Okna

Ciche okna, czyli jakie?

Czujesz stale rozdrażnienie, masz kłopoty ze snem, nie potrafisz się skoncentrować? To jedne z najczęściej występujących efektów długotrwałego narażenia na hałas środowiskowy. Rozwiązaniem problemu może być albo przeprowadzenie się w cichszy rejon kraju, albo… wybór tzw. cichych okien. Dlaczego zapewniają one skuteczną izolację akustyczną? Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Sprawdź!

Współczesne okna powinny być nie tylko estetyczne i ciepłe, ale też ciche. Po zanieczyszczonym powietrzu hałas jest bowiem drugim najpoważniejszym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Długotrwałe przebywanie w hałaśliwej okolicy, np. centrach miast, blisko centrów dystrybucyjnych i przesiadkowych, arterii komunikacyjnych, w sąsiedztwie lotnisk i zakładów produkcyjnych, jest dla nas bardziej szkodliwe, niż może się wydawać. Na szczęście, aby chronić siebie i bliskich przed skutkami hałasu, nie musisz zmieniać miejsca zamieszkania. Dzięki współczesnej technologii możesz skutecznie „wyciszyć” budynek. Jednym z najważniejszych elementów izolacji akustycznej domu są okna. Jak wybrać optymalny model?Współczynnik Rw – co to jest?

Chcesz zapewnić domownikom komfortową ciszę w domu? Podczas wyboru okien i drzwi tarasowych, zwróć uwagę na ich współczynnik Rw wyrażony w decybelach (dB). Ten parametr określa stopień tłumienia hałasu zewnętrznego przez przegrodę zewnętrzną takie jak okna czy drzwi. Mówiąc prościej, z jego pomocą można w łatwy sposób przekonać się o skuteczności izolacji akustycznej konkretnych modeli. Im wyższy jest wskaźnik Rw, tym skuteczniej konkretny produkt chroni pomieszczenia przed hałasem ze świata zewnętrznego.

W Polsce większość okien standardowo gwarantuje dźwiękoszczelność na poziomie Rw 30. Jeśli zależy Ci na skuteczniejszej ochronie przed hałasem, wybierz więc okna o wyższym Rw. Wszystkie okna z naszej oferty gwarantują Ci zdecydowanie lepszą izolację akustyczną wnętrz. Sprawdź niżej wartości Rw dla poszczególnych systemów okiennych OKNOPLAST:


Odczuwalny przez człowieka poziom hałasu:

Szum liści – 20 dBTykanie zegara – 30 dB
Cicho nastawione radio – 40 dBNormalna rozmowa – 60 dB
Głośna rozmowa – 70 dB Kosiarka do trawy – 80 dB
Ruchliwa ulica – 90 dBMłot pneumatyczny -100 dB
Motocykl bez tłumika – 110 dBSamolot odrzutowy – 140 dB

W uproszczeniu można przyjąć, że spadek natężenia dźwięku o 10 dB odczuwamy jako redukcję hałasu o 50%. Jeżeli okno charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną Rw=32 dB, to hałas spowodowany ruchem ulicznym na poziomie 90 dB na zewnątrz zostanie wytłumiony przez okno do poziomu 62 dB.
Ciche okna – na co zwrócić uwagę?

Co wpływa na właściwości akustyczne okien? Jest to suma kilku elementów, m.in. poziomu ich szczelności, wymiarów, izolacyjności akustycznej zastosowanych wkładów szybowych czy nawet konstrukcji profilu. Podczas wyboru okien zwróć więc uwagę m.in. na liczbę, grubość i kształt szyb. Im są one grubsze, im jest im więcej, tym okna lepiej chronią przed hałasem z zewnątrz. Kluczowe dla podniesienia izolacyjności akustycznej okien są także odległość szyb od siebie i sposób ich zespolenia, a więc typ kształtowników okiennych, w których zostało osadzone szkło. Dowiedziono również, że przed hałasem lepiej chronią np. okna prostokątne (w porównaniu z kwadratowymi) i te z szybami laminowanymi specjalnymi foliami akustycznymi. W OKNOPLAST doskonale o tym wiemy. Każdy z oferowanych Ci systemów okiennych jest zaprojektowany tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt izolacji akustycznej.

Potrzebujesz pomocy w wyborze idealnych okien? Skontaktuj się z najbliższym salonem OKNOPLAST.Montaż gwarantujący ciszę

Po wyborze cichych okien niezwykle istotne jest, aby nie zaprzepaścić ich możliwości izolacji akustycznej złym montażem. Sposób osadzenia stolarki w ścianie jest bowiem jednym z podstawowych czynników wpływających na poziom hałasu przenikającego do pomieszczeń z zewnątrz. Najlepszym wyborem, jeśli zależy Ci na maksymalnym wyciszeniu wnętrz, jest montaż, który pozwala na zlikwidowanie mostków termiczno-akustycznych. Dlaczego to tak ważne? Dowiedziono, że nieszczelności w warstwie izolacyjnej znacznie obniżają parametry akustyczne w pomieszczeniach. Niska jakość pianki i takie jej zastosowanie, że pojawiają się szczeliny między ścianą a ramą okna, mogą prowadzić do obniżenia izolacyjności akustycznej okien nawet o 10 dB. Błędy montażowe pozwala niwelować wybór sprawdzonych ekip montażowych (np. polecanych przez punkty sprzedaży OKNOPLAST).
Jakie są w Polsce normy hałasu dla domów?

Normy hałasu określane są m.in. przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U.2012.1109) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.239.1597). Dla obszaru zabudowanego poziom hałasu w ciągu dnia powinien być niższy bądź maksymalnie równy 60 dB. W nocy natężeniu hałasu na takim terenie może natomiast wynosić 50 dB. W pomieszczeniach mieszkalnych wartości te powinny być niższe – odpowiednio 40 dB w ciągu dnia i do 30 dB nocą. W pomieszczeniach z urządzeniami sanitarnymi (łazienka, kuchnia, pralnia) są one wyższe – 45 dB w dzień i 35 dB w nocy.

Zależy Ci na efektywnym wyciszeniu domu? Wybierz okna o wysokim współczynniku Rw i zadbaj o ich prawidłowy montaż. Sprawdź okna OKNOPLAST.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Promocja Wakacyjna

Promocja Wakacyjna


Poznaj nasze okna

Ciche okna, czyli jakie?
Do góry