Home Baza wiedzy Co to właściwie są ciepłe okna i jakie mają zalety? 

Co to właściwie są ciepłe okna i jakie mają zalety? 


opublikowane 07 kwi 2023

3 minuty

Ciepłe okna to termin często pojawiający się w branży okiennej. Budując dom i poszukując odpowiednich materiałów, z pewnością spotkasz się z tym określeniem nie raz. W tym poradniku przedstawiamy komplet informacji, które pomogą Ci dobrać odpowiedni produkt o niskim współczynniku przenikania ciepła. 

Ciepłe okna – co to właściwie znaczy?

Energooszczędność ma coraz większe znaczenie. W ostatnich latach wzrosła nie tylko świadomość społeczna, ale także wymagania budowlane wobec okien zostały znacząco zaostrzone. Okna ciepłe to określenie dla stolarki, która już teraz spełnia bardzo wyśrubowane normy, jakich oczekuje Unia Europejska. Podstawowym parametrem pozwalającym określić czy okna należą do grupy „ciepłych”, jest niski współczynnik przenikania ciepła — Uw *. Oprócz niskiego Uw okna ciepłe wyróżniają się również dużą szczelnością oraz prawidłowo przeprowadzonym montażem. Połączenie tych trzech elementów daje najlepszą izolację ciepła.

Do końca roku 2020 parametr Uw dla okien pionowych nie mógł być wyższy niż 1,1 W/m²K, a dla dachowych – 1,3 W/m²K. Od 2021 roku wartości te zostały obniżone i według obecnie panujących norm Uw dla okien pionowych nie może być wyższe niż 0,9 W/m²K, a dla okien dachowych 1,1 W/m²K. 

Jak zbudowane są ciepłe okna? 

Na izolacyjność okna składają się współczynniki izolacyjności ramy Uf oraz pakietu szybowego Ug. Większy rozmiar okna oznacza większe znaczenie pakietu szybowego (większa powierzchnia szklenia). Najcieplejsze okna odznaczają się dużym udziałem szyb w całkowitej powierzchni okna oraz małą liczbą podziałów wynikających z zastosowania np. szprosów czy skrzydeł okien.

W oknach ciepłych najczęściej stosuje się pakiet szybowy składający się z trzech tafli szkła, wypełniony od wewnątrz gazem szlachetnym — kryptonem lub argonem. Specjalna ramka dystansowa oddziela szybę od ramy i tworzy dodatkową warstwę izolacji. Najczęściej taka ramka dystansowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, które powoli się wychładza.

Okna ciepłe mogą być wykonane z PVC, drewna lub aluminium. Okna z PVC i aluminium mają budowę wielokomorową, czyli wewnątrz profilu znajdują się liczne komory oraz wkładki termiczne. Istotna jest także głębokość zabudowy, która dla okien energooszczędnych i pasywnych powinna wynosić pomiędzy 82 mm – 90 mm.

Czytając specyfikację techniczną okien, musimy pamiętać, że producent zawsze podaje wartości obliczone dla okna referencyjnego – jednoskrzydłowego o wymiarach 123 x 148 cm. Jeśli wymiary naszego okna ulegną zmianie, wartości podane w specyfikacji również się zmienią. 

Oknoplast cieple okna

Jakie okna wybrać, aby oszczędzić na ogrzewaniu?

Wszystkie produkty z oferty OKNOPLAST spełniają wyśrubowane normy termoizolacyjności. Najlepszym parametrem Uw pochwalić się mogą modele: Winergetic, Winergetic Premium, Winergetic Premium Passive oraz Prismatic, które w standardzie znacznie przekraczają zaostrzone normy w zakresie izolacyjności cieplnej okien. Okna Winergetic oferują Uw (dla okna referencyjnego) na poziomie 0,76 W/(m2K), drugi 0,68 W/(m2K), a ostatni 0,78 W/(m2K). W systemach Prolux i Pixel Uw wynosić może kolejno 0,97 W/(m2K) oraz 0,83 W/(m2K).

Postaw na ciepły montaż!

Nawet najcieplejsze, energooszczędne okna nie będą spełniać w pełni swojej roli, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Dlatego odpowiedni montaż stolarki ma tak duże znaczenie w bilansie energetycznym domu. Mostki termiczne najczęściej powstają na łączeniu ościeżnica – ościeże w otworach okiennych, progach drzwi balkonowych i tarasowych oraz na łączeniu puszki rolet zewnętrznych.

Ciepły montaż polega na zastosowaniu kilku warstw taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych oraz zastosowaniu specjalnych pianek w celu całkowitego uszczelnienia połączenia okna z murem. Ważne jest, aby montaż przeprowadzała doświadczona ekipa, dlatego na etapie wyboru modelu w salonie, warto zapytać sprzedawcę o montaż okien. Zazwyczaj ekipy zajmujące się doprowadzaniem domu do stanu deweloperskiego lub surowego zamkniętego nie posiadają dostatecznej wiedzy na przeprowadzenie ciepłego montażu. Jeśli naszym celem jest osiągnięcie jak najmniejszych strat energii, inwestycja w ciepły montaż z pewnością nam się zwróci w postaci niższych kosztów ogrzewania.

Jak wykonać prawidłowy montaż okien OKNOPLAST

Teraz już wiesz, jak zbudowane są okna ciepłe i dlaczego warto stosować okna o niskim współczynniku Uw. Jeśli w trakcie czytania tego tekstu nasunęły Ci się pytania, nie wahaj się skorzystać z pomocy naszych specjalistów.

*Parametr współczynnika przenikania ciepła okna U lub Uw (z ang. window) oznacza, ile ciepła będzie przenikać między wewnętrzną a zewnętrzną stroną okna na 1 m² przy różnicy temperatur 1°C (stąd im niższy parametr U, tym lepszy stopień izolacji).

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów