Home Baza wiedzy 5 problemów z oknami – jak im zaradzić?

5 problemów z oknami – jak im zaradzić?


5 problemów z oknem jak zaradzić

opublikowane 07 kwi 2023

3 minuty

Twoje okno nie chce się zamknąć, paruje lub przecieka? Przyczyną tych problemów są nie okna same w sobie, a np. ich nieprawidłowy montaż czy obsługa. Często drobny błąd może skutkować konkretnymi i nieprzyjemnymi efektami. Jak im zaradzić? Podpowiadamy! Sprawdź m.in. czemu okna się pocą, kiedy okna parują i czemu okno się nie uchyla.

Czemu okno nie chce się zamknąć?

Masz problem z zamykaniem okien? Musisz używać siły, aby skrzydło zrównało się z ramą okienną? Sprawdź, czemu okno nie chce się zamknąć i pożegnaj się raz na zawsze z tym problemem. Wśród przyczyn problemów z zamknięciem okna wymienia się najczęściej opadanie skrzydła okiennego w wyniku rozregulowania zawiasów. Czasami do usunięcia problemu wystarczy regulacja zawiasów – samodzielna lub wykonana przez serwis

 Innym powodem, gdy okno nie chce się zamknąć, jest zanieczyszczenie okuć. Sprawdź, czy nie blokują ich działania: piasek, kurz, elementy pianki montażowej, papierów itp. Wyczyść je odkurzaczem, szmatką zwilżoną tylko wodą i następnie nasmaruj specjalistycznym środkiem. Jeśli problem nie zniknie, koniecznie wezwij serwisantów. Ocenią oni, czy przyczyna nie jest poważniejsza, np. wypaczenie skrzydła okiennego.

Czemu okno przecieka?

Nieszczelne okno może spędzać sen z powiek nie tylko właścicielom starszych budynków, gdzie wraz z wiekiem stolarka traci swój kształt. Często jest to kłopot również inwestorów stawiających nowy dom. W takiej sytuacji przeciekające okno jest najczęściej efektem nieprawidłowego montażu, np. wstawienia w otwór okien o niewłaściwym, bo za małym rozmiarze. Zdarza się też, że okno przecieka, ponieważ montażyści pozostawili zbyt małe szczeliny dylatacyjne (montażowe).

Czemu okno przecieka? Wśród przyczyn często pojawia się też nieprawidłowa regulacja skrzydła okiennego. Kłopoty mogą zwiastować też takie sytuacje jak – nieprawidłowe dociśnięcie skrzydła okiennego do ramy okna, a także wiekowe, zniszczone uszczelki. Sprawdź docisk okna, wkładając między ramę a skrzydło kartkę papieru. Jeśli po zamknięciu okna wyjmiesz ją bez problemu, trzeba zwiększyć docisk skrzydła. Obejrzyj też dokładnie uszczelki i je wymień, jeśli są sparciałe.

Czemu okno się nie uchyla?

Zdarza się, że w oknach nieprawidłowo działa mechanizm uchylnego otwierania. Czemu okno się nie uchyla? Przyczyną problemów z przekręceniem klamki do pozycji uchyłu i otwarcia okno w takiej pozycji najczęściej jest nieprawidłowe dbanie o okna. Do takich sytuacji może doprowadzić brak konserwacji systemu zawiasów i okuć, tj. brak ich czyszczenia i oliwienia.

Powodem kłopotów może być też nieprawidłowa obsługa okna. Okno się nie uchyla, dlatego że osoba je obsługująca zbyt szybko lub zbyt gwałtownie próbowała przekręcić klamkę. W efekcie zdarza się, że skrzydło okienne „zawisa” tylko na jednym zawiasie i blokuje możliwość zrobienia uchyłu. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej zamknąć całkowicie okno i w takiej pozycji manewrować klamką do uzyskania oczekiwanego efektu.

Czemu okna w domu parują?

Parowanie okien z zewnątrz jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno budzić obaw właściciela nieruchomości. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy okna parują we wnętrzach budynku. Warto wiedzieć, kiedy okna parują czy kiedy okna się pocą, aby wyeliminować przyczynę i cieszyć się niezaparowanymi szybami i widokami za oknem. Najczęściej do parowania okien w domu dochodzi, gdy temperatura na zewnątrz jest radykalnie różna od tej w pomieszczeniach. Jednocześnie we wnętrzach powietrze jest bardzo wilgotne. O ile problem występuje w łazience po kąpieli czy kuchni podczas gotowania, może odetchnąć z ulgą.

Gdy okna parują jednak codziennie i również w pomieszczeniach tzw. nie wilgotnych, warto poszukać przyczyny. Przeważnie jest nią niewłaściwa wentylacja  budynku. Sprawdź więc, jak efektywny jest system wentylacji w mieszkaniu czy domu i skoryguj go z pomocą specjalistów. Dlaczego okna w domu parują między szybami? Wilgoć osadzona pod postacią pary wodnej (tzw. pocące się okna) na szybach wewnątrz pakietów szybowych w oknach PVC jest objawem ich rozszczelnienia. Wezwij specjalistów, którzy ocenią, co zrobić dalej.

Zaparowane okna

Dlaczego pękają szyby w oknach PVC?

Chociaż jest to sytuacja niezwykle rzadka, zdarza się, że szyby w oknach PVC pękają. Dlaczego? Najbardziej oczywistą przyczyną jest uszkodzenia mechaniczne, np. uderzenie tafli szklanej ostrym narzędziem lub kamieniem. Do pękania szyb może dochodzić również w wyniku silnego trzaskania skrzydłami okiennymi. Przytrafiają się też sytuacje, w których szyby w oknach PVC pękają samoistnie.

Powodem są różnice naprężeń wewnątrz zespolonego pakietu szybowego. Najczęściej do naprężeń dochodzi w wyniku wystawienia jednej części szyby na działanie silnych promieni słonecznych. Gdy jedna krawędź tafli jest bardzo ciepła, a inna znajduje się w cieniu i chłodzie, może dojść do pęknięcia szkła. Jak uniknąć pękania szyb w oknach PVC? Nie nagrzewaj ich wewnątrz lampą lub grzejnikiem, ustaw meble z dala od tafli i zawieś zasłony co najmniej 25 mm od szyby. Możesz też wybrać szyby hartowane o większej odporności.

Chcesz wiedzieć więcej o parowaniu okien? Sprawdź nasz poradnik!

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów