Home Baza wiedzy Rysa na oknie – jak się jej pozbyć?

Rysa na oknie – jak się jej pozbyć?


opublikowane 05 kwi 2016

3 minuty

Porysowane okno nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też wpuszcza do wnętrz mniej światła i przeszkadza w spoglądaniu na zewnątrz. Okazuje się, że wiele takich zmian można usunąć. Jak pozbyć się rysy z szyby? Sprawdź nasze sposoby na porysowane okna.

Rysy na oknie – skąd się biorą?

Zanim napiszemy, jak usunąć rysę z szyby, warto zastanowić się nad przyczyną powstawania takich uszkodzeń. Stara zasada mówi przecież, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Porysowane okno, a konkretnie skazy na tafli szklanej, najczęściej jest efektem:

● nieodpowiedniej pielęgnacji – gdy do czyszczenia stolarki stosowane są niewłaściwie dobrane produkty myjące, np. proszki i mleczka do szorowania (zwłaszcza z mikrogranulkami) czy rozpuszczalniki, a także akcesoria, np. szczotki, ostre druciaki, gąbki, szmatki z ostrymi nitkami, a nawet pogniecione gazety;

● uszkodzeń mechanicznych – powstają one przeważnie w wyniku np. uderzania przez małe dziecko zabawką o taflę szklaną, drapania szyby pazurami przez psa czy przypadkowego wypadnięcia narzędzia z rąk podczas mycia okien;

● czyszczenia ostrymi narzędziami – najczęściej dochodzi do nich po remoncie czy montażu okien, gdy plamy z pianki montażowej, tynku czy farby usuwane są np. nożykiem do tapet;

● gradobicia lub silnej wichury – w tym czasie szyby i profile narażone są na uderzenia bryłami lodowymi lub konarami drzew wyginanymi przez silne podmuchy wiatru.


Domowe sposoby na rysy na szybie okiennej

Jak usunąć rysę z szyby domowymi metodami? Przy niewielkich rysach na szybie można zastosować sposoby, które nie wymagają interwencji specjalisty, są tanie i łatwe do samodzielnego przeprowadzenia. Jak pozbyć się rysy z szyby szybko i niedrogo? Na porysowane okno, zdaniem internautów, najlepiej się sprawdzają poniższej wymienione środki.

Jak usunąć rysy z okna domowym sposobem? Pasta do zębów

Do polerowania szyby z drobnymi rysami można wykorzystać pastę do zębów – najlepiej wybielającą. Ważne, aby nie miała w składzie mikrogranulek, które zamiast polepszyć, tylko pogorszą sytuację. Niewielką ilość pasty nałóż na miękką szmatkę bez ostrych nitek. Przez kilka minut wcieraj ją okrężnymi ruchami. Jeśli efekt jest niezadowalający, zostaw pastę na rysie na kilkanaście godzin. Po tym czasie usuń ją zwilżoną szmatką.

Czym wypolerować szybę w domu? Soda oczyszczona

Jeśli chcesz, aby rysa na szybie była mniej widoczna, sięgnij po sodę oczyszczoną. Ten niepozorny proszek nie tylko doskonale neutralizuje nieprzyjemne zapachy i ma świetne właściwości czyszczące. Odpowiednio użyty pomaga zlikwidować niewielkie rysy na szybach. Pastę z sody i wody w proporcjach 2:1 nałóż na miękką ściereczkę i pocieraj porysowaną szybę okrężnymi ruchami. Po kilku minutach taflę czystą wodą. W razie potrzeby powtórz wszystkie czynności.

Rysa na szkle? Lakier do paznokci

Metoda ta nie usuwa rys na szkle, tylko je maskuje, ale nie szkodzi strukturze tafli szklanej. Do jej przeprowadzenia konieczny jest bezbarwny lakier do paznokci. Dokładnie wyczyść i odtłuść porysowaną szybę. Pędzelkiem nałóż jego niewielką ilość w cienkiej warstwie na rysę na szybie okna. Po godzinie, gdy lakier wyschnie, nadmiar produktu zmyj nasączonym zmywaczem do paznokci wacikiem. Lakier zostanie zmyty z powierzchni szkła, ale rysa na oknie zostanie wypełniona.

Jak usunąć rysy na szybie? Profesjonalne sposoby

Poważne uszkodzenia, a więc głębokie rysy na szybie okiennej, wymagają radykalnych metod usuwania. Te gwarantują profesjonalne środki do szlifowania i polerowania szkła. Możesz kupić je i wykorzystać samodzielnie lub skorzystać z usług fachowców. Pierwsza opcja wymaga zdolności manualnych i cierpliwości, druga gwarantuje uzyskanie dobrego efektu, ale jest droga i nieraz przewyższa koszt wymiany szyby na nową. Jak usunąć głębokie rysy z szyby okna? Oto najlepsze fachowe metody na porysowane okno.

Porysowane okna po montażu? Pasta polerska do szkła

Porysowane okno (np. po nieudolnym montażu) może uratować dostępna w sklepach budowlanych pasta polerska z dwutlenkiem ceru CeO2 i środkiem nabłyszczającym. Zanim zastosujesz ten produkt na szkle, dokładnie wyczyść szkło, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia, np. piasek. Produkt nakładaj na porysowaną szybę zgodnie ze wskazówkami z instrukcji użycia, a następnie poleruj np. filcem bez dociskania, spokojnymi i płynnymi ruchami. Pamiętaj, że w sklepach budowlanych dostępne są gotowe zestawy do polerowania szkła z pastą i odpowiednimi akcesoriami (aplikatorem, materiałem polerskim).

Czym wypolerować szybę? Wełna stalowa

Do polerowania porysowanego szkła fachowcy wykorzystują też wełnę stalową. Do rys na szkle stosuje się wełnę stalową z jak najdrobniejszymi włóknami. Przed rozpoczęciem polerowania szybę dokładnie wyczyść i odtłuść. Pocieraj okrężnymi ruchami wełną szybę z rysą przez kilka minut. Pył, który pojawi się na tafli szklanej wystarczy zetrzeć suchą lub delikatnie zwilżoną miękką ściereczką.

Jak usunąć głębokie rysy na szkle? Tarcze do szlifowania szkła

Gdy rysy na szkle są naprawdę głębokie, pierwszym etapem powinno być szlifowanie, a dopiero później polerowanie szyby. Do zadania tego wykorzystuje się albo specjalistyczne maszyny, albo tarcze szlifierskie do szkła. Ich użycie wymaga umiejętności korzystania z elektronarzędzi oraz wyczucie podczas prowadzenia tarczy szlifierskiej po tafli szklanej.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów