Okna-pasujące-do-elewacji-Oknoplast
Okna

Dopasowanie okien do elewacji budynku

Nowoczesny dom na planie prostokąta. Duży taras z ciemnego drewna. Pas drewnianej okładziny przebiegający przez całą elewację na wysokości 120-160 cm. Ciężkie, drewniane okna ze zdobionymi ramami. Prawda, że coś tu nie pasuje? Dopasowanie okien do elewacji budynku jest jednym z warunków uzyskania spójnego wyglądu domu i jego bezpośredniego otoczenia. Dowiedz się, jak to zrobić!

Skład udanej aranżacji zewnętrznej domu

Planując to, jak dom oraz jego bezpośrednie otoczenie ma wyglądać z zewnątrz, musimy uwzględnić wiele czynników. Te najbardziej podstawowe: bryła budynku, kolor ścian, umiejscowienie na planie działki, oraz te mniej oczywiste, jak brama zewnętrzna, trawnik, chodnik czy wygląd okien i drzwi. Każdy z tych elementów bezpośrednio przekłada się na atrakcyjność wizualną aranżacji zewnętrznej domu. Piękny dom z zapuszczonym ogrodem i starą, skrzypiącą bramą znacząco straci na atrakcyjności. Nie mniej ważne jest dopasowanie okien do elewacji budynku. Jakie mamy możliwości w tej kwestii?

 

Personalizacja okien

We współczesnych oknach PVC klientom udostępniono wiele możliwości personalizacji. Zacznijmy od rzeczy podstawowej, czyli kształtu ramy okiennej. Chociaż przez długi czas dominowały w nich lekko zaokrąglone krawędzie, od kilku lat możemy zaobserwować odejście od tego trendu na rzecz prostych linii, „ostrych” zakończeń i kątów 90°. Doskonale widać to na przykładzie modelu PROLUX oraz PIXEL. Choć pod względem parametrów są to produkty niemal bliźniaczo podobne, różnią się od siebie przede wszystkim kształtem ramy.

To jednak nie wszystko – znaczenie ma także kolor ramy okiennej. Czasy obowiązkowo białych okien już dawno odeszły do lamusa. Większość producentów posiada w swej ofercie okna w różnych kolorach oraz pokryte różnego rodzaju okleinami drewnopodobnymi. Do nowoczesnego domu najczęściej wybierane są imitacje jasnego drewna (np. sheffield oak) oraz antracyt. Bardziej klasyczne budownictwo częściej stawia na ciemniejsze odcienie (orzech, winchester, mahoń).

Okna-pasujace-do-wnetrza-Oknoplast

Dopasowanie okien do elewacji

Jak sprawić, by okna współgrały wizualnie z resztą budynku oraz jego otoczeniem? Najlepiej zdecydować się na jeden odcień i wykorzystać go w wielu miejscach – w ramie okiennej, na tarasie, w zadaszeniu. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie kontrastu – ciemny tynk doskonale współgra z jasnym kolorem ramy okiennej. I na odwrót: biała czy jasna elewacja wygląda najlepiej w połączeniu z ciemnoszarymi lub ciemnobrązowymi oknami i innymi akcentami. Dzięki szerokiej palecie kolorów i oklein dopasowanie okien do elewacji budynku nie jest trudne. Warto jednak pamiętać o tym aspekcie podczas planowania budowy domu.
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Dopasowanie okien do elewacji budynku

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry