Home Baza wiedzy Dom bez hałasu

Dom bez hałasu


Jak zbudować cichy dom

opublikowane 20 wrz 2019

3 minuty

Stała ekspozycja na hałas o podwyższonym natężeniu powoduje nie tylko nieuświadomione rozdrażnienie, ale może również przyczyniać się do problemów zdrowotnych. Po gwarze w pracy i powrocie wypełnionymi hałasem ulicami dom powinien być oazą spokoju, w której można cieszyć się ciszą. Aby było to możliwe, już na etapie planowania i budowy domu warto zadbać o odpowiednią izolację akustyczną budynku. Jak wyciszyć dom i stworzyć komfortową, spokojną przestrzeń mieszkalną?

Jak zapewnić sobie ciszę w domu lub mieszkaniu


Materiały o właściwościach dźwiękochłonnych

Zgodnie z polskim prawem budowlanym natężenie hałasu we wnętrzach mieszkalnych nie powinno przekraczać 35 decybeli w ciągu dnia i 25 w nocy. Normy te powinny być spełnione przez wszystkie nowo budowane na podstawie zatwierdzonego projektu domy. Niestety czasami, np. ze względu na zamianę proponowanych przez projektanta materiałów budowlanych na tańsze czy łatwiej dostępne, okazuje się, że trudno osiągnąć ten komfortowy wynik. Kluczem do odpowiedniej izolacji akustycznej pomieszczeń jest więc przede wszystkim zastosowanie do budowy i wykończenia wnętrz surowców dźwiękochłonnych. Chcąc uzyskać cichy dom, do postawienia ścian zewnętrznych warto wybrać odznaczające się dużą gęstością bloczki silikatowe, betonowe, ceramiczne lub lane ściany betonowe. Ścianki działowe najlepiej wykonać w tej samej technologii lub zastosować konstrukcję tzw. suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych o wysokiej izolacyjności akustycznej na stelażu wypełnionym wełną mineralną.

Jako ocieplenie zewnętrzne, które ochroni skutecznie przed dźwiękami z zewnątrz, najlepiej sprawdzi się twarda, prasowana wełna mineralna. Powszechnie używany styropian nie odznacza się niestety zdolnością pochłaniania dźwięków. Ocieplając poddasze, między krokwiami najlepiej układać wełnę mineralną układaną dwuwarstwowo zamiast np. pianek natryskowych czy styropianu. Pozwoli to zniwelować tzw. mostki termiczne, które oprócz przepuszczania ciepła, są także wrotami dla hałasu z zewnątrz. Na pokrycie dachu warto wybrać pełne deskowanie oraz tłumiące dźwięki z zewnątrz dachówki betonowe i ceramiczne lub naturalny gont drewniany czy też strzechę. Zdecydowanie lepiej od blachodachówki tłumią one dźwięki z zewnątrz, w tym odgłos padającego deszczu czy gradu.

Budowa domu - jakie materiały wybrać


Stolarka okienna zapewniająca ciszę

Jednym z podstawowych czynników, które wpływają na poziom hałasu przenikającego do pomieszczeń z zewnątrz, jest typ stolarki okiennej, a także sposób jej montażu (bez mostków termiczno-akustycznych). Elementy okien, które mają największy wpływ na ich właściwości wyciszające, to przede wszystkim liczba i kształt zastosowanych szyb, ich grubość, sposób zespolenia i odległość od siebie. Im więcej szyb w pakiecie, im wyższa jest ich grubość, tym lepszą izolację będą one gwarantować. Warto również wiedzieć, że szyby prostokątne charakteryzują się lepszą izolacją akustyczną niż kwadratowe. Dodatkową ochronę przed hałasem, ale też przed stratami ciepła zimą i nagrzewaniem się latem, uzyskać można, decydują się na okna szybami laminowanymi folią akustyczną (dostępne w ofercie OKNOPLAST).

Zanim wybierze się konkretny model okien do nowo budowanego domu, warto sprawdzić, jaki poziom izolacji akustycznej gwarantuje producent w ich przypadku. Standardowo okna dostępne na rynku odznaczają się tłumieniem hałasu na poziomie około 30-32 decybeli. Okna dźwiękoszczelne, które szczególnie polecane są do budynków usytuowanych w hałaśliwej okolicy, np. w pobliżu centrum miasta, lotniska, ruchliwej drogi, są jednak znacznie cichsze i redukują dźwięki z zewnątrz nawet o 36 (np. Oknoplast Winergetic Premium, Pixel) i 37 decybeli (np. Oknoplast Prolux). Decydując się na nie, koniecznie należy sprawdzić, czy producent zastosował w nich skuteczny system dopływu powietrza – pozwoli to uniknąć skraplania się pary wodnej i rozwoju pleśni w pomieszczeniach.


Izolacja akustyczna stropu

Problemem nie tylko w domu mieszkalnym, ale też w budynkach użyteczności publicznej może być wysoki poziom słyszalności dźwięków rozchodzących się w powietrzu oraz uderzeniowych (np. kroków, hałasu upuszczenia przedmiotów czy przesuwania mebli). Rozwiązaniem, które skutecznie poprawia komfort korzystania z pomieszczeń, jest zastosowanie wielowarstwowej podłogi pływającej. Co w praktyce to oznacza? Zamiast układać posadzkę, np. deski podłogowe, panele czy płytki, bezpośrednio na stropie, a więc na warstwie konstrukcji nośnej, umieszcza się ją na dodatkowej warstwie izolującej. W efekcie hałasy tłumione są przez ułożoną na żelbetowym bądź drewnianym stropie podłogową, prasowaną wełnę mineralną bądź specjalnie wzmacniany akustyczny styropian posadzkowy.

Bardzo ważne, aby ograniczyć rozchodzenie się dźwięków uderzeniowych po konstrukcji budynku, jest również wyciszenie podwalin ścianek działowych. Przed ich wymurowaniem z bloczków silikatowych czy przed postawieniem ścian w suchej zabudowie, konieczne jest umieszczenie na stropie warstwy dźwiękochłonnej. Mogą to być pasy wycięte na szerokość ściany z maty wykonanej z pianki polipropylenowej, filcu, gumy czy wełny mineralnej. Taką samą czynność należy wykonać w przypadku stropu drewnianego nie tylko w miejscu stawiania ścianek działowych, ale także układania legarów podłogowych.