Home Baza wiedzy Parametry okien – jakie wybrać, by nie żałować

Parametry okien – jakie wybrać, by nie żałować


Jakie normy muszą spełniać nowoczesne okna

opublikowane 07 lut 2022

3 minuty

Wymogi budowlane jasno określają normy, jakim powinny odpowiadać budynki. Sprawia to, że wysokiej jakości okna to już zdecydowanie konieczność w nowoczesnych domach. Wraz z początkiem 2021 roku obowiązywać zaczęły nowe warunki techniczne dotyczące energooszczędności m.in. okien i drzwi tarasowych stosowanych w budownictwie m.in. mieszkalnym. Norma WT 2021, nazywana także standardem energetycznym 2021, wskazuje, jakie minimalne parametry izolacyjności cieplnej muszą wykazywać okna, aby można było legalnie użyć ich podczas budowy czy przebudowy domu.

Nowelizacja prawa budowlanego to ostatni z etapów, po zaostrzaniu przepisów w 2014 i 2017 roku, wprowadzania w życie wytycznych dyrektywy Parlamentu Europejskiego (2010/31/EU). Każdy nowo stawiany budynek, który uzyska pozwolenie na budowę od 1 stycznia 2021 roku, a także budynki modernizowane czy rozbudowywane po tej dacie, muszą spełniać wyśrubowane wytyczne dotyczące energooszczędności.

Co zmieniła norma 2021?

Kluczową zmianą wprowadzoną przez WT 2021 jest obniżenie współczynnika zużycia energii pierwotnej (EP). Jest to ilość energii, jaką budynek czerpie z nieodnawialnych surowców energetycznych (węgla, gazu, prądu) do m.in. ogrzania pomieszczeń, ich oświetlenia, działania wentylacji i urządzeń elektrycznych czy zapewnienia ciepłej wody. Od 2017 do początku 2021 roku mógł on wynosić dla budynku jednorodzinnego 95 kWh/(m2rok). Obecnie, po nowelizacji przepisów, nie może przekroczyć 70 kWh/(m2rok) w budynkach bez klimatyzacji lub 75 kWh/(m2rok) w budynkach wyposażonych w instalację do chodzenia pomieszczeń.

Nowe przepisy obniżyły również wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych do poziomu U= 0,2 W/m²K przy temperaturze wewnątrz pomieszczenia ogrzewanego (ti) ≥ 16°C. W przypadku osadzonych w nich przezroczystych przegród pionowych, takich jak m.in. okna  wynosi obecnie 0,9 W/m²K. Aby uzyskać takie wyniki, konieczne jest sięgnięcie podczas budowy po zaawansowane technologicznie materiały o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Ważną rolę w uzyskaniu takich wyników energooszczędności przez budynek grać będą ciepłe i nowoczesne okna. Przyjrzyjmy się, co konkretnie mówią na ich temat znowelizowane przepisy.


Ciepłe okna

Od 1 stycznia 2021 roku okna otwierane, okna o stałym szkleniu (fix), drzwi balkonowe oraz tarasowe montowane w ścianach zewnętrznych, a także okna połaciowe będą musiały wykazać się lepszymi właściwościami ochrony przed utratą ciepłą z pomieszczeń niż dotychczas. Parametrem, który pozwala to w łatwy sposób sprawdzić, jest współczynnik przenikania ciepła okien (Uw). Określa on, jak wiele ciepła w ciągu 1 s przenika z budynku na zewnętrz przez 1 m2 okna przy 1 st. C różnicy temperatury powietrza na świeżym powietrzu i w pomieszczeniach.

Obecnie współczynnik ten powinien wynosić dla referencyjnych okien i drzwi tarasowych różnego typu  montowanych w ścianach zewnętrznych (przy ti ≥16°C) maksymalnie 0,9 W/m2K. Wcześniej, a więc od 2017 do 2021 mógł być nie wyższy niż 1,1 W/m2K. W przypadku okien połaciowych, a więc tzw. okien dachowych, zaktualizowane warunki techniczne przewidują współczynnik przenikania ciepła na poziomie maksymalnie 1,1 W/m2K (zamiast 1,3 W/m2K jak miało to miejsce dotychczas).


Parametr gn – energooszczędne okna

Podstawowa zasada podczas wyboru okien ze względu na ich energooszczędność to – im niższa jest wartość Uw, tym okna są cieplejsze. O tym, czy okna są energooszczędne decyduje co najmniej jeszcze jeden istotny parametr, a więc gn. Jest to współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla konkretnego typu oszklenia. Mówiąc prościej, określa on, ile ciepła z energii słonecznej przedostanie się do wnętrz, dodatkowo je dogrzewając.

 Również on został ponownie ujęty jest w najnowszych Warunkach Technicznych 2021, ale stosowany jest już od pierwszego etapu zmian, a więc od 2014 roku. Różny poziom współczynnika przepuszczalności energii promieniowania słonecznego można uzyskać przez zastosowanie pakietów szybowych różnego typu. W oknach pojedynczo szklonych może wynosić 0,85, w podwójnie szkolnych 0,75 (z powłoką selektywną 0,67), w potrójnie szkolnych 0,7 (z powłoką selektywną 0,5), a w oknach podwójnych 0,75.


OKNOPLAST – powyżej normy

Szukasz okien zgodnych z normami WT 2021?  W OKNOPLAST wszystkie okna są w stanie z łatwością spełnić te wymagania.  Co więcej, we wszystkich naszych aktualnie dostępnych modelach parametr Uw jest równy bądź niższy niż zakłada ustawodawca. Na szczególną uwagę osób, którym zależy na najwyższej ochronie przed utratą ciepła przez okna, zasługują modele Winergetic Premium i Winergetic Premium Passive. Okna OKNOPLAST Winergetic mogą pochwalić się Uw na poziomie 0,76 W/(m²K)[1], a Winergetic Premium Passive zaledwie = 0,62 W/(m²K)!*. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz wszystkie nasze produkty i wybierz ciepłe okna.

Znajdź salon OKNOPLAST TUTAJ

* Dla okna referencyjnego z szybą 3TF/14Kr/3/12Kr/3TF/14Kr/3TF o Ug=0,3 W/(m2K) z ramką Warmatec.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów