Home Baza wiedzy Tapety – czy są jeszcze modne?

Tapety – czy są jeszcze modne?


Geometryczna tapera do pokoju dziecięcego

opublikowane 26 paź 2018

3 minuty

Nie będzie trzymać Was długo w niepewności. Tapety dalej są w modzie i nie ma co do tego wątpliwości! Współczesne tapety różnią się od tych, które pamiętamy z pokój z naszego dzieciństwa, naszych rodziców, czy dziadków. Dzisiaj mamy do dyspozycji zupełnie inną jakość, a przede wszystkim szeroki wachlarz wzorów i kolorów. W tapetach możemy przebierać do woli, tylko po to, by ostatecznie wybrać taką, która idealnie wpasuje się w nasze wymarzone wnętrze. Jak znaleźć tę jedną, idealną tapetę?

Minimalistyczna tapeta

Prosta zmiana charakteru pomieszczenia

Tapety pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Poza oczywistą ozdobą, mogą także ukryć pewne niedoskonałości ścian, wśród których najczęstsze to… nierówności powierzchni. Ponadto, dzięki tapetom możemy wyciszyć pomieszczenie oraz je ocieplić. Jeśli chcemy stosunkowo szybko odświeżyć wygląd mieszkania, to zmiana tapety jest jednym z najprostszych, a jednocześnie bardzo efektownych pomysłów. Dzięki nim błyskawicznie możemy zmienić charakter i styl pomieszczenia.

Tapety ozdobne - motyw roślinny

Współczesne podejście do tapetowania

Jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju tapetą o tym samym wzorze pokrywało się całe pomieszczenie. Ilość wzorów była mocna ograniczona i królowała przede wszystkim roślinna ornamentyka. W modzie były fototapety z różnymi pejzażami, na których wspomnienie dziś niektórzy odczuwają lekkie zażenowanie ;) Obecnie podejście do tapetowania się zmieniło. Co prawda, tak jak dawniej, możemy nimi pokryć całe mieszkanie, ale możemy też wykazać się większą kreatywnością. Wytapetowanie tylko jednej ściany w pokoju lub połączenie ze sobą kilka różnych tapet o odmiennych fakturach i wzorach to pomysły, które mogą przyczynić się do efektu „wow”. Umiejętne łączenie jest prawdziwą sztuką i wymaga nieco wysiłku, ale gwarantujemy, że jeśli się uda, to właśnie to wnętrze stanie się niepowtarzalną przestrzenią.

Ozdobna ściana - połączenie faktur i materiałów

Tapety, a nowoczesny styl

Miłośnicy nowoczesnych wnętrz do tapet mogą odnosić się nieco mniej przychylnie. Niestety wciąż stereotypowo kojarzą się ze stylem retro. To jednak przeszłość, o której warto zapomnieć, bo wśród wielu dostępnych wzorów znajdują się takie, które do nowoczesnych aranżacji pasują jak ulał. W takich pomieszczeniach liczy się każdy szczegół, dlatego warto dobrać odpowiedni wzór w odniesieniu do najważniejszych elementów wnętrza. Przede wszystkim warto pomyśleć o oknach. Model Pixel, który posiada prostokątne, ostro zakończone krawędzie będzie współgrać z tapetą o nowoczesnym designie. Dobrze w tym zestawie sprawdzą się geometryczne i futurystyczne wzory. Warto również pamiętać, że Pixel to wiele kolorów, wśród których znajdziemy m.in Antracyt Quartz, Mahoń, Winchester czy klasyczną biel. Przy tak szerokiej gamie kolorystycznej dobór odpowiedniej tapety nie stanowi już problemu.

Tapeta jako… tło dla mebli!

Odpowiednio dobrany wzór na tapecie, może stać się pięknym tłem dla mebli i sprawić, że wyłonią się one na pierwszy plan. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt, to warto skupić się na stonowanych barwach oraz małych i delikatnych wzorach. Dobrze w tym przypadku sprawdzą się tapety w poziome lub pionowe linie i pasy lub geometryczne, delikatne wzory 3D.

Tapeta 3D

Ściana, która gra pierwsze skrzypce

Wykorzystując tapety o dużych, graficznych wzorach lub mocnych i żywych kolorach możemy uzyskać jeszcze inny efekt. W ten sposób to ściana będzie przyciągała nasz wzrok i to ona będzie głównym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. Ta zasada świetnie sprawdzi się w przestronnych i wysokich pokojach. W tym przypadku najlepiej wybrać jedną ścianę i to właśnie na niej położyć ekstrawagancką tapetę. Pozostałe ściany warto pozostawić w neutralnych odcieniach. Dzięki temu unikniemy efektu przytłoczenia.

Ściana w kwiatowe wzory

Na koniec warto raz jeszcze podkreślić, że… tapety nadal są w modzie! Ze względu na postęp technologiczny różnią się one od tych dostępnych w minionych dekadach. Obecnie mamy do dyspozycji wiele ciekawych i nowoczesnych wzorów, które można dopasować do każdego wnętrza! Jeśli nie tapeta, to co? Szukasz innego pomysłu na dekorację ścienne? Zobacz nasze 10 pomysłów na dekorację ściany!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów