Home Baza wiedzy 4 najważniejsze trendy wnętrzarskie 2020 roku

4 najważniejsze trendy wnętrzarskie 2020 roku


Najważniejsze trendy wnętrzarskie 2020

opublikowane 29 paź 2020

4 minuty

W tym roku, z powodu światowej epidemii COVID-19, nie odbyły się stacjonarnie targi wnętrzarskie m.in. w Mediolanie, Amsterdamie czy Frankfurcie. Mimo to czołowi producenci mebli i dodatków, architekci wnętrz i wytwórcy materiałów wykończeniowych przedstawili już w większości swoje pomysły na przyszły sezon. Zanim opowiemy, co będzie modne w 2021 roku, podsumujmy jednak minione miesiące. Co było na topie w dekoracji wnętrz w 2020 roku? Czy prognozy branżowe znalazły poparcie w rzeczywistości?

Trendy to chwilowy, istniejący w danym momencie kierunek rozwoju branży dekoracji wnętrz. Jedne trwają zaledwie sezon, inne towarzyszą nam przez co najmniej kilka lat. Które z nich były najchętniej eksploatowane w minionych miesiącach przed projektantów wnętrz i osoby urządzające swoje własne cztery kąty? Co można określić mianem symbolu w dekoracji w 2020 roku?


Dla środowiska, czyli zrównoważone projektowanie

W 2020 roku w branży dekoracji wnętrz we wszystkich przypadkach odmieniane jest słowo sustainability. Na język polski tłumaczone jest ono jako „zrównoważone projektowanie” i jest odpowiedzią na pogłębiający się światowy kryzys ekologiczny. Oznacza takie kreowanie przestrzeni, aby zminimalizować negatywny wpływ ludzi na środowisko naturalne. Kluczem jest stosowanie odnawialnych zasobów, które pozwalają zaspokoić potrzeby współczesnych bez naruszania możliwości zaspokajania potrzeb przyszłych pokoleń. Tworzone wnętrza powinny również sprzyjać powstawaniu harmonii między człowiekiem a przyrodą i otaczającym go światem zewnętrznym.

Jakie są przejawy tego trendu? Wnętrza coraz częściej wykańczane i dekorowane są materiałami, meblami i dodatkami wykonanymi z materiałów odnawialnych, biodegradowalnych (np. z naturalnych odpadów), z recyklingu i drugiej ręki lub od lokalnych dostawców.

Przy tworzeniu aranżacji pod uwagę brane są lokalizacja nieruchomości i charakter środowiska zewnętrznego. Do dekoracji używane są więc np. występujące lokalnie materiały wykończeniowe. Stosowane są także okna o dużych przeszkleniach i cienkich ramach, takie jak np. OKNOPLAST Prismatic, które pozwalają na „wejście” świata zewnętrznego do wnętrz.

Okno Prismatic Oknoplast w kolorze Woodec


Od kolorów ziemi po mocny monochrom

Jakie kolory były najchętniej stosowane w aranżacji wnętrz w minionych miesiącach? Zgodnie z przewidywaniami producentów farb i instytucji prognozujących trendy kolorystyczne, stawiliśmy przede wszystkim na naturę. Królową 2020 roku jest więc z pewnością zieleń w ciepłych, organicznych odcieniach od jasnej barwy oliwkowej, przed szałwię po szmaragd. Chętnie wykorzystywana jest ona do tworzenia modnych wnętrz monochromatycznych – stosując jeden lub kilka różniących się minimalnie odcieni.


W stonowanych, eleganckich aranżacjach projektanci stosowali przede wszystkim neutralne kolory ziemi, np. odcienie beżu i brązu (np. kawy z mlekiem, brudnego piasku), przydymionego różu, wpadającej w brąz szarości czy „brudne” wersje pomarańczowego i czerwieni terakotowej.

W projektach w 2020 roku nie brakuje też odcieni niebieskiego – od przydymionego błękitu, przez sprany dżins po granatowy przywodzący na myśl nocne niebo. Producenci farb podkreślają, że właśnie ta barwa, o ile wybierze się występujące w naturze odcienie, najlepiej uspokaja i pozwala zbliżyć się we wnętrzach do harmonii z przyrodą.

Jak stosowane są najczęściej modne barwy 2020 roku? Projektanci odeszli już od modnych w minionych latach ścian akcentowych. Obecnie – zgodnie z angielskim „Go bold, or go home” (pol. idź na całość, albo idź do domu), kolor pojawia się w całych wnętrzach. Nie tylko na ścianach, ale również na… suficie, w meblach czy dodatkach. Pozwala to uzyskać nietuzinkowy, teatralny, ale jednocześnie przytulny i intymny charakter wnętrza.


Wnętrza w stylu art déco

Po niemal dokładnie stu latach na salony i do wnętrz apartamentów powraca styl art déco. W 2020 roku jego objawy dostrzec można było przede wszystkim w nowościach producentów mebli. Oferują oni obecnie w liniach mebli ekskluzywnych modele fornirowane i lakierowane na wysoki połysk, z wykorzystaniem tafli lustrzanych, o obłych kształtach i giętej linii oraz lśniące metalicznym blaskiem. Zamiast popularnych przez minione lata mebli inspirowanych stylem vintage lat 60. i 70. na wysokich nóżkach, coraz częściej mamy do czynienia z przysadzistymi modelami „bufetowymi”. Szczególną uwagą projektantów cieszą się meble o zaokrąglonych drzwiczkach, z wyrazistą fakturą uzyskaną przez zastosowanie drewnianych listewek czy lameli.

W przypadku mebli wypoczynkowych również na topie są modele z niewidocznymi nóżkami oraz powstałe na bazie walca czy kuli podnóżki i pufy. Styl art déco pojawia się również w projektach wykończenia wnętrz czołowych architektów. Aranżacje te bazują na ciemnych barwach (np. czerni, granacie), które przełamane są przez metaliczne – złote, mosiężne czy srebrne – elementy. Najczęściej są to wzory na tapecie czy tkaninach układające się w geometryczny, ale niejednokrotnie inspirowany naturą wzór. W luksusowych apartamentach inspirowanych wnętrzami sprzed wieku nie brakuje również drogich i naturalnych materiałów wykończeniowych takich hak marmur, drewno orzechowe, mosiądz, szkło.


Faktura ponad wszystko

Trendem, który nie tylko podbił aranżacje w 2020 roku, ale także ma szansę na pozostanie z nami co najmniej przez dekadę, jest faktura. Wypukłe, ciekawe powierzchnie pojawiały się w tym roku przede wszystkim w tkaninach obiciowych. Modne są obecnie między innymi kanapy i fotele tapicerowane np. pętelkowym boucle, tkaninami wełnianymi o widocznym splocie czy też prążkowanym sztruksem i dekoracyjnym welurem. Supły, pętle, wystające ponad powierzchnię wzory to również element rozpoznawczy modnych dywanów w 2020 roku. Przeważnie wykonane są one z naturalnych materiałów, np. juty, sizalu, wełny, nubuku.

Faktura pojawia się w tym roku również w dekoracyjnych panelach ściennych czy ściankach działowych stworzonych z drewnianych listewek czy metalowych lameli. Ten niezwykle modny element z pewnością pozostanie z nami na dłużej. Drewniane listewki chętnie wykorzystywane są nie tylko przy wykańczaniu wnętrz, ale także przez producentów mebli. Ozdabiane są nimi np. bufety, wyspy kuchenne czy przysadziste konsole, które idealnie wpisują się do eleganckich wnętrz apartamentów w stylu art déco.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów