cover
Okna

Dom pasywny, czy dom energooszczędny? Poznaj różnice!

Budować dom pasywny lub dom energooszczędny? Jeśli planujemy stworzyć wymarzony dom, musimy zacząć cały proces od podjęcia tej istotnej decyzji. Różnica pomiędzy nimi jest znacząca i jednym z kluczowych elementów inwestycji będzie wybór odpowiednich okien oraz drzwi zewnętrznych. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj domu? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika!

Świadomy inwestor docenia oszczędność!

Stawiając na odpowiednie rozwiązania już na etapie budowy domu, możemy sobie zapewnić pokaźne oszczędności przez wiele lat. Podczas gdy klienci odwiedzają nas w salonach Oknoplast, nasi specjaliści często słyszą pytanie — czy lepiej zdecydować się na dom pasywny, czy energooszczędny? Czym musi wyróżniać się stolarka, aby spełniała wymogi budownictwa pasywnego lub energooszczędnego?

Za pasywny uznaje się taki dom, którego roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2. Dom ten powinien dzięki dostarczeniu do 120 kWh/m2 być w stanie zagrzać wodę oraz zasilić wszystkie urządzenia elektryczne znajdujące się wewnątrz przez cały rok.

Dla odniesienia warto zaznaczyć, że dom klasyfikowany jako energooszczędny potrzebuje do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m2·rok). Standardowe domy jednorodzinne mogą zużywać nawet 180 kWh/(m2·rok). Jak widzisz, różnica jest ogromna. Stąd bierze się oszczędność.

W domu energooszczędnym staramy się zminimalizować straty ciepła w postaci wysokiej jakości stolarki, wykorzystywania energooszczędnych lamp do oświetlenia oraz urządzeń elektrycznych o wysokiej klasie energooszczędności. W domu pasywnym stosuje się tzw. energię pierwotną, czyli maksymalnie wykorzystuje się energię słoneczną i bytową oraz do absolutnego minimum ogranicza się jej zapotrzebowanie.

Jak buduje się dom pasywny?

Obecnie za dom pasywny można uznać tylko taki, który uzyskał odpowiedni atest. Ten rodzaj domów posiada określone wymogi. Optymalny projekt zakłada jak najmniejszą powierzchnię ścian, podłogi na gruncie i dachu w stosunku do wymaganej przez inwestora powierzchni użytkowej. Ustawienie domu względem kierunków świata również ma znaczenie. Pomieszczenia dzienne powinny być ustawione od strony południowej, aby jak największa ilość światła dziennego była wprowadzana do wewnątrz.

Zazwyczaj domy pasywne posiadają bardzo zwartą bryłę, dach może być najwyżej dwuspadowy. Konieczna będzie również najwyższej jakości warstwa izolacji — najczęściej stosuje się izolację 30 lub 50 cm, natomiast współczynnik przenikania ciepła U przegród zewnętrznych nie powinien być większy niż 0,12 W/(mkw K).

W przypadku takiej konstrukcji poprzeczka wobec wymagań względem okien i drzwi jest postawiona jeszcze wyżej. Jaka stolarka sprawdzi się najlepiej?

Wybieramy okna pasywne

Kluczowe dla okien pasywnych będzie zapewnienie jak najniższego współczynnika przenikania ciepła Uw — nie może być wyższy niż 0,8 W/(m2.K). Dla osiągnięcia tak wyśrubowanych wymagań stosuje się grube ramy, najczęściej wypełnione wewnątrz specjalnym materiałem izolacyjnym. Uzupełnieniem okna jest oczywiście odpowiednio zaawansowany pakiet dwukomorowy składający się z trzech szyb i montaż warstwowy (zwany także ciepłym).


Sprawdź, na czym polega ciepły montaż okien!


Na przykładzie okien z oferty Oknoplast, nowatorski system PRISMATIC posiada w swoim wyposażeniu pakiet szybowy o współczynniku Ug=0,5W/m2K. Dzięki temu dla całego okna (przy zastosowaniu ciepłej ramki Warmatec i listwy podparapetowej) można osiągnąć Uw = 0,78 W/(m2.K). Oznacza to, że okna te można stosować w budownictwie pasywnym. Dużą zaletą systemu PRISMATIC jest charakterystyczny projekt ramy. Dzięki niższemu wymiarowi skrzydła (zabudowa 112mm) do pomieszczenia wpada więcej światła, które nie tylko doświetla, ale także ogrzewa wnętrze.

Z bogatej oferty Oknoplast najbardziej sztandarowym rozwiązaniem dla domów pasywnych jest system Winergetic Premium Passive, który przy zastosowaniu zbrojenia termicznego w ramie wykonanego w technologii Space Block i pakietu szybowego o niskim współczynniku Ug może osiągać Uw nawet na poziomie  0,59 W/m2K!

Zanim wybierzesz odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu pasywnego, zasięgnij rady ekspertów Oknoplast. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni system, pakiet szybowy oraz dodatki, aby okna spełniały wyśrubowane normy budownictwa pasywnego.

Sprawdź również, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i montażu okien, które zatrzymają ciepło wewnątrz Twojego domu!


Promocja Zimowa

Promocja Zimowa


Poznaj nasze okna

Dom pasywny, czy dom energooszczędny? Poznaj różnice!
Do góry