Home Baza wiedzy Sztuczna inteligencja urządzi Ci dom?

Sztuczna inteligencja urządzi Ci dom?


AI narzędzia do projektowania wnętrz

Coraz częściej sztuczna inteligencja wykorzystywana jest nie tylko w przemyśle, ale też w aranżacji wnętrz. Dowodem na to są pojawiające się niczym grzyby po deszczu projektowe narzędzia oparte na AI. Jak zaplanować układ pomieszczenia, jakie kolory wybrać do pokoju, albo jak dobrać styl do wnętrza? W zadaniach tych pomocą służą Ci poniższe darmowe programy do projektowania na bazie SI.

SPIS TREŚCI

 1. Dla kogo projektowanie wnętrz z AI to dobry pomysł?
 2. Jak działają narzędzia AI do projektowania wnętrz?
 3. Jakie są zalety i wady programów do projektowania wnętrz AI?
 4. Jakie są najlepsze bezpłatne programy AI do aranżacji domu?

Dla kogo projektowanie wnętrz z AI to dobry pomysł?

Technologie i narzędzia bazujące na sztucznej inteligencja, czyli SI albo AI (ang. Artificial Intelligence), umożliwiają rozwiązywanie rozmaitych problemów z wielu branż. Coraz chętniej sięgają po nie osoby zainteresowane aranżacją wnętrz. To dobre rozwiązanie, jeśli szukasz wstępnej wizji pomieszczenia, bo nie masz określonego ulubionego stylu albo chcesz przeprowadzić metamorfozę urządzonego już wnętrza. Programy do projektowania wnętrz bazujące na sztucznej inteligencji warto wybrać również wtedy, gdy nie chcesz lub nie możesz skorzystać z pomocy specjalisty, np. ze względów finansowych.

Narzędzi AI to ułatwienie także dla deweloperów, którzy w materiałach marketingowych mogą pokazać potencjalne aranżacje mieszkań czy segmentów. Z programów do projektowania wnętrz na bazie AI mogą korzystać też sami architekci. To dobry sposób na szukanie inspiracji do konkretnego wnętrza.

Projektowanie wnętrz z ai

Jak działają narzędzia AI do projektowania wnętrz?

Narzędzia do projektowania wnętrz oparte na sztucznej inteligencji mają z założenia pomagać właścicielom nieruchomości w tworzeniu i wizualizacji koncepcji aranżacji pomieszczeń. Podczas korzystania z nich można określić własne preferencje co do kolorystyki, stylu aranżacyjnego, ulubionego typu wyposażenia czy dekoracji.

Większość programów działa na zasadzie przetwarzania wgranych zdjęć, szkiców czy grafik renderowanych wnętrz. Możesz przerobić z pomocą sztucznej inteligencji zarówno fotografię pustego wnętrza, jak również już urządzonego meblami. W pierwszym przypadku w większości programów do projektowania wnętrz AI zdarzają się błędy takie jak niewłaściwe umiejscowienie okien czy drzwi. W drugim sztuczna inteligencja przeważnie zachowuje pierwotny układ wnętrza, a zmienia tylko kolorystykę, stylistykę całej aranżacji, w tym mebli czy dodatków. Niektóre programy, najczęściej odpłatnie oferują też bardziej zaawansowane funkcje, np. modelowanie 3D i integrację z rzeczywistością wirtualną.

Wizualizacja wnętrz ai

Jakie są zalety i wady programów do projektowania wnętrz AI?

Zaletami tego typu narzędzi jest łatwość i intuicyjność obsługi. Projektowanie z AI pozwala też na szybkiego uzyskanie propozycji aranżacji wnętrza czy porównanie, jak wyglądałoby pomieszczenie urządzone w różnych stylach. W niektórych narzędziach możesz podać dokładne wymiary pomieszczenia, a nawet linki do wyposażenia, które Cię interesuje.

Czy programy projektowe oparte na AI mają wady? Oczywiście. Największą w przypadku bezpłatnych wersji programów jest brak rozpiski użytych w projekcie mebli, kolorów, dodatków – jak dzieje się przy zakupie projektu od specjalisty. Oznacza to konieczność poświęcenia czasu na znalezienie podobnych elementów w sklepach. Inne minusy to nie zawsze odpowiednie, zgodne ze stanem rzeczywistym odwzorowanie proporcji pomieszczenia w projekcie czy zastosowanie innego układu otworów drzwiowych lub okiennych. Wszystkie mają również angielską wersję językową, więc konieczna jest jego znajomość.

Jakie są najlepsze bezpłatne programy AI do aranżacji domu?

● Interior AI – to obecnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej szczegółowych programów do projektowania wnętrz. Wymagana jest rejestracja, a w ramach bezpłatnego konta możesz wykonać pięć darmowych wizualizacji dziennie. Narzędzie umożliwia pracę ze zdjęciem pustego wnętrza, urządzonego pomieszczenia, a nawet rysunkiem SketchUp. W pierwszym przypadku radzi sobie zdecydowanie najlepiej z aktualnie dostępnych narzędzi AI. Co ciekawe, wizualizacje wykorzystują realne, dostępne w IKEA meble. W wersji premium możesz wyrenderowane wnętrze zmienić w kilka minut w klip wideo.

● RoomGTP – program w wersji bezpłatnej pozwala na stworzenie trzech bezpłatnych wizualizacji dziennie. Jest to jedno z najbardziej przyjaznych użytkownikom narzędzi projektowych AI. Wystarczy załadować zdjęcie istniejącej przestrzeni, wybrać typ pomieszczenia (np. salon, kuchnia, łazienka), a także wskazanie stylu, który Cię interesuje. To dobry wybór, jeśli szukasz inspiracji do swojego domu lub mieszkania i nie przeszkadzają Ci drobne pomyłki sztucznej inteligencji, np. przesunięte drzwi. W wersji płatnej do wyboru masz dłuższą listę stylów i możliwość dodania odpowiedzi językowych, które mogą pomóc AI w stworzeniu projektu zgodnego z Twoimi oczekiwaniami.

● AI Room Planner – całkowicie bezpłatne narzędzie w wersji beta, za pomocą którego można wygenerować setki pomysłów na aranżację wnętrz. Oprócz propozycji aranżacji przestrzeni domowych umożliwia też planowanie pomieszczeń korporacyjnych. Możesz wgrać własne zdjęcie lub film wnętrza lub wybrać propozycję z biblioteki programu. Wystarczy wybrać styl wnętrza, który Cię interesuje i rodzaj przestrzeni do urządzenia. Minusem tego rozwiązania jest ograniczona kreatywność, ponieważ generuje ono projekty, bazując na istniejących wcześniej aranżacjach.

● Planner5D – to popularne narzędzie do projektowania wnętrz AI, które dostępne jest on-line w internecie oraz jako aplikacje na iOS, Android, macOS i Windows. W jego cyfrowym katalogu znajdziesz ponad pięć tysięcy pozycji takich jak meble czy dodatki. Możesz korzystać z edytora 2D do tworzenia planów pięter i układów projektów oraz edytora 3D do przeglądania i edycji projektów pod dowolnym kątem. W wersji bezpłatnej masz dostęp do ograniczonej liczby pozycji w bibliotece.

● RoomSketcher – to program do projektowania wnętrz AI, który służy do rysowania i generowania koncepcji aranżacji wnętrz. Nadaje się do tworzenia projektów komercyjnych i osobistych. Z jego pomocą możesz stworzyć nie tylko wizualizację pomieszczenia, ale też narysować plan piętra pomieszczeń z pełnymi wymiarami i stworzyć plany układu wnętrz w formacie 2D/3D. Bezpłatny plan oferuje ograniczoną bibliotekę mebli i funkcje (m.in. bez projektów 3D).

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów