Home Baza wiedzy Antresola w mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

Antresola w mieszkaniu – czy to dobry pomysł?


Antresola w salonie OKNOPLAST

opublikowane 21 wrz 2018

2 minuty

Antresola to najpopularniejszy sposób na to, by bez rozbudowy budynku zyskać dodatkową powierzchnię we wnętrzu. Co więcej, takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne wizualnie – szczególnie w dobie mody na styl loftowy. Same zalety? Niekoniecznie. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem ale masz wątpliwości, z tego wpisu dowiesz się, jakie są plusy i minusy antresoli w mieszkaniu.

Antresola w kawalerce

Dodatkowe metry kwadratowe, oryginalna przestrzeń do pracy, oddzielenie przestrzeni sypialnej w kawalerce lub dodatkowa sypialnia w większym mieszkaniu i bardzo oryginalny wygląd – to najważniejsze zalety antresoli, która zadomowiła się w wielu polskich mieszkaniach. Sprawdza się zarówno w wysokich pomieszczeniach w kamienicach, w loftach, na poddaszach, jak i w w standardowych pomieszczeniach. Warto pamiętać jednak o pewnych warunkach, które nasze mieszkanie powinno spełniać.  

Jasna kuchnia z antresolą

Wysokość antresoli

Jak łatwo sobie wyobrazić, nie mamy możliwości urządzić antresoli w niskim mieszkaniu. Jeśli zależy nam na pełnej antresoli, czyli  takiej, przy której zarówno jej powierzchnię jak i powierzchnię pod nią będziemy wygodnie użytkować (bez męczącego schylania się), to wysokość mieszkania powinna wynosić ok. 420-430 centymetrów. Wówczas wysokość części nad jak i pod będzie równać się ok. 2 metrom (plus grubość konstrukcji). Brzmi super, prawda? Niestety, w standardowych blokach mieszkalnych takie wysokości są zdecydowaną rzadkością. Być może jednak uda się zbudować antresolę w niższych pomieszczeniach. Jeśli zechcemy stworzyć z niej sypialnię, to dla górnej części wystarczy wysokość ok. 120 centymetrów, co daje nam całkowitą wysokość mieszkania na poziomie 340-350 centymetrów. Minimalna wysokość pomieszczeń z antresolą to ok. 260-270 centymetrów.  

Antresola styl loftowy

Antresola – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli wysokość naszego mieszkania pozwala na zbudowanie antresoli – to świetnie! Musimy jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Antresola, choć to rozwiązanie bardzo praktyczne i atrakcyjne wizualnie, bez zachowania środków ostrożności, może okazać się niebezpieczne. Po pierwsze – odpowiednie wejście. Proste lub kręcone schody wyposażone w poręcz to konieczność, jeśli na antresolę będą wychodzić dzieci. Takie rozwiązanie zabierze sporo miejsca. Jeśli go nie mamy, a z antresoli będą korzystać tylko dorośli, możemy zamontować stabilną drabinkę. Samą budowę antresoli warto skonsultować z konstruktorem, który zaproponuje odpowiedni rodzaj konstrukcji oraz typ mocowania. Kolejna ważna kwestia, o której zdarza się zapomnieć osobom decydującym się na antresolę jest ogrzewanie. Ciepłe powietrze unosi się do góry – warto wspomnieć o tym znanym prawie fizyki. Dlatego z antresolą bardzo „lubi się” ogrzewanie podłogowe. Jeśli jednak nie możemy lub nie chcemy się na takowe zdecydować, warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu grzejników tak, by jak najmniej ciepłego powietrza unosiło się do góry.  

Sypialnia na antresoli Oknoplast

A co z oświetleniem? Antresola wymaga niezależnego źródła światła. Jeśli preferujemy lampy wiszące, to pamiętajmy o tym, aby żarówki znajdowały się powyżej poziomu antresoli. Można pomyśleć także o lampach stojących. Na górze wystarczą standardowe kinkiety. Ważne jest także oświetlenie dzienne – zadbajmy o to, by antresola nie była blokowana ażurowymi barierkami – wówczas promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia będą oświetlać także górę wnętrza. Antresola w mieszkaniu? Jak najbardziej tak, oczywiście z zachowaniem wyżej wymienionych zasad. Podoba Wam się takie rozwiązanie?        

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów