Home Baza wiedzy Przegląd okien przed zimą – na co zwrócić uwagę?

Przegląd okien przed zimą – na co zwrócić uwagę?


Redakcja OKNOPLAST

25.11.2024

3 minuty

Chłodniejsze wieczory i szybko zapadający zmrok to sygnały, że zbliża się sezon zimowy. W tym okresie – oprócz skompletowania ciepłej garderoby i zrobienia zapasu rozgrzewających herbat – pamiętaj również o przeglądzie technicznym okien w domu. Dlaczego? Okna dobrze przygotowane do zimy skutecznie zatrzymują we wnętrzach ciepło, chronią przed przeciągami i wysokimi rachunkami za energię. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie kroki podjąć podczas jesiennego przeglądu okien z PVC.

SPIS TREŚCI

  1. Czy warto robić przegląd okien przed zimą?
  2. Krok 1. Kontrola stanu uszczelek
  3. Krok 2. Test szczelności okna
  4. Krok 3. Regulacja okuć i zawiasów
  5. Krok 4. Sprawdzenie i czyszczenie ram okiennych

Czy warto robić przegląd okien przed zimą?

Przegląd i konserwacja okien przed zimą to jedna z tych czynności, które realnie wpływają komfort cieplny w pomieszczeniach podczas chłodnej pogody. Szczelne okna pozwalają uniknąć nie tylko przeciągów, ale też strat ciepła, a przez to wysokich rachunków za ogrzewanie. Masz w domu okna z PVC, drewniane czy aluminiowe? Poniżej znajdziesz przewodnik z kilkoma prostymi krokami, dzięki którym przygotujesz stolarkę okienną na zimową aurę.

Krok 1. Kontrola stanu uszczelek

Uszczelki okienne, choć niepozorne, odgrywają ważną rolę w utrzymaniu ciepła wewnątrz domu. Dlaczego? Blokują one przedostawanie się zimnego powietrza i wilgoci z zewnątrz do pomieszczeń oraz ciepła z wnętrza budynku na zewnątrz. Na co zwrócić uwagę? Obejrzyj uszczelki i ich dotnij – powinny być nieuszkodzone i elastyczne. Jeśli dostrzeżesz widoczne tzw. gołym okiem pęknięcia, przetarcia, przecięcia lub deformacje, wymień uszczelki.

Na tym etapie ważne jest także, aby poddać uszczelki czyszczeniu i konserwacji. Aby to zrobić, wystarczy przemyć uszczelki ściereczką zwilżoną delikatnie wodą. Po wyschnięciu pora na nałożenie środka do uszczelek, np. smaru silikonowego bądź wazeliny technicznej, dzięki którym guma będzie elastyczna. Zaaplikuj go miękką szmatką na całej długości uszczelki okna i zostaw skrzydło otwarte na ok. 15-20 minut aż do momentu wyschnięcia preparatu.

Pamiętaj! Czyszczenie i smarowanie dotyczy również nowoczesnych uszczelek EPDM.

Uszczelki Prolux - Oknoplast
Uszczelki w oknie PROLUX od OKNOPLAST



Krok 2. Test szczelności okna

Prosty w przeprowadzeniutest pomoże Ci wykryć nieszczelności w oknach. Nie pomijaj tego kroku, ponieważ nieszczelna stolarka może być źródłem strat ciepła i w efekcie wyższych rachunków za ogrzewanie. Możesz go przeprowadzić na dwa sposoby – z wykorzystaniem kartki papieru lub świecy i zapałek.

W pierwszym przypadku wystarczy, że włożysz kartkę papieru pomiędzy skrzydło okienne i ramę, a następnie zamkniesz skrzydło. Jeśli kartkę uda Ci się z łatwością wyciągnąć spomiędzy elementów okna, wniosek jest jeden – pora przeprowadzić regulację okuć. Drugi sposób wykryje nieszczelność dzięki płomieniowi świecy. Wystarczy zapaloną świecę przesuwać powoli wzdłuż ram zamkniętego okna. Jeśli płomień zacznie migotać, może to oznaczać przepływ powietrza i nieszczelność.

Pamiętaj! Nieszczelne okna to najprostszy sposób na przeciągi w domu i wyższe rachunki za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym.

Krok 3. Regulacja okuć i zawiasów

Prawidłowo wyregulowane okucia i zawiasy poprawiają szczelność okna. W praktyce oznacza to, że taki zabieg eliminuje ryzyko przewiewów czy przeciekania wody do pomieszczenia podczas ulewnych deszczów i śnieżyc.

Pierwszym etapem przy tym zadaniu powinno być sprawdzenie stabilności skrzydła i ramy. W tym celu kilkukrotnie otwórz i zamknij skrzydło okienne (zarówno poprzez uchylenie, jak i rozwarcie). Pozwoli Ci to sprawdzić, czy stolarka działa płynnie. Jeśli otwarcie lub zamknięcie skrzydła okiennego wymaga użycia dużej siły i pojawia się wtedy tzw. opór czy też „chodzi” zbyt lekko, konieczna jest regulacja.

Po wyregulowaniu okuć okiennych warto je nasmarować np. olejem technicznym lub smarem, aby zapobiec korozji i zapewnić płynne korzystanie z okien.

Pamiętaj! Regulację okien należy wykonywać co pół roku – przed nastaniem cieplejszych, wiosennych dni i zimowych mrozów. Wystarczy wtedy zmienić pozycję okucia na letnią lub zimową.

Krok 4. Sprawdzenie i czyszczenie ram okiennych

Ramy okienne powinny być w dobrym stanie nie tylko po to, by stolarka wyglądała estetycznie. Ich kondycja ma też realny wpływ na stabilność i trwałość całej konstrukcji. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim sprawdź, czy na ramie okna nie ma pęknięć, zarysowań ani oznak korozji (w przypadku okien aluminiowych) lub destrukcyjnego działania wilgoci (w oknach drewnianych). Jeśli zauważysz poważne zmiany, konieczna może okazać się pomoc serwisu. Gdy ramy wyglądają w porządku, oczyść je np. wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. W przypadku okien drewnianych konieczne może okazać się przeprowadzenie konserwacji, tj. malowania ram i ościeżnic okna.

Pamiętaj! Do mycia ram i ościeżnic okna nie używaj mocnych środków chemicznych do szorowania ani druciaków i szczotek o ostrym włosiu, ponieważ mogą one zostawić nieestetyczne rysy.

Nie masz czasu na samodzielną regulację okien od OKNOPLAST? Możesz skorzystać z pomocy fachowców – o namiary na sprawdzonych serwisantów z Twojej okolicy poproś w jednym z naszych salonów sprzedaży – sprawdź.

Może Cię zainteresuje też:

Jak montować okna? Najważniejsze zasady

Wstawianie nowych okien to ważne zadanie – w końcu mają służyć na długo, chroniąc dom przed temperaturą, opadami, wiatrem i słońcem. Niepoprawnie zamontowane mogą sprawić wiele kłopotów i być utrapieniem dla mieszkańców. Jakich zasad powinniśmy się trzymać podczas montażu okien aby wystrzec się błędów? Zapraszamy do naszego poradnika!

Jak przygotować dom na zimę – krok po kroku

Własny dom to nie tylko przyjemności np. z picia kawy na tarasie, spędzania czasu na uprawianiu ogródka czy możliwości zaaranżowania sporej ilości pomieszczeń. To także obowiązki. Zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Jakie zadania czekają na właścicieli domów jesienią? Co koniecznie trzeba zrobić w domu przed nastaniem mrozów i śniegów? Przedstawiamy przewodnik przygotowanie domu przed zimą – krok po kroku.

Jak skutecznie umyć okna?

Nie ma nic gorszego niż smugi i inne niedociągnięcia, które zostają po myciu okien. Często mimo naszych starań, spędzenia na tym zajęciu dużej ilości czasu oraz zużyciu wielu środków myjących – efekt nadal nie jest zadowalający. A przecież okna są zwierciadłem… naszego domu czy mieszkania, dlatego chcielibyśmy, by prezentowały się w nienagannym stanie. Skuteczne umycie szyb nie jest trudne – wystarczy poznać kilka trików, które nie dość, że są efektywne, to jeszcze tanie i szybkie w realizacji. Przed Wielkanocą (i nie tylko) jak znalazł. Do dzieła!

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
    Zgody (checkboxy)
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden

    Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

    Idź do pełnej mapy salonów