Home Baza wiedzy Świadectwo energetyczne 2024 – kompendium wiedzy

Świadectwo energetyczne 2024 – kompendium wiedzy


Świadectwo energetyczne 2024

opublikowane 30 sty 2024

3 minuty

Świadectwo energetyczne – jest to termin, z którym coraz częściej spotykamy się jako inwestorzy. Od kwietnia 2023 posiadanie takiego dokumentu jest obowiązkowe, jeśli chcemy sprzedać dom lub mieszkanie. W poniższym artykule odpowiemy na pytania: czym jest świadectwo energetyczne, jak je uzyskać oraz jak dobrać do naszego domu stolarkę energooszczędną. To wszystko pozwoli nam stworzyć kompendium wiedzy na temat świadectwa charakterystyki energetycznej. 

Spis treści:

 1. Jak uzyskać świadectwo energetyczne?
 2. Rola i zadania audytora energetycznego
 3. Zawartość świadectwa energetycznego
 4. Koszty i korzyści posiadania świadectwa
 5. Rola stolarki okiennej i drzwiowej o wysokiej izolacyjności termicznej
 6. Świadectwo energetyczne – podsumowanie
 7. FAQ

Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Aby uzyskać świadectwo energetyczne, powinniśmy zlecić wykonanie audytu energetycznego przez uprawnionego audytora energetycznego. Proces ten zwykle obejmuje analizę naszego projektu budowlanego lub istniejącej nieruchomości pod kątem jej wydajności energetycznej. Audytor przeprowadza wizję lokalną, analizuje systemy grzewcze, wentylacyjne, rodzaje izolacji oraz wybraną przez nas stolarkę okienną i drzwiową, a następnie sporządza dokument określający wskaźnik efektywności energetycznej budynku. Na podstawie tych danych, audytor wydaje nam świadectwo charakterystyki energetycznej.

Rola i zadania audytora energetycznego

Rola audytora energetycznego jest kluczowa w procesie oceny efektywności energetycznej budynków. Audytor przeprowadza szczegółową analizę budynku, bada jego systemy grzewcze, izolację, stolarkę okienną i drzwiową oraz inne elementy wpływające na zużycie energii. Jego zadaniem jest także ocena zgodności naszego budynku z obowiązującymi normami energetycznymi. Na podstawie zebranych danych, audytor sporządza dla nas świadectwo charakterystyki energetycznej, wskazujące na klasy energetyczne budynku i rekomendujące możliwe ulepszenia dla zwiększenia efektywności energetycznej. Audytor może również doradzić nam w zakresie optymalizacji zużycia energii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Zawartość świadectwa energetycznego

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem zawierającym kluczowe informacje dotyczące efektywności energetycznej naszego budynku. Zawiera ono dane identyfikacyjne obiektu, opis jego charakterystyk technicznych oraz analizę zużycia energii. W świadectwie znajdują się szczegóły dotyczące izolacji, systemów ogrzewania i chłodzenia, a także naszej stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto, przedstawia klasyfikację energetyczną budynku, rekomendacje dotyczące możliwych ulepszeń w zakresie efektywności energetycznej oraz prognozowane koszty eksploatacji związane z zużyciem energii. Świadectwo energetyczne jest kluczowym dokumentem przy sprzedaży lub wynajmie naszej nieruchomości, a także służy jako podstawa do oceny efektywności energetycznej budynku.


Koszty i korzyści posiadania świadectwa

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej wiąże się z szeregiem korzyści, zarówno finansowych, jak i środowiskowych. Koszty sporządzenia tego dokumentu mogą się różnić, zależnie od wielkości i rodzaju budynku, oraz od wybranego przez nas audytora energetycznego. Średnio, koszt uzyskania świadectwa dla domu jednorodzinnego waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Korzyści płynące z posiadania świadectwa energetycznego obejmują:

 • Podniesienie wartości rynkowej nieruchomości: Budynki z lepszą efektywnością energetyczną są często bardziej atrakcyjne dla kupujących lub najemców.
 • Oszczędności Energetyczne: Świadectwo zawiera rekomendacje dotyczące ulepszeń, które mogą znacznie obniżyć koszty utrzymania budynku przez zmniejszenie zużycia energii.
 • Wpływ na Środowisko: Poprawa efektywności energetycznej budynku przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, co jest korzystne dla środowiska.
 • Planowanie Remontów: Świadectwo dostarcza cennych informacji, które mogą być wykorzystane do planowania remontów lub modernizacji, zwiększając efektywność energetyczną naszego budynku.

Warto zatem, abyśmy rozważyli inwestycję w uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej, nie, tylko aby podnieść wartość naszej nieruchomości, ale także przyczynić się do ochrony środowiska i zmniejszenia kosztów jej eksploatacji.

Rola stolarki okiennej i drzwiowej o wysokiej izolacyjności termicznej

Stolarka okienna i drzwiowa o wysokiej izolacyjności termicznej, jak w przypadku okien PAVA firmy Oknoplast, odgrywa istotną rolę w zapewnieniu efektywności energetycznej budynków. Okna PAVA, z ich zaawansowanymi technologicznie profilami, umożliwiają znaczące ograniczenie strat ciepła, co prowadzi do obniżenia naszych rachunków za ogrzewanie i zwiększenia komfortu użytkowania domu.

Dodatkowo wysoka izolacyjność tych okien przyczynia się do lepszego wytłumienia hałasu zewnętrznego, co jest szczególnie ważne, jeśli nasz dom jest usytuowany w gęsto zabudowanym obszarze miejskim. Wybór okien o wysokiej izolacyjności termicznej, takich jak PAVA, to krok w kierunku zrównoważonego budownictwa i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Cieszę się, że okna PAVA zdobywają coraz większe uznanie wśród klientów oraz specjalistów. Nieustanny rozwój i udoskonalanie naszych produktów jest wpisane w DNA naszej firmy. Dzięki temu oferta OKNOPLAST jest aktualna i odpowiada na zmieniające się potrzeby oraz oczekiwania klientów


Tomasz Radecki

Dyrektor Handlowy OKNOPLAST

Świadectwo energetyczne – podsumowanie

Omówiliśmy kluczowe kwestie związane z uzyskaniem świadectwa energetycznego. Wyjaśniliśmy, jak zlecić audyt energetyczny, podkreślając rolę audytora energetycznego w ocenie efektywności energetycznej budynku. Przedstawiliśmy także zawartość świadectwa energetycznego, wskazując na jego znaczenie w kontekście wartości nieruchomości i oszczędności energetycznych. Nasz artykuł podkreśla także znaczenie stolarki okiennej i drzwiowej, jak w przypadku produktów Oknoplast PAVA, dla izolacyjności termicznej budynku, co ma bezpośredni wpływ na wynik świadectwa energetycznego.

FAQ – Świadectwo energetyczne

Gdzie uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo można uzyskać u certyfikowanego audytora energetycznego, który jest uprawniony do oceny efektywności energetycznej budynków. Wiele firm oferuje te usługi, a audytorzy często pracują niezależnie lub w ramach większych przedsiębiorstw zajmujących się energetyką.

Kto sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo sporządza wykwalifikowany audytor energetyczny. Ten specjalista przeprowadza szczegółową analizę budynku, w tym jego izolacji, systemów grzewczych, oświetlenia, i innych elementów wpływających na zużycie energii.

Kto wydaje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo wydaje audytor energetyczny po wykonaniu kompleksowej oceny budynku. Audytor odpowiada za gromadzenie i analizowanie danych, a następnie wydaje dokument potwierdzający efektywność energetyczną budynku.

Jak wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Do wykonania świadectwa potrzebna jest wizyta audytora w budynku, dokładna ocena warunków technicznych oraz analiza zużycia energii. Audytor bierze pod uwagę różne czynniki, takie jak materiały budowlane, izolacja, typ ogrzewania, czy występowanie systemów odnawialnych źródeł energii.

Ile jest ważne świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo jest ważne przez 10 lat od daty jego wystawienia. Jeśli w budynku zostaną przeprowadzone istotne zmiany mające wpływ na efektywność energetyczną, zaleca się przeprowadzenie nowego audytu energetycznego.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów