Home Baza wiedzy Czy okna mogą być zbyt szczelne? Jak zadbać o wentylację w domu i dlaczego to takie ważne

Czy okna mogą być zbyt szczelne? Jak zadbać o wentylację w domu i dlaczego to takie ważne


opublikowane 07 kwi 2023

5 minut

Dom przed zimnem warto chronić, ale nie za wszelką cenę. Na komfort, a także stan zdrowia domowników wpływa nie tylko przyjazna temperatura panująca w pomieszczeniach, ale również odpowiednia wentylacja. Wyjaśniamy, jak zadbać o wymianę powietrza w budynku i dlaczego należy przykładać do tego dużą wagę.

Szczelność okien to jedna z ich kluczowych zalet. Producenci często podnoszą ten atut, promując swoje produkty. W efekcie może się wydawać, że im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Zapewne jest tak dla portfela domowników. Okna chroniące przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz oznaczają niższe straty cieplne i niższe koszty ogrzewania. Stolarka nie powinna jednak być zbyt szczelna – musi bowiem zapewniać obieg powietrza.

Słaby obieg powietrza w domu negatywnie wpływa na zdrowie

Ograniczenie obiegu powietrza w budynku ma szereg negatywnych konsekwencji – przede wszystkim dla zdrowia domowników. Z badań amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że stężenie zanieczyszczeń powietrza wewnątrz budynków może być nawet pięć razy wyższe niż na zewnątrz. Słaba wentylacja i brak wietrzenia pomieszczeń tylko pogarszają sprawę. Szkodliwe substancje obecne w „stojącym” powietrzu mogą być przyczyną wielu dolegliwości, a nawet sprzyjać rozwojowi chorób przewlekłych.

Powodów by zadbać o właściwą „wymianę gazową” w budynku jest więcej. Ograniczony obieg powietrza powoduje:

 • wzrost poziomu wilgotności w pomieszczeniach sprzyjający rozwojowi grzybów i pleśni,
 • łatwiejszy rozwój bakterii i wirusów,
 • wyższe ryzyko rozwoju chorób górnych dróg oddechowych,
 • wzrost poziomu dwutlenku węgla i obniżenie poziomu tlenu w pomieszczeniach,
 • poczucie senności, zmęczenia, spadek wydajności pracy,
 • gromadzenie się roztoczy mogących powodować reakcje alergiczne,
 • wzrost stężenia szkodliwych związków wydzielanych m.in. przez detergenty i powierzchnie ze sztucznego tworzywa.
wentylacja

Sprawna wentylacja to podstawa bezpieczeństwa

Co istotne, wiele zanieczyszczeń – np. niektóre z tzw. lotnych związków organicznych – nie jest wyczuwalnych dla ludzkiego nosa. A przy braku przykrych zapachów łatwo zapomnieć o potrzebie regularnego otwierania okien, szczególnie w zimne dni. Dlatego w celu zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza w domu nie możemy polegać wyłącznie na wietrzeniu. Niezbędne są rozwiązania „strukturalne”.

Podstawowym warunkiem efektywnego obiegu powietrza w domu czy mieszkaniu jest sprawna, dobrze rozplanowana wentylacja. W nowym budownictwie jest to standard, choć w starszych budynkach, np. niektórych kamienicach można spotkać się z „niedoróbkami” – z punktu widzenia współczesnych wymagań – w postaci braku kratki wentylacyjnej w łazience czy kuchni.

Niebezpiecznym błędem jest zasłanianie kratek wentylacyjnych w celu ograniczenia utraty ciepła. Taka pokusa pojawia się szczególnie zimą. Lepiej jej nie ulegać. Stwarza ona szczególne ryzyko w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe. W lokalach z instalacją gazową warto zainstalować czujnik czadu – to stosunkowo niedrogie urządzenie, które może nawet uratować życie!

Warto również zadbać o czystość kratek wentylacyjnych i od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną ściereczką, by usunąć z nich kurz i inne zanieczyszczenia, które mogą ograniczać ich przepustowość.

System effiAIR – wentylacja obwodowa

Czy okna mogą być zbyt szczelne?

Środki ostrożności dotyczą również stolarki okiennej. Choć okna o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła świetnie sprawdzają się w domach pasywnych i energooszczędnych, to jednak nie należy ich instalować w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi. Spalanie gazu powoduje zmniejszenie się ilości tlenu w powietrzu. Dlatego w miejscach, w których korzystamy z kuchenek czy piecyków gazowych, powinniśmy zadbać o stały dopływ świeżego powietrza

Czy to znaczy, że lepiej zrezygnować z okien PVC i zadowolić się nieszczelną stolarką niskiej jakości? W żadnym wypadku! Producenci stolarki okiennej doskonale zdają sobie sprawę z konieczności zapewnienia obiegu powietrza w mieszkaniach. Nowoczesne okna łączą w sobie rozwiązania zapewniające energooszczędność, a zarazem wentylację.

Mikrowentylacja – prosty sposób na zapewnienie wymiany powietrza

Odpowiedniej wymianie powietrza w budynkach służą dwie technologie związane ze stolarką okienną:

 • mikrowentylacja,
 • nawiewniki.

Ta pierwsza stanowi funkcję okuć, które umożliwiają zmniejszenie docisku skrzydła okna do ramy, czyli nieznaczne uchylenie okna na kilka milimetrów. Mikrowentylację, zwaną również wietrzeniem szczelinowym, uruchamia się przez odpowiednie ustawienie klamki. Rozszczelnione okno pozwala na stopniową wymianę powietrza. Jeśli zależy nam na ograniczeniu ucieczki ciepła, np. ze względu na chłodny dzień, skrzydło należy przywrócić do poprzedniego ustawienia, czyli szczelnego zamknięcia.

Nawiewniki Oknoplast

Rozszerzeniem standardowej funkcji mikrowentylacji jest uchył wielostopniowy. Zgodnie z nazwą zapewnia on możliwość stopniowania uchyłu, czyli ustawiania okna w kilku pozycjach, zapewniających większy lub mniejszy obieg powietrza. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań tego typu. Niektóre obejmują uchył trzystopniowy, inne, jak MSL firmy Winkhaus – nawet pięciostopniowy.

Wybierając okno OKNOPLAST można zdecydować się na wyposażenie go w system wentylacji obwodowej effiAIR. System ten dba o wentylację jednocześnie zapewnia ochronę przed włamaniem. Dzięki odstawieniu skrzydła od ramy, tworzymy 6-cio mm szczelinę po całym obwodzie okna. Pozwala to na naturalne wietrzenie i budowanie zdrowego klimatu w pomieszczeniach. Co więcej, w tej pozycji okucie gwarantuje odporność na włamanie taką jak przy oknie zaryglowanym.

Dzięki effiAIR w kuchni pozbędziesz się zapachów, w łazience pary, w sypialni zapewnisz sobie zdrowy sen i ciszę, w salonie obroni Cię przed insektami, a z garażu pomoże usunąć spaliny.

Nawiewniki – jak działają i jakie mają zalety?

Bardziej zaawansowane rozwiązanie stanowią nawiewniki. Są to urządzenia instalowane zwykle w górnej części okna, na skrzydle i ościeżnicy. W odróżnieniu od mikrowentylacji są one bezobsługowe – zapewniają wymianę powietrza bez konieczności uchylania skrzydła. Co istotne, nawiewniki chronią przed nieprzyjemnym uczuciem chłodu, którego można doświadczyć podczas ustawienia okna w trybie mikrowentylacji, szczególnie przy większych uchyłach. W przypadku nawiewników powietrze przenikające do wnętrza domu miesza się z ciepłym powietrzem przy suficie – w efekcie chłód ulega rozproszeniu.

Na rynku dostępny jest duży wybór nawiewników. Do najpopularniejszych należą modele higrosterowane i ciśnieniowe. Te pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniach. Te drugie – na zmiany w różnicy ciśnień. Istnieją też nawiewniki reagujące na zmiany temperatury powietrza czy siłę wiatru, a także nawiewniki sterowane ręcznie. Te ostatnie – jak wskazuje nazwa – wymagają manualnych ustawień przesłony, która reguluje poziom wymiany powietrza i intensywność wentylacji.

O nawiewnikach najlepiej jest pomyśleć przy wymianie okien, ale ich montaż możliwy jest również po zakupie stolarki, a także w wielu starych modelach. Lepiej jednak nie podejmować się go samodzielnie, ponieważ łatwo o popełnienie błędu. Przed podjęciem decyzji, warto dobrze rozważyć jej plusy i minusy. Nawiewniki mają wielu zwolenników ze względu na ich bezobsługowy charakter, ale są też krytykowane w związku ze stratami ciepła, jakie powodują.


Po czym poznać słabo działającą wentylację?

Komfort domowników zależy m.in. od przyjaznej temperatury, jednak strat cieplnych nie należy ograniczać kosztem wentylacji. Taką „strategię” prędzej czy później możemy przypłacić własnym zdrowiem. Może ona również doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia szkód w postaci zawilgocenia czy zagrzybienia ścian. Niezależnie od rozwiązań w zakresie stolarki okiennej, na jakie się zdecydujemy, warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Słabo działająca wentylacja może dać o sobie znać na kilka sposobów, m.in. przez:

 • unoszący się w powietrzu stęchły zapach,
 • inwazyjność zapachów i ich przenikanie do innych pomieszczeń,
 • skraplanie się pary wodnej na szybach,
 • utrzymywanie się wody na kafelkach po kąpieli,
 • długo schnące pranie i nieprzyjemny zapach ubrań po wyschnięciu,
 • wykwity pleśni i grzybów na ścianach, w izolowanych miejscach, np. za szafą.

Gdy stwierdzimy występowanie jednego lub kilku powyższych objawów, to znak, że trzeba działać!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów