Home Oknoplast LAB Kiedy okna nadają się do wymiany?

Kiedy okna nadają się do wymiany?


Myśląc o remoncie mieszkania, rzadko bierzemy pod uwagę wymianę okien, ponieważ zużycie okien nie rzuca się w oczy. Okno może wyglądać jeszcze całkiem nieźle, podczas gdy dawno straciło swoje właściwości izolacyjne czy funkcjonalne. Aby stwierdzić, czy nasze okna nadają się do wymiany trzeba przyjrzeć się ich szczelności, funkcjonalności oraz wytrzymałości.

Szczelność

Płacisz wysokie rachunki za ogrzewanie, a w mieszkaniu jest ciągle chłodno? Prawdopodobnie przez nieszczelne okna ucieka ciepło. Dla pewności możesz przeprowadzić test dymu. Dymiarkę należy skierować w stronę zamkniętego okna. Jeśli okno jest nieszczelne, to dym szybko odnajdzie szpary i przedostanie się na zewnątrz. Wtedy inwestycja w nowe okna jest konieczna, ale pamiętajmy, że szybko się zwróci, ponieważ spadną rachunki za ogrzewanieStraty energii opisujemy przy pomocy współczynnika utraty ciepła Uw, który dla starych drewnianych okien osiąga wartość w granicach nawet 3 W/m2K, podczas gdy dla nowych okien może on osiągać wartość 0,8 W/m2K. Dodatkowo można zastosować ciepły montaż, który dodatkowo poprawia stopień izolacyjności termicznej.

Zamykasz szczelnie okna, a i tak denerwuje Cię hałas dochodzący z zewnątrz? Dobre okna pozwalają oszczędzać nie tylko pieniądze, ale i nerwy. Jeśli słyszysz hałasy dochodzące z ulicy, koniecznie sprawdź okna pod kątem ich parametrów akustycznych. Wystarczy oczywiście otworzyć i zamknąć okno, aby przekonać się na ile chroni nas przed hałasem, ale dla pewności możemy użyć decybelomierza. Pokazuje on natężenie dźwięku w pomieszczeniu. Norma dla mieszkań wynosi 30 dB w nocy i 40 dB w dzień. Jeśli w Twoim mieszkaniu te wartości są przekroczone, to znak, że należy się rozejrzeć za nowymi oknami. Już zwykłe okna obniżają natężenie dźwięku o 30-32 dB, a dźwiękoszczelne nawet o 35-36 dB.

Funkcjonalność

Okna wymieniamy nie tylko ze względu na ich walory izolacyjne, ale także funkcjonalne. Ważna jest wygoda z ich korzystania oraz ilość przepuszczanego światła, która wpływa na samopoczucie. Stare, drewniane okna mają czasami niepowtarzalny urok, ale cóż z tego, jeśli ich mycie jest dla użytkownika koszmarem. Nie tylko tracimy czas na rozkręcanie, kilkukrotne mycie i konserwację, ale jeszcze nie jesteśmy do końca zadowoleni z efektu. Bywa, że ilość światła, które wpada przez stare okna jest niezadowalająca, bo powierzchnie przeszkleń były niegdyś po prostu mniejsze. Dzięki optymalnie zaprojektowanym przeszkleniom, nowoczesne okna mogą dostarczyć do wnętrza nawet 22% więcej światła, jak np. w oknie PIXEL czy Prolux.

Bezpieczeństwo

Do sprawdzania wytrzymałości okien służą różne testy, np. próba opony. Ciężkie koło samochodowe zostaje zamontowane na huśtawce i z impetem skierowane na okno ustawione na wytrzymałym stojaku. Okna starego typu nie potrafią się oprzeć takiemu uderzeniu. Otwierają się lub nawet wyłamują. Oczywiście, nie namawiamy do traktowania okien w taki sposób, ale trochę obserwacji wystarczy, aby stwierdzić czy nasze okno wytrzyma silniejsze podmuchy wiatru, burzę lub choćby przypadkowe uderzenie mocno kopniętej piłki. Warto też sprawdzić, czy nasze okna są odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem.

Estetyka

Ostatnim argumentem za wymianą okien jest estetyka. Czy okno nadaje się do wymiany z powodu zniszczenia ramy lub szyby zależy już od subiektywnej oceny użytkownika. Warto jednak pamiętać, że renowacja starych okien jest tak kosztowna, iż bardziej opłacalna jest często ich wymiana. Coraz częściej także decydujemy się na staranną aranżację wnętrza w konkretnym stylu. Wtedy warto poznać bogatą ofertę producentów i sprawdzić, które modele okien pasują do koncepcji wystroju wnętrza.

Katalog OKNOPLAST


Doskonałe połączenie elegancji, estetyki i nowoczesnych technologii:

 • opisy produktów
 • inspiracje
 • parametry techniczne

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów