Home Baza wiedzy Dopasowanie okien do elewacji budynku

Dopasowanie okien do elewacji budynku


Okna-pasujące-do-elewacji-Oknoplast

opublikowane 06 cze 2018

2 minuty

Nowoczesny dom na planie prostokąta. Duży taras z ciemnego drewna. Pas drewnianej okładziny przebiegający przez całą elewację na wysokości 120-160 cm. Ciężkie, drewniane okna ze zdobionymi ramami. Prawda, że coś tu nie pasuje? Dopasowanie okien do elewacji budynku jest jednym z warunków uzyskania spójnego wyglądu domu i jego bezpośredniego otoczenia. Dowiedz się, jak to zrobić!

Skład udanej aranżacji zewnętrznej domu

Planując to, jak dom oraz jego bezpośrednie otoczenie ma wyglądać z zewnątrz, musimy uwzględnić wiele czynników. Te najbardziej podstawowe: bryła budynku, kolor ścian, umiejscowienie na planie działki, oraz te mniej oczywiste, jak brama zewnętrzna, trawnik, chodnik czy wygląd okien i drzwi. Każdy z tych elementów bezpośrednio przekłada się na atrakcyjność wizualną aranżacji zewnętrznej domu. Piękny dom z zapuszczonym ogrodem i starą, skrzypiącą bramą znacząco straci na atrakcyjności. Nie mniej ważne jest dopasowanie okien do elewacji budynku. Jakie mamy możliwości w tej kwestii?  

Personalizacja okien

We współczesnych oknach PVC klientom udostępniono wiele możliwości personalizacji. Zacznijmy od rzeczy podstawowej, czyli kształtu ramy okiennej. Chociaż przez długi czas dominowały w nich lekko zaokrąglone krawędzie, od kilku lat możemy zaobserwować odejście od tego trendu na rzecz prostych linii, „ostrych” zakończeń i kątów 90°. Doskonale widać to na przykładzie modelu PROLUX oraz PIXEL. Choć pod względem parametrów są to produkty niemal bliźniaczo podobne, różnią się od siebie przede wszystkim kształtem ramy. To jednak nie wszystko – znaczenie ma także kolor ramy okiennej. Czasy obowiązkowo białych okien już dawno odeszły do lamusa. Większość producentów posiada w swej ofercie okna w różnych kolorach oraz pokryte różnego rodzaju okleinami drewnopodobnymi. Do nowoczesnego domu najczęściej wybierane są imitacje jasnego drewna (np. sheffield oak) oraz antracyt. Bardziej klasyczne budownictwo częściej stawia na ciemniejsze odcienie (orzech, winchester, mahoń).

Okna-pasujace-do-wnetrza-Oknoplast

Dopasowanie okien do elewacji

Jak sprawić, by okna współgrały wizualnie z resztą budynku oraz jego otoczeniem? Najlepiej zdecydować się na jeden odcień i wykorzystać go w wielu miejscach – w ramie okiennej, na tarasie, w zadaszeniu. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie kontrastu – ciemny tynk doskonale współgra z jasnym kolorem ramy okiennej. I na odwrót: biała czy jasna elewacja wygląda najlepiej w połączeniu z ciemnoszarymi lub ciemnobrązowymi oknami i innymi akcentami. Dzięki szerokiej palecie kolorów i oklein dopasowanie okien do elewacji budynku nie jest trudne. Warto jednak pamiętać o tym aspekcie podczas planowania budowy domu.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Okno Prolux - Oknoplast

Prolux

Okno PROLUX zostało zaprojektowane tak, aby doświetlić pomieszczenia. Dzięki obniżeniu profilu skrzydła do wnętrza wpada średnio o 22% więcej światła. System PROLUX z charakterystycznym, autorskim profilem z zaokrągloną listwą przyszybową to uniwersalna propozycja dla wielu typów i stylów zabudowy. Możliwość okleinowania profilu w technologii ColorFull sprawia, że okno PROLUX to estetyczny i praktyczny wybór.

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów