Okno Winergetic Premium
Porady

Energooszczędny dom. Czy to możliwe?

Dziś budowa domu to nie tylko rozterki finansowe. Chcemy i budujemy odpowiedzialnie – z uwagi na środowisko oraz na zawartość własnego portfela. Jak pogodzić te kwestie i zyskać wymarzony, oszczędny i funkcjonalny dom? Podpowiadamy, jakie bryły będą sprzyjać finansom i otoczeniu.

Energooszczędny, czyli jaki?

Dom energooszczędny to po prostu rozwiązanie ekonomiczne w eksploatacji. Na niższe koszty jego użytkowania powinno składać się kilka istotnych elementów: od konstrukcji po wyposażenie, które będą sprzyjały zatrzymaniu większej ilości energii cieplnej we wnętrzu. Dzięki temu koszty ogrzewania bryły będą niższe, co z kolei odczujesz w domowym budżecie. Co więcej, im mniej energii wykorzystanej do ogrzewania domu, tym mniejsze zanieczyszczenie środowiska – zatem ta inwestycja ma przyszłość!

Wielkość i forma ma znaczenie.

Zacznijmy od początku. Aby dom zyskał miano energooszczędnego, powinien mieć odpowiedni rozmiar i kształt. Wybierając projekty warto postawić na zwartą, małą i funkcjonalną bryłę. Im mniejszy dom, tym mniejsze straty energii cieplnej. Idealnie, jeśli projekt będzie wybudowany na planie prostokąta, z prostym dwu- lub jednospadowym dachem, bez zbędnych wykuszy. Dlaczego? Do największych strat ciepła dochodzi właśnie w załamaniach przegród i narożnikach, zatem im mniej nietypowych kształtów, tym lepiej.

Czy coś jeszcze? Tak! Zdecydowanie mniejsze straty ciepła (w przeliczeniu na metr kwadratowy) występują w budynkach piętrowych lub z poddaszem niż parterowych. Jak to możliwe? Do dużej straty ciepła dochodzi przez dach, który w przypadku budynków o parterowej zabudowie ma największą powierzchnię w stosunku do części użytkowej.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Projektując dom energooszczędny, warto zadbać o duże okna lub przeszklone tarasy, czy ogrody zimowe usytuowane od strony południowej. Dobrze zaprojektowane mogą pełnić funkcję kolektorów słonecznych, skutecznie dogrzewających wnętrza.

Stolarka okienna – co wybrać?

Obok bryły, stolarka okienna i drzwiowa to jeden z istotnych elementów, które mają realny wpływ na energooszczędność. W tym przypadku warto postawić na rozwiązania o podwyższonej termoizolacyjności, czyli takie które wyróżniają się niższym od standardowego współczynnikiem przenikania ciepła Uw. W OKNOPLAST do projektów energooszczędnych dedykujemy system Winergetic, który wyróżnia się bardzo niskim Uw na poziomie 0,76 W/(m2K)! Tym samym system Winergetic nie tylko spełnia, ale również przekracza zaostrzone normy izolacyjności cieplnej, gwarantując komfort i oszczędność.

Układ pomieszczeń to ważna sprawa!

Energooszczędny dom powinien mieć również idealnie rozplanowany układ pomieszczeń. W jaki sposób? Istotnym elementem jest ich rozmieszczenie względem stron świata. Od północy warto umieścić pomieszczenia o funkcji pomocniczej, przykładowo: schowki, garderobę, czy pralnię / suszarnię lub garaż. Jak rozplanować pozostałe miejsce?

  • Pomieszczenia usytuowane od strony południowej są dobrze nasłonecznione przez większość dnia, dlatego warto przeznaczyć je na salon, pokój rodzinny czy jadalnię.
  • Pomieszczenia od wschodu są nasłonecznione o poranku i chłodniejsze wieczorem, a to sprawia, że można w nich urządzić sypialnię i kuchnię.

Ocieplenie – na co zwrócić uwagę?

Standardowo ocieplenie muru wykonuje się styropianem lub wełną mineralną o grubości 15 cm. Wielu projektantów, czy inwestorów rekomenduje jednak grubszą warstwę, nawet 20 cm i wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów, jak styropian grafitowy o wyjątkowo dobrym (niskim) współczynniku przewodzenia ciepła λ.

Warto wiedzieć, że w domach energooszczędnych unika się projektowania balkonów, których płyta jest połączona ze stropem. Dlaczego? Straty ciepła wynikające z takiego rozwiązania są porównywalne z tymi, jakie miałyby miejsce, gdyby nie ocieplono kilku metrów kwadratowych ściany zewnętrznej!

A może dom pasywny? Sprawdź, czym się wyróżnia i jakie są zalety pasywnych rozwiązań!


Promocja Zimowa

Promocja Zimowa


Poznaj nasze okna

Energooszczędny dom. Czy to możliwe?
Do góry