Dlaczego okna parują oknoplast
Okna

Dlaczego okna parują?

Sezon jesienno-zimowy nieodłącznie wiąże się z niskimi temperaturami powietrza na zewnątrz i dużą wilgotnością będącą efektem deszczowej pogody. Właśnie w tym okresie wiele osób boryka się z problemem zaparowanych okien, gdy skroplona woda osadza się na szybach wewnątrz lub na zewnątrz domu, a czasami również pomiędzy taflami szklanymi. Każda z tych sytuacji wynika z innych przyczyn i wymaga odmiennego działania. Podpowiadamy, jak radzić sobie z parującymi oknami.

Jesienią i zimą na oknach w Twoim domu czy mieszkaniu zauważasz parę wodną i zastanawiasz się, skąd się wzięła? Odpowiedź jest prosta – to wilgotne i ciepłe powietrze, które schładza się i skrapla podczas kontaktu z szybą odznaczającą się niższą niż temperaturą. Do sytuacji takiej dochodzi m.in. gdy na zewnątrz jest bardzo zimno, a w pomieszczeniach bardzo ciepło przy jednocześnie wysokiej wilgotności powietrza. O ile w przypadku parowania okien od strony wewnętrznej i zewnętrznej domu jest to zjawisko naturalne i przeważnie łatwe do wyeliminowania, o tyle zaparowanie w środku pakietu szybowego niestety nie jest dobrym znakiem.Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Czym są tak zwane pocące się okna czy mokre okna po nocy od strony wewnętrznej? Określenie to stosowane jest w sytuacji, gdy skroplona para wodna osadza się w dolnej części szyby, skrzydła okiennego i ramy okna. Zjawisko to występuje w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza wtedy, gdy na zewnątrz temperatura jest zdecydowanie niższa niż w domu czy w mieszkaniu. Dlaczego? Szyby okien chronią budynek przed chłodem z zewnątrz w mniejszym stopniu niż dobrze zaizolowane ściany, dlatego przy jesiennej czy zimowej aurze ich powierzchnia jest przeważnie chłodna. Ciepła para wodna, a więc wilgotne powietrze, po zetknięciu z chłodną taflą skrapla się.


Kiedy parowanie okien jest zupełnie naturalne? W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, np. w łazience po kąpieli, w kuchni podczas gotowania czy w pokoju, w którym przez dłuższy czas prasowano czy suszono mokre ubrania. Kondensacja pary wodnej często ujawnia się w nowo stawianych czy remontowanych budynkach, gdzie woda paruje ze świeżych tynków czy wylewek. Jeżeli para skrapla się na szybie sporadycznie, wystarczy otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie. Gdy mokre szyby pojawiają się jednak regularnie, np. co rano, warto poszukać i wyeliminować ich przyczynę, ponieważ jest to sygnał niewłaściwej wentylacji w budynku.


Co zrobić, aby szyby nie parowały od wewnątrz?

Najczęściej do skraplania pary wodnej dochodzi, gdy w naszym lokum jest zbyt ciepło i wilgotno, a jednocześnie wentylacja nie działa efektywnie. Najprostszym sposobem, aby zlikwidować zaparowanie szyb jest doprowadzenie do pomieszczenia świeżego powietrza i jednoczesne odprowadzenie na zewnątrz wilgoci. W tym celu przy produkcji okien z PVC nawierca się specjalne otwory wentylacyjne bądź montuje się listwy regulujące dopływ powietrza, czyli tzw. nawiewniki.

Zobacz też Skuteczna wentylacja w domu. Jak uniknąć parowania okien?

W OKNOPLAST oferujemy również effiAIR – specjalne okucia umożliwiające efektywną wentylację obwodową przez 6-milimetrową szczelinę przy zamkniętym, a więc bezpiecznym oknie. Przy chwilowym silnym zawilgoceniu powietrza, np. po kąpieli czy gotowaniu, rozwiązania te mogą okazać się niewystarczające, więc wtedy należy uchylić okno oraz drzwi wewnętrzne i wywietrzyć pomieszczenie. Warto zastanowić się również nad montażem pod oknami grzejników, które usprawnią cyrkulację powietrza w tej części pomieszczenia, a także utrzymywać w pokoju temperaturę co najmniej 18-19 stopni Celsjusza oraz wilgotność powietrza nie wyższą niż 40 proc. Gdy działania te nie przynoszą efektów, należy zlecić fachowcom przyjrzenie się systemowi wentylacji w budynku i jego skorygowanie.  

Zobacz też Efektywne wietrzenie – dla zdrowia i komfortuDlaczego okna parują od zewnątrz?

Zastanawiasz się, dlaczego rano masz zaparowane okna od zewnętrznej strony? Para wodna skraplająca się na szybach zewnętrznych okien, ale także np. na szybach samochodów zaparkowanych pod gołym niebem, pojawia się przeważnie wiosną lub jesienią. Jest to zjawisko identyczne jak w przypadku powstawania rosy. Wilgoć z gleby, roślin czy przedmiotów paruje pod wpływem wysokiej temperatury w ciągu wiosennego czy jesiennego dnia, a wieczorami, gdy radykalnie się ochładza, kondensuje na powierzchniach, które szybko się wychładzają, np. szybach nieogrzewanych jeszcze budynków. Zjawisko to dostrzec można najczęściej w bardzo wilgotnej okolicy, np. nad wodą, przy bagnach, w pobliżu lasu, gdzie dodatkowo nie ma dobrej cyrkulacji powietrza. Co ciekawe, parowanie okien od strony zewnętrznej może dotyczyć tylko konkretnych okien w budynku – najbardziej narażone na rosę są szyby od najchłodniejszej, najmniej oświetlanej słońcem w ciągu dnia strony północnej. Co zrobić w takiej sytuacji? Jest to problem wyłącznie estetyczny, który znika wraz z podniesieniem się temperatury powietrza na zewnętrz.Zaparowane okna w środku

Zdarza się, że para wodna pojawia się nie po wewnętrznej czy zewnętrznej stronie pakietów szybowych w oknach, ale pomiędzy taflami szkła. O ile sytuacja taka jest normalna w drewnianych oknach skrzynkowych starego typu, np. w zabytkowych, nieremontowanych budynkach, o tyle nie powinna nigdy mieć miejsca w oknach z PVC i zespolonymi pakietami szybowymi. Dlaczego? W nowoczesnych oknach z dwoma czy trzema szybami pomiędzy ich taflami zamkniętymi metalową ramką znajduje się bowiem gaz szlachetny. Skroplona para wodna w środku szyb świadczy zatem o nieszczelności i ulotnieniu się tego gazu. W efekcie kłopotliwe jest nie tylko to, że szyby są zaparowane, a przez to pogarsza się widoczność, ale przede wszystkim to, że pakiet szybowy stracił swoje właściwości izolacji termicznej. Co zrobić w takiej sytuacji? Konieczna może okazać się wymiana okna lub pakietu szybowego. Najlepiej skontaktować się z producentem, jeśli okno jest na gwarancji, lub ze specjalistą z salonu sprzedaży, który doradzą, jak dalej postępować i jakie rozwiązanie będzie w danej sytuacji najlepsze.


Promocja Zimowa

Promocja Zimowa


Poznaj nasze okna

Dlaczego okna parują?
Do góry