active glass
Okna

Szkło aktywne – co to takiego?

Szyby montowane w nowoczesnych oknach mogą mieć specjalne właściwości. Są namacalnym dowodem rozwoju fizyki, inżynierii materiałowej i technologii wytwarzania szkła.

Tradycyjna funkcja okna polega na zapewnieniu dziennego oświetlenia w pomieszczeniu przy jednoczesnej izolacji cieplnej i akustycznej od otoczenia. Okna powinny być doskonale przejrzyste, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków mają zagwarantować wyraźny, nieskazitelny widok. Jednak powierzchnia okien ma znaczny udział w powierzchni elewacji budynku, niekiedy dachu, stąd pomysł wykorzystania okien także w innym celu.

Przezroczyste ogniwa

Idea domu energooszczędnego (pasywnego) zakłada, że energia elektryczna wykorzystywana do zasilania domowych instalacji powinna pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych, najlepiej własnych. Firma OKNOPLAST z myślą o takich domach opracowała linię okien Winergetic.

Zauważalnie rośnie liczba instalowanych ogniw słonecznych i ich efektywność, ale trudną do pokonania barierą jest dostępna powierzchnia. Dotyczy to zwłaszcza domów o niewielkiej powierzchni dachu, wybudowanych na małych działkach. Nie chodzi jedynie o zabudowę jednorodzinną. Ten sam problem dotyczy budynków wielokondygnacyjnych, w tym najwyższych biurowców i apartamentowców, które także powinny spełniać wymagania stawiane budynkom energooszczędnym. Ich dachy mają stosunkowo niewielką powierzchnię, więc nie można zainstalować tam wystarczającej liczby ogniw fotowoltaicznych.

Ogniwa fotowoltaiczne można umieszczać na ścianach, ale duża część (niejednokrotnie większość) powierzchni elewacji tych budynków jest przeszklona. Dotychczas skutecznie ograniczało to możliwość pozyskiwania energii ze słońca na własne potrzeby, ponieważ użytkownicy lokali najczęściej nie godzili się na przysłanianie okien ogniwami.

Pierwsze próby pogodzenia energooszczędności z estetyką polegały na umieszczaniu po zewnętrznej stronie okien ekranów z zamontowanymi niewielkimi ogniwami. Pełniły one jednocześnie rolę blend ograniczających nasłonecznienie pomieszczeń zlokalizowanych po silnie eksponowanej stronie budynku. O ile takie podejście może być zaakceptowane w przypadku biurowców, hoteli i innych obiektów komercyjnych, o tyle mieszkańcy apartamentów z reguły wolą przysłaniać i odsłaniać okna zgodnie z potrzebą chwili.

Przełom przyniosło opracowanie technologii nanoszenia na podłoże szklane bardzo cienkich warstw innych substancji. W ten sposób można umieszczać na powierzchni szyb ogniwa fotowoltaiczne, które są niemal zupełnie przezroczyste. W niewielkim stopniu wpływają na przepuszczalność szyby, ale nie są widoczne.

Elektroniczne żaluzje

Inny pomysł polega na nanoszeniu specjalnej warstwy na powierzchnię szyby albo umieszczaniu pomiędzy laminowanymi taflami warstwy ciekłych kryształów. Przykładając odpowiednie napięcie elektryczne można uzyskać zmianę przepuszczalności szyby w szerokim zakresie, od przezroczystej do mlecznej.

Antena na szybie

W nowoczesnych budynkach wykorzystuje się materiały konstrukcyjne, które tłumią fale radiowe. W rezultacie we wnętrzach pogarszają się warunki pracy urządzeń korzystających z sieci telefonii komórkowej 4G. Problem będzie narastał w miarę upowszechniania się sieci 5G, która pracuje w zakresie wyższych częstotliwości.

Antidotum mogą być okna wykonane przy użyciu szyb zintegrowanych z antenami 4G/5G. Dzięki nim znacznie poprawia się siła sygnału, a smartfony, urządzenia podłączone do Internetu Rzeczy, odzież inteligentna mogą bez przeszkód łączyć się z Internetem.

Ekrany

Niezwykle interesującym rozwiązaniem jest szkło, w którym w procesie produkcji umieszcza się diody LED. Taka szyba jest w istocie wielkopowierzchniowym ekranem LED, który może współpracować z podobnymi ekranami wbudowanymi w okna albo w szklane elementy elewacji. W ten sposób administrator budynku może wykorzystać powierzchnie okien komercyjnie jako wielkopowierzchniową tablicę reklamową. Projekcja obrazu na elewacji muzeum, sali koncertowej, obiektu sportowego może być wykorzystana jako integralny element wydarzenia kulturalnego lub zawodów sportowych.


Okna Prismatic

Okna Prismatic


Poznaj nasze okna

Szkło aktywne – co to takiego?
Do góry