Home Baza wiedzy Aluminiowe czy drewniane, jakie drzwi wybrać?

Aluminiowe czy drewniane, jakie drzwi wybrać?


opublikowane 08 kwi 2016

3 minuty

Drzwi wejściowe powinny być ciepłe, szczelne, bezpieczne, ciche, trwałe i estetyczne. Warunki te spełniają najpopularniejsze obecnie skrzyła drzwiowe wykonane z aluminium i drewna. Które z nich wybrać? Wszystko zależy od Twoich preferencji, gustu i zasobności portfela. Sprawdź, jakie są wady i zalety drzwi aluminiowych. Przekonaj się, czy pasują do stylu Twojego domu czy mieszkania lepiej niż modele drewniane.

Drzwi aluminiowe – do jakiego stylu domu i mieszkania pasują?

Zewnętrzne drzwi aluminiowe odznaczają się najczęściej nowoczesnym designem. Przeważnie mają minimalistyczny wygląd dzięki zastosowaniu gładkiej powierzchni metalowej malowanej na modne kolory, np. na czarno, biało, szaro. W przypadku nieco bardziej dekoracyjnych modeli producenci aluminiowej stolarki drzwiowej rezygnują z przetłoczeń na rzecz wykonanych ze stali nierdzewnej wstawek, np. pasków, w kontrastującym kolorze. Popularnym rozwiązaniem jest też łączenie aluminiowej konstrukcji drzwi z dużymi taflami szkła bezpiecznego – mlecznego lub w pełni przeźroczystego.

Pełne drzwi aluminiowe gładkie lub z ozdobami metalowymi sprawdzą się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu w stylu nowoczesnym. Materiał ten dobrze komponuje się z zastosowanymi na elewacji drewnem naturalnym, klinkierem i gładkim tynkiem w stonowanych barwach. Przeszklone drzwi aluminiowe będą natomiast dobrym wyborem w przypadku minimalistycznych willi czy rezydencji. Nie tylko podkreślą nowoczesny charakter budynku, ale też doświetlą wnętrze przedpokoju czy hallu. Szkło w drzwiach aluminiowych może być zastosowane na otwieranym skrzydle lub nieotwieranych dostawkach.

Drzwi zewnętrzne aluminiowe Aluhaus


Jakie są zalety drzwi aluminiowych?

● Solidność i trwałość – drzwi aluminiowe odznaczają się ponadprzeciętną trwałością i uznawane są najtrwalsze z dostępnych na rynku typów drzwi zewnętrznych. Aluminium jest metalem nie tylko lekkim, ale też odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Przy odpowiedniej konserwacji (przecieranie z kurzu, używanie delikatnych detergentów) aluminiowe drzwi zewnętrzne będą służyć przez wiele lat.

● Odporność na działanie czynników pogodowych – drzwiom aluminiowym nie są straszne wilgoć, promieniowanie UV, silne podmuchy wiatru i zmiany temperatur. Nie wypaczają się i nie rdzewieją dzięki naturalnej powłoce antykorozyjnej. Przy wystawieniu na działanie promieni słonecznych nie zmieniają swojego kształtu, ponieważ aluminium po nagrzaniu rozszerza się w mniejszym stopniu niż PVC i nie pęka jak drewno.

● Lekkość konstrukcji – alumniowe drzwi zewnętrzne, przy zachowaniu poziomu bezpieczeństwa i wytrzymałości na poziomie takim jak w przypadku modeli stalowych czy drewnianych, są zdecydowanie lżejsze. Łatwiej się je otwiera i zamyka, co może być kluczowe w przypadku osób mających problem z mobilnością, małych dzieci czy osób starszych.

● Ekologiczność – aluminium jest materiałem, który w 100% można poddać procesowi recyklingu. W porównaniu do innych surowców wymaga też niewielkiej ilości energii do przetwarzania i obróbki.

● Izolacyjność termiczna i akustyczna – w przypadku drzwi aluminiowych, w których stosuje się nowoczesne technologie, można liczyć na skuteczną ochronę przed stratami ciepła i przegrzewaniem pomieszczeń. Cechuje je też wysoki poziom dźwiękoszczelności, dlatego skutecznie zabezpieczają wnętrza przed hałasem z zewnątrz.


Czy drzwi aluminiowe mają wady?

Drzwi aluminiowe uważane są obecnie za rozwiązanie najbardziej pożądane w nowoczesnym budownictwie nie tylko ze względów estetycznych, ale też parametry izolacyjności cieplnej. Nie oznacza to jednak, że pozbawione są wad. Ich minusem dla wielu inwestorów może być cena. Modele drzwi aluminiowych są przeważnie droższe niż te wykonane z drewna, stali czy PVC. Jednocześnie warto podkreślić, że są też trwalsze niż one. Jeszcze kilka lat temu inwestorzy narzekali na łatwość zarysowania drzwi aluminiowych. Współcześnie problem ten został wyeliminowany przez stosowanie w procesie ich produkcji specjalnych powłok lub wykorzystywanie trwalszych stopów aluminium.

Jakie drzwi są lepsze – aluminiowe czy drewniane?

Drzwi aluminiowe zdecydowanie różnią się od drewnianych – na plus – przede wszystkim trwałością. Właściwa pielęgnacja sprawia, że przez długie lata – w odróżnieniu od drzwi drewnianych – nie wymagają one konserwacji, np. szlifowania i malowania. Gdy zainwestujesz w wysokiej klasy modele drzwi aluminiowych lub drewnianych, będą one mieć jednak porównywalne parametry termoizolacyjne czy akustyczne.
To, jaki model wybrać – aluminiowy czy drewniany – w głównej mierze uzależnione jest od stylu budynku i zasobności Twojego portfela. Drzwi aluminiowe są droższe i pasują do domów i mieszkań nowoczesnych czy minimalistycznych. Drzwi drewniane oferowane są w przystępnych cenach i lepiej wyglądają zestawione z elewacjami domów tradycyjnych, rustykalnych czy klasycznych. Dodają one projektom efektu naturalności i przytulności.

Nie wiesz, jakie drzwi wybrać do domu lub mieszkania – aluminiowe czy drewniane? Porozmawiaj z naszymi specjalistami w jednym z salonów OKNOPLAST dostępnych w całej Polsce.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów