Dekoracje

Dopamine colors – modne kolory na lepszy humor

Znasz koncepcję kolorów dopaminowych, czyli dopamine colors? Zakłada ona, że konkretne kolory mogą wpływać pozytywnie na nastrój. Potwierdzają to psychologowie! Jakie kolory dobrze działają na samopoczucie? Jak wprowadzać je do swojego życia, aby poczuć ich „uzdrawiającą” moc? Sprawdź naszą ściągę i uwolnij kolory. Ciesz się wiosną w ulubionych barwach.


Dopamina – jak wpływa na nastrój?

Co to jest dopamina? Dopamina to substancja chemiczna wytwarzana w mózgu. Uważana jest ona, obok serotoniny, za tzw. hormon szczęścia. Działa jak „posłaniec” z wiadomościami między neuronami w mózgu i silnie wpływa na nastrój, uwagę oraz motywację. Przy niskim poziomie dopaminy czujemy się słabi, niezdolni do działania i smutni. Przy wysokim wydaje nam się natomiast, że możemy zdobyć świat – jesteśmy entuzjastyczni i aktywni. Dopamina uwalniania jest do organizmu, gdy mózg oczekuje nagrody, tworząc uczucie przyjemności.Układ dopaminowy pobudzają m.in. używki, hazard czy zakupy. Przy zbyt częstych silnych impulsach dopaminowych może rozwinąć się uzależnienie. Naturalne sposoby utrzymania optymalnego poziomu dopaminy w organizmie to m.in. odpowiednia dawka snu, aktywność fizyczna, medytacja, słuchanie muzyki, spotkania towarzyskie, wystawianie się na działanie promieni słonecznych. Jak wykazały badania psychologów z różnych ośrodków akademickich, dopamina może wytwarzać się też pod wpływem otaczania się konkretnymi kolorami. Jak kolory wpływają na samopoczucie?Co to są kolory dopaminowe?

Według psychologów, w tym Karen Pine z University of Hertfordshire, żywe kolory ubrań (a także przez analogię – mebli czy kolorów ścian w domu) mogą pobudzić nasz mózg do produkcji dopaminy. Mają one także wpływ na to, jak postrzegają nas inni i co myślimy o sobie my sami. Na przykład, jeśli żółty sweter czy musztardowa sofa kojarzą Ci się ze szczęściem, uosabiasz to uczucie szczęścia, kiedy nosisz tę część garderoby lub wstawiasz taki mebel do swojego salonu. Wiesz z pewnością, że istnieją uniwersalne interpretacje kolorów. Przykładowo zimne barwy, takie jak niebieski, wywołują uczucie spokoju i kreatywności, a ciepłe, takie jak czerwony, mogą wzniecać podniecenie i aktywność. Czy jest określony kolor, który wywołuje uczucie szczęścia?Niestety, wbrew głośnym nagłówkom w mediach, nie jest to możliwe. Zdaniem psychologów szczęście jest zbyt subiektywnym doświadczeniem, aby można było je uniwersalnie łączyć z jednym kolorem. Można jednak wskazać konkretną grupę barw, które sprzyjają produkcji dopaminy. Są to żywe kolory, które kojarzą się z tęczą wychodzącą po każdej burzy, którą można rozumieć też jako okres gorszego nastroju. Modne kolory dopaminowe to m.in. wyraziste odcienie niebieskiego (np. elektryczny błękit), różu (np. fuksja), fioletu (np. Very Peri Pantone), żółtego (np. cytrynowy), pomarańczowego (np. fluorescencyjny). Popularność wśród osób śledzących trendy zyskują też mocne odcienie zielonego, który m.in. w branży dekoracji wnętrz uznany został za najważniejszy kolor roku 2022.


Uwolnij kolory i ciesz się lepszym nastrojem

Idea wzbudzenia w sobie radości przez to, co nosimy i czym się otaczamy, nazywana jest „opatrunkiem dopaminowym”. Rzeczywiście, może ona w sprzyjających warunkach działać jak plaster – przyniesie chwilową ulgę, ale nie wyleczy przyczyny obniżonego nastroju. Nie należy więc przeceniać możliwości modnych kolorów dopaminowych. Osoby z objawami depresji czy poważnie obniżonym nastrojem powinny sięgnąć po specjalistyczne wsparcie. Kolory przyczyniające się do wyrzutu dopaminy do organizmu powinny być więc tylko dodatkiem do profesjonalnej terapii psychologicznej czy farmaceutycznej.

Warto też pamiętać, że kolory dopaminowe nie są uniwersalnym lekiem na gorsze samopoczucie. Barwy dobre dla jednej osoby mogą nie być odpowiednie dla innej. Dlaczego? Każdy z nas ma określony typ osobowości i własne symboliczne skojarzenia z kolorami oparte na doświadczeniach, wychowaniu w konkretnej kulturze czy unikalnym „makijażu psychologicznym”. Introwertycy mogą np. źle czuć się w otoczeniu napawających optymizmem odcieni żółtego czy pomarańczowego. Uszczęśliwiające większość osób pastele będą drażnić osoby o autorytarnym usposobieniu. Zamiast więc zmieniać garderobę czy wystrój wnętrz z listą modnych kolorów w ręku, warto zastanowić się, które z nich realnie nam odpowiadają. Wybierajmy spośród nich te, które kojarzą nam się ze szczęśliwymi chwilami, osobami czy miejscami.Lubisz mocne barwy i chcesz nimi otaczać się na co dzień? Możesz pokryć nimi ściany w swoim salonie, a także zdecydować się na kolorowe meble wypoczynkowe czy… okna. W naszej ofercie znajdziesz m.in. profile niebieskie, żółte czy zielone.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Promocja Wakacyjna

Promocja Wakacyjna


Poznaj nasze okna

Dopamine colors – modne kolory na lepszy humor
Do góry