Home Baza wiedzy Dopamine colors – modne kolory na lepszy humor

Dopamine colors – modne kolory na lepszy humor


opublikowane 21 kwi 2022

3 minuty

Znasz koncepcję kolorów dopaminowych, czyli dopamine colors? Zakłada ona, że konkretne kolory mogą wpływać pozytywnie na nastrój. Potwierdzają to psychologowie! Jakie kolory dobrze działają na samopoczucie? Jak wprowadzać je do swojego życia, aby poczuć ich „uzdrawiającą” moc? Sprawdź naszą ściągę i uwolnij kolory. Ciesz się wiosną w ulubionych barwach.

Dopamina – jak wpływa na nastrój?

Co to jest dopamina? Dopamina to substancja chemiczna wytwarzana w mózgu. Uważana jest ona, obok serotoniny, za tzw. hormon szczęścia. Działa jak „posłaniec” z wiadomościami między neuronami w mózgu i silnie wpływa na nastrój, uwagę oraz motywację. Przy niskim poziomie dopaminy czujemy się słabi, niezdolni do działania i smutni. Przy wysokim wydaje nam się natomiast, że możemy zdobyć świat – jesteśmy entuzjastyczni i aktywni. Dopamina uwalniania jest do organizmu, gdy mózg oczekuje nagrody, tworząc uczucie przyjemności.


Układ dopaminowy pobudzają m.in. używki, hazard czy zakupy. Przy zbyt częstych silnych impulsach dopaminowych może rozwinąć się uzależnienie. Naturalne sposoby utrzymania optymalnego poziomu dopaminy w organizmie to m.in. odpowiednia dawka snu, aktywność fizyczna, medytacja, słuchanie muzyki, spotkania towarzyskie, wystawianie się na działanie promieni słonecznych. Jak wykazały badania psychologów z różnych ośrodków akademickich, dopamina może wytwarzać się też pod wpływem otaczania się konkretnymi kolorami. Jak kolory wpływają na samopoczucie?

Co to są kolory dopaminowe?

Według psychologów, w tym Karen Pine z University of Hertfordshire, żywe kolory ubrań (a także przez analogię – mebli czy kolorów ścian w domu) mogą pobudzić nasz mózg do produkcji dopaminy. Mają one także wpływ na to, jak postrzegają nas inni i co myślimy o sobie my sami. Na przykład, jeśli żółty sweter czy musztardowa sofa kojarzą Ci się ze szczęściem, uosabiasz to uczucie szczęścia, kiedy nosisz tę część garderoby lub wstawiasz taki mebel do swojego salonu. Wiesz z pewnością, że istnieją uniwersalne interpretacje kolorów. Przykładowo zimne barwy, takie jak niebieski, wywołują uczucie spokoju i kreatywności, a ciepłe, takie jak czerwony, mogą wzniecać podniecenie i aktywność. Czy jest określony kolor, który wywołuje uczucie szczęścia?


Niestety, wbrew głośnym nagłówkom w mediach, nie jest to możliwe. Zdaniem psychologów szczęście jest zbyt subiektywnym doświadczeniem, aby można było je uniwersalnie łączyć z jednym kolorem. Można jednak wskazać konkretną grupę barw, które sprzyjają produkcji dopaminy. Są to żywe kolory, które kojarzą się z tęczą wychodzącą po każdej burzy, którą można rozumieć też jako okres gorszego nastroju. Modne kolory dopaminowe to m.in. wyraziste odcienie niebieskiego (np. elektryczny błękit), różu (np. fuksja), fioletu (np. Very Peri Pantone), żółtego (np. cytrynowy), pomarańczowego (np. fluorescencyjny). Popularność wśród osób śledzących trendy zyskują też mocne odcienie zielonego, który m.in. w branży dekoracji wnętrz uznany został za najważniejszy kolor roku 2022.

Czytaj też:

Najmodniejsze odcienie zieleni 2022 roku

Uwolnij kolory i ciesz się lepszym nastrojem

Idea wzbudzenia w sobie radości przez to, co nosimy i czym się otaczamy, nazywana jest „opatrunkiem dopaminowym”. Rzeczywiście, może ona w sprzyjających warunkach działać jak plaster – przyniesie chwilową ulgę, ale nie wyleczy przyczyny obniżonego nastroju. Nie należy więc przeceniać możliwości modnych kolorów dopaminowych. Osoby z objawami depresji czy poważnie obniżonym nastrojem powinny sięgnąć po specjalistyczne wsparcie. Kolory przyczyniające się do wyrzutu dopaminy do organizmu powinny być więc tylko dodatkiem do profesjonalnej terapii psychologicznej czy farmaceutycznej.

Warto też pamiętać, że kolory dopaminowe nie są uniwersalnym lekiem na gorsze samopoczucie. Barwy dobre dla jednej osoby mogą nie być odpowiednie dla innej. Dlaczego? Każdy z nas ma określony typ osobowości i własne symboliczne skojarzenia z kolorami oparte na doświadczeniach, wychowaniu w konkretnej kulturze czy unikalnym „makijażu psychologicznym”. Introwertycy mogą np. źle czuć się w otoczeniu napawających optymizmem odcieni żółtego czy pomarańczowego. Uszczęśliwiające większość osób pastele będą drażnić osoby o autorytarnym usposobieniu. Zamiast więc zmieniać garderobę czy wystrój wnętrz z listą modnych kolorów w ręku, warto zastanowić się, które z nich realnie nam odpowiadają. Wybierajmy spośród nich te, które kojarzą nam się ze szczęśliwymi chwilami, osobami czy miejscami.Lubisz mocne barwy i chcesz nimi otaczać się na co dzień? Możesz pokryć nimi ściany w swoim salonie, a także zdecydować się na kolorowe meble wypoczynkowe czy… okna. W naszej ofercie znajdziesz ponad 50 kolorów oklein.

Modne kolory okien w 2020

4 minuty

Białe czy kolorowe – jakie okna wybrać?

Jeszcze dwie dekady temu niemal wszystkie okna PVC montowane w polskich domach miały kolor klasycznej bieli. Chociaż nadal są one chętnie wybierane przez klientów, zdecydowanie największą popularnością cieszą się obecnie okna z kolorowymi ramami okiennymi oraz modele dwubarwne. Nie wiesz, który kolor okien wybrać – biały czy drewnopodobny, sheffield oak czy winchester, antracyt czy dąb bagienny, czarny czy ciemnoszary? Podpowiadamy, jakie okna z OKNOPLAST najlepiej wpisują się w obecne trendy kolorystyczne w branży.

zolty_top_Oknoplast

4 minuty

Postaw na kolor! Odważne pomysły na budowę domu

Chcesz, aby Twój dom się wyróżniał, obawiasz się jednak eksperymentować z barwną elewacją? Wybierz okna w odważnych kolorach. Zieleń, błękit, żółć czy czerwień ram urozmaicą wygląd każdego budynku. Dzięki kolorowym oknom Twój dom zyska jedyny w swoim rodzaju charakter i przywodzić będzie na myśl wakacje np. w nadmorskich greckich, hiszpańskich czy włoskich miasteczkach.

Dom z oknami WINERGETIC PREMIUM Oknoplast

4 minuty

Modne kolory okien – trendy sezonu 2022/2023

Wybór koloru okien jest zadaniem niezwykle ważnym. Dlaczego? Ten sam dom ze stolarką okienną w innej okleinie zyskuje zupełnie nowy charakter i zmienia swój styl! Nie wiesz, jakie okna wybrać? Sprawdź, jakie kolory okien są obecnie modne. Przygotowaliśmy listę barw najchętniej stosowanych obecnie przez architektów.

Okno Prismatic

4 minuty

Najmodniejsze kolory okien – trendy na 2020 rok

Planujesz w 2020 roku budowę domu lub remont obejmujący wymianę okien? Zastanawiasz się, jakie okna będą najmodniejsze w najbliższych latach? Doskonałym wyborem do nowoczesnych budynków są modele w ciemnych barwach – od eleganckiej czerni po antracytową czy aluminiową szarość. Tradycjonaliści mogą postawić na okna z klasycznymi białymi ramami bądź modele z okleiną imitującą naturalne ciemne drewno. To jednak nie wszystko! Przedstawiamy najświeższe trendy dotyczące kolorów stolarki okiennej.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów