Home Baza wiedzy Wnętrza Science Fiction

Wnętrza Science Fiction


opublikowane 25 lis 2021

3 minuty

Urządzając wnętrza można się kierować różnymi przesłankami: modą, wygodą, funkcjonalnością, prestiżem, zainteresowaniami. Dobieramy wystrój i wyposażenie, żeby odpowiadały funkcji pomieszczenia, ale zazwyczaj nawet w bardzo formalnych okolicznościach chcemy przemycić choć trochę siebie. Swoją historię, zainteresowania, pasje można przedstawiać z różnym natężeniem: od dyskretnych sugestii i nawiązań po całkowite podporządkowanie projektu.

Inspiracja

Filmy Science-Fiction (SF) od dziesięcioleci cieszą się niesłabnącą popularnością. Widzowie podziwiają je za rozmach, efekty specjalne, logicznie spójne koncepcje nowych światów. Wielomilionowe budżety w znacznej części są przeznaczane na scenografię i efekty specjalne. Efekt ogląda się z zapartym tchem, ale tylko na ekranie. A gdyby przynajmniej fragment tych wspaniałych światów przenieść do własnego mieszkania?

Realizacja

Miłośnicy Science-Fiction realizują takie projekty. Można to zrobić na wiele sposobów, różnym nakładem sił i pieniędzy. Od nawiązania do ulubionej postaci, filmu, sceny za pomocą plakatów, gadżetów filmowych, po odtworzenie wnętrza pomieszczenia, pojazdu albo przestrzeni kosmicznej. W Internecie można znaleźć sporo stron pokazujących takie aranżacje.

Widowiskowe efekty można uzyskać przy pomocy prostych środków. Namalowanie na ścianach geometrycznych kształtów stwarzających wrażenie głębi i połączenie ich zestawienie ich z meblami w taki sposób, żeby stwarzały wrażenie ciągłości, wbudowania w tło buduje intrygujący klimat. Wrażenie można wzmocnić przez dodanie wielkoformatowych wydruków fotografii z planu filmowego albo zdjęć przestrzeni kosmicznej. Pliki z takimi fotografiami można znaleźć na stronach internetowych NASA, obserwatoriów astronomicznych i innych instytucji naukowych.

Jeśli możemy sobie pozwolić na zamówienie mebli według własnego projektu, na pewno znajdziemy stolarza, którego zainteresuje wykonanie albo dostosowanie mebli do oryginalnego wnętrza.

Podstawą sukcesu jest dobry projekt, a przynajmniej przemyślana koncepcja. Idealnie, jeśli masz wśród znajomych osoby zajmujące się projektowaniem albo architekturą. Jeśli nie, poszukaj w Internecie, na przykład wśród studentów kierunków artystycznych. Rady osób posiadających ponadprzeciętną wyobraźnię przestrzenną będą bezcenne.

Stare i nowe technologie

Urządzanie wnętrz w stylu Science-Fiction przypomina tworzenie scenografii filmowej. Z tą różnicą, że wyposażenie domu musi nadawać się do codziennego użytku: fotele, łóżka, drzwi, szafy, oświetlenie powinny być funkcjonalne i wygodne, choć ich właściwa funkcja może być mistrzowsko zakamuflowana.

Stylowe konstrukcje najczęściej wykonuje się z popularnych i łatwych w obróbce materiałów: drewna, sklejki, aluminium, szkła, poliwęglanu, laminatu. Na ostateczny efekt składają się: precyzja wykonania, pomysłowość w ukrywaniu faktycznego, przyziemnego przeznaczenia przedmiotów, naśladowanie funkcjonalności pierwowzoru, np. przyrządów nawigacyjnych, urządzeń technicznych, ekranów komputerów.

Bardzo wiele można osiągnąć przy pomocy drukarek 3D. Druk trójwymiarowy ułatwia wykonywanie precyzyjnych detali o rozmiarach rzędu kilkunastu – kilkudziesięciu centymetrów. Niekiedy zbędne jest nawet projektowanie, ponieważ gotowe pliki do wydruku wielu interesujących przedmiotów można pobrać z Internetu.

Wersja ekstremalna

A gdyby postawić na autentyczne eksponaty? Gdzie można kupić wyposażenie statku kosmicznego? Cóż… na rynku kolekcjonerskim od czasu do czasu pojawiają się oryginalne podzespoły pochodzące z rosyjskich magazynów, a wyprodukowane jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. NASA także okresowo wietrzy magazyny. Oryginalne artefakty osiągają wysokie ceny, z reguły trafiają w ręce świadomych i zasobnych kolekcjonerów. Być może niektórzy z nich urządzają wnętrza w stylu Science-Fiction .

Zazwyczaj wykorzystywane są zamienniki: części z kokpitów zezłomowanych samolotów, urządzeń automatyki przemysłowej, serwerowni, pojazdów wojskowych. Prawdopodobnie najłatwiejszy dostęp do tych zasobów mają mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Prężnie działający przemysł lotniczy, wielka liczba eksploatowanych statków powietrznych sprawiają, że demontowane części są dostępne i względnie tanie.

Dodając do tego sprzętu komputer lub mikrokontrolery można sprawić, że wyposażenie domu ożyje i będzie do złudzenia przypominało pierwowzór. Jak widowiskowe efekty można w ten sposób uzyskać pokazują filmy i relacje dostępne w serwisach społecznościowych. Można tam prześledzić krok po kroku budowę symulatora Boeinga 767, promu kosmicznego i nieistniejących w rzeczywistym świecie, aczkolwiek bardzo efektownych pojazdów kosmicznych.

Urządzanie pomieszczenia w stylu Science-Fiction jest wspaniałą przygodą, doskonałym ćwiczeniem wyobraźni i demonstracją umiejętności technicznych. Czasami można sobie pozwolić na ingerencję w konstrukcję budynku, wtedy można zmodyfikować kształt otworów okiennych i wyposażyć je na przykład w okna i drzwi tarasowe firmy OKNOPLAST. Wykonywane na zamówienie klientów w wielu oryginalnych kształtach, potrafią sprostać każdemu pomysłowi i stworzyć dowolny świat.

Oświetlenie

Diody LED, diody laserowe, tradycyjne żarówki i świetlówki – różnorodność dostępnych źródeł światła w połączeniu z oprawami wyposażonymi w reflektory umożliwiające niemal dowolne kształtowanie wiąski światła stwarza niesłychane możliwości eksperymentowania z efektami świetlnymi.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów