Home Baza wiedzy Jak hałas wpływa na zdrowie człowieka?

Jak hałas wpływa na zdrowie człowieka?


kobieta na tarasie

opublikowane 06 maj 2022

4 minuty

Czy wiesz, że hałas jest drugim, po zanieczyszczeniu powietrza, najpoważniejszym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia publicznego? Wbrew pozorom oddziałuje on negatywnie nie tylko na słuch. Szkodzi on także układom krążenia, pokarmowemu, wewnątrzwydzielniczemu i nerwowemu. Co więcej, udowodniono też, że przebywanie w hałaśliwym środowisku może powodować przedwczesne starzenie się organizmu! Sprawdź, dlaczego cisza na co dzień powinna być nie przywilejem, a koniecznością.

Dlaczego cisza jest ważna?

Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, stale towarzyszy nam hałas środowiskowy. To ogół dźwięków powstałych w wyniku działalności człowieka, np. funkcjonowania komunikacji miejskiej, ruchu samochodowego i lotniczego, działalności zakładów produkcyjnych i przetwórczych. Od lat naukowcy na całym świecie sprawdzają, jak stała ekspozycja na hałas wpływa na zdrowie ludzi. Wnioski płynące z m.in. raportów WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia czy EEA, a więc Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (Hałas w Europie – 2020) nie są optymistyczne.

Od hałasu do kłopotów ze zdrowiem

Wymienione wyżej raporty jednoznacznie wskazują, że hałas jest przyczyną pogorszenia nie tylko słuchu. Udowodniono już, że może prowadzić do problemów z sercem, nadciśnieniem, wrzodami, a nawet cukrzycą! A to nie wszystko. Naukowcy są zgodni – chorób wywołanych przez stały, utrzymujący się całą dobę hałas środowiskowy powyżej 55 dB jest znacznie więcej. Narażonych jest na nie nawet 20 procent Europejczyków i 11,6 procent mieszkańców polskich miast. Zapewnienie ciszy domownikom nie jest więc fanaberią, a koniecznością. Sprawdź, jakie schorzenia są efektem długotrwałej i stałej ekspozycji na hałas środowiskowy.

Zaburzenia słyszenia i utrata słuchu

Po koncercie plenerowym, wizycie w zakładzie produkcyjnym lub wizycie na lotnisku słyszysz gorzej przez jakiś czas? Przesunięcie progu słyszenia jest naturalną reakcją obronną organizmu na nadmierny hałas. Ustępuje ono po upływie określonego czasu. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy stale jesteśmy narażeni na wysokie i silne dźwięki na poziomie 75-85 dB. Może wtedy dojść do trwałego przesunięcia progu słyszenia. Przyczyną są wywołane hałasem zmiany w uchu środkowym i wewnętrznym, a także utrata komórek rzęsatych, które pod wpływem dźwięku generują impulsy elektryczne przenoszone do mózgu. Przy długotrwałym narażeniu na hałas najczęściej dochodzi do nieodwracalnego częściowego pogorszenia słuchu, a przy nagłym hałasie, np. eksplozji lub wystrzale broni, nawet do jego utraty.

Problemy ze snem

Jak przekonuje Europejska Agencja Ochrony Środowiska w swoim raporcie, aż 6,5 miliona Europejczyków zmaga się z zaburzeniami snu będącymi efektem działania hałasu. Mózg człowieka odbiera i przyswaja dźwięki, które docierają do ciała podczas snu. Pogorszenie jakości snu (sen płytki i niespokojny), a nawet wybudzenie możliwe jest przy hałasie na poziomie 33 dB.

Jak zbudować cichy dom
Zobacz też:

Dom bez hałasu

Gdy dźwięki docierające do śpiącej osoby mają natężenie od 55 dB wzwyż, może dojść do poważniejszych zakłóceń snu. Przy długotrwałej ekspozycji na taki hałas, mogą pojawić się takie symptomy jak: nadpobudliwość nerwowa, niemożliwość zregenerowania się pod czas snu, apatia czy problemy z koncentracją uwagi w ciągu dnia.

Zobacz też:

Okno Prismatic. Stworzone dla harmonii


Choroby układu krążenia

Jak hałas ma się do serca i układu krążenia? Naukowcy od lat zauważają między nimi korelację. Jak informuje EEA, w Europie nawet 12 tys. przedwczesnych zgonów rocznie spowodowanych jest przez długotrwałe narażenie na hałas. Co więcej, hałas przyczynia się również do wystąpienia 48 tys. nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca u Europejczyków. Dlaczego? Natężenie hałasu na poziomie 60-75 dB u wielu osób prowadzi do wystąpienia anomalii w układzie krążenia.  Są to niezauważalne bez badań zmiany akcji serca, ciśnienia krwi i rytmu oddychania.

Długotrwałe przebywanie w hałasie, co potwierdzili naukowcy, prowadzić może więc do wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi i rozwoju chorób kardiologicznych, np. choroby niedokrwiennej serca, udaru, zawału.


Cukrzyca a hałas

Ostatnie lata przyniosły nowe odkrycie badaczy dotyczące wpływu hałasu na zdrowie ludzi, a konkretnie na układ wydzielniczy. Potwierdzono, że u osób, które w domu narażone były na hałas powyżej 60 dB, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 wzrasta aż o 22 procent. Spowodowane jest to tym, że hałas powoduje chroniczne wydzielanie hormonów stresu, m.in. adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Ich wysoki poziom wpływa natomiast negatywnie na gospodarkę insulinową, zaburzając jej funkcjonowanie.

Zobacz też:

Parametry okien – jakie wybrać, by nie żałować

Zaburzenia koncentracji uwagi

Nadmierny i długotrwały hałas stanowi przyczynę zaburzeń funkcji poznawczych u dzieci. Objawiają się one m.in. problemami z postrzeganiem, skupieniem uwagi i pamięcią, a także wyobraźnią, myśleniem logicznym i mową. Jak czytamy w raporcie Hałas w Europie – 2020, nawet 12,5 tys. europejskich dzieci z powodu hałasu boryka się w pierwszych klasach szkoły podstawowej z kłopotami czytaniem i uczeniem się. Lekarze i naukowcy biją na alarm, aby tak projektować budynki np. szkół, biurowce czy urzędy, aby pomieszczenia do pracy umysłowej, które wymagają silnej koncentracji uwagi, były właściwie wyciszone. Poziom natężenia hałasu docierającego z zewnątrz nie powinien przekraczać tam 35 dB.

W innym przypadku może dojść u osób w nich przebywających do odczuwania napięcia, drażliwości, bólów głowy czy wydłużenia czasu pracy nad konkretnymi zadaniami.

Zaburzenia psychiczne

Badania przeprowadzane w Europie potwierdzają, że nadmierny hałas jest powodem przewlekłego i silnego rozdrażnienia nawet 22 milinów mieszkańców kontynentu. Długotrwała ekspozycja na hałas może oddziaływać na nasze samopoczucie na wiele sposobów, np. być przyczyną agresywnych zachowań, przygnębienia, apatii czy stanów depresyjnych. Badania naukowe potwierdziły, że zaburzenia psychiczne tego typu występują częściej u osób mieszkających wzdłuż ruchliwych arterii komunikacyjnych w porównaniu do osób mieszkających w spokojnej okolicy.


Zależy Ci na stworzeniu spokojnego domu lub miejsca pracy? Pamiętaj o właściwej izolacji akustycznej budynku. Jednym z kluczowych jego elementów są ciche okna. Sprawdź nasz model Prismatic, który zapewni spokój Twoim najbliższym.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów