoju.

Zaletą effiAIR, którą docenisz w sypialni, gdy mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, dworca czy lotniska, jest natomiast możliwość wietrzenia całonocnego przy mniejszym natężeniu hałasu niż podczas standardowego uchylania okna.

Drzwi balkonowe Prismatic z rozwiązaniem effiAIR w sypialniW kuchni i łazience

effiAIR pozwala na skuteczną wentylację pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza, chroniąc je przed rozwojem niezdrowych pleśni. Wentylacja przez okno ustawione do pozycji odstawnej sprawdzi się zwłaszcza w łazience czy domowej pralni i suszarni, które regularnie narażone są na zaparowanie.

Okucia effiAIR możesz wykorzystać także przy oknach w kuchni, zwłaszcza jeżeli w pomieszczeniu tym regularnie się gotuje. Wentylacja obwodowa pozwala nie tylko na efektywne usuwanie z pomieszczenia pary wodnej, ale także intensywnych zapachów powstających w czasie przygotowywania posiłków.

Okno Prolux z wentylacją obwodową effiAIRW garażu i piwnicy

Garaż i piwnica, jako pomieszczenia, w których przebywamy stosunkowo najkrócej w ciągu dnia, są w kwestii wentylacji przeważnie traktowane po macoszemu. To błąd, gdyż to właśnie w nich powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Spaliny z parkującego samochodu, wyziewy smarów, farb i środków chemicznych, zapach benzyny powinny być regularnie usuwane. Dzięki effiAIR jest to możliwe o każdej porze, a nawet stale, ponieważ okno z odstawionym skrzydłem zachowuje poziom zabezpieczenia przed nieproszonymi gośćmi jak w pozycji zamkniętej.

Okno garażowe z okuciami effiAIRW salonie i gabinecie

Codzienna praca w gabinecie czy odpoczynek w salonie w okresie od wiosny do jesieni często zakłócany jest przez insekty dostające się do wnętrz przez otwarte czy uchylone okna. Rozwiązaniem w ciepłe dni, gdy konieczne jest wietrzenie wnętrz, mogą być moskitiery. Nie prezentują się one jednak zbyt elegancko. Lepszym pomysłem, zapewniającym cyrkulację powietrza, ochronę przed nadmiernym hałasem z zewnątrz oraz przed owadami, np. komarami czy muchami, jest effiAIR.


Okno Prismatic OKNOPLAST w funkcją effiAIRDowiedz się więcej o effiAIR


Promocja Zimowa

Promocja Zimowa


Poznaj nasze okna

Efektywne wietrzenie – dla zdrowia i komfortu
Do góry