Okna Winergetic Premium kolor Antracyt
Okna

Jak wygląda szczelny montaż okna?

Wykonanie szczelnego montażu okien jest warunkiem koniecznym, aby zachować ich wysokiej klasy parametry termoizolacji. Sprawnie przeprowadzony, uchroni nasz dom przed powstaniem pleśni i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał okien. Na czy polega dobry montaż i na co zwrócić uwagę?

Montaż ma znaczenie!

Wybierając okna oczekujemy, że skutecznie ochronią nasz dom przed chłodem i wilgocią napływającymi z zewnątrz. Dlatego podczas doboru odpowiedniego modelu pytamy sprzedawcę w salonie o wartość przenikalności cieplnej Uw, o ilość szyb w pakietach szybowych i ich wartość Ug. To zrozumiałe, że szukamy rozwiązania, które przyniesie nam oszczędność i będzie inwestycją, która przetrwa lata. Rzadko jednak pytamy o rodzaj oferowanego montażu okien.

Należy zaznaczyć, że nawet modele o najbardziej wyśrubowanych parametrach termoizolacji nie spełnią należycie swojego zadania bez prawidłowo przeprowadzonego montażu. W przypadku renomowanych salonów sprzedaży okien podkreśla się zalety szczelnego montażu warstwowego. Ma on szczególne znaczenie w przypadku instalacji okien energooszczędnych, takich jak np. Winergetic Premium czy Winergetic Premium Passive.

Okno Winergetic Premium w kolorze antracyt.

Montaż „na piankę” kontra szczelny warstwowy – który wybrać?

Wykorzystanie pianki poliuretanowej jako warstwy termo-akustycznej było przez lata popularne i uznawane za wystarczające w zabezpieczeniu okna. W praktyce, użycie wyłącznie pianki oraz osłonięcie jej tynkiem, nie wystarczy na długo. Brak dodatkowych warstw zabezpieczających prowadzi do jej stopniowej degradacji  i powstawania tzw. przewiewów. W takiej sytuacji nie pomoże nam ocieplenie budynku czy lepszy  pakiet szybowy.

Pianka montażowa przez swoją porowatą strukturę, podatna jest na wnikanie w jej głąb wilgoci. Nie powinna też być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni UV. Bez izolacji pierwsze nieszczelności można zaobserwować już po kilku  latach.

Montaż na piankę


Folia okienna, taśmy rozprężne i inne środki stosowane w montażu warstwowym

Jak więc profesjonalni montażyści izolują łączenie okna z murem? Poprzez kolejne warstwy odcinające spoiwo okienne (wypełnione pianką) od czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Jednym z podstawowych rozwiązań jest warstwa folii okiennej po obu stronach montowanego okna. Montażyści stosują również impregnowane taśmy rozprężne Illbruck, które nadają się jako warstwa izolująca spoiwo okna od zewnątrz, wewnątrz i dookoła ramy. Folia i taśmy rozprężne dodatkowo niwelują napływający z zewnątrz hałas.

Elementy szczelnego montażu okna – warstwowa izolacja

Pierwszym etapem jest przygotowanie ościeży i wyrównanie glifów. Jest to kluczowy etap, który gwarantuje finalną szczelność montażu. W przygotowanym i wyrównanym ościeżu montuje się okno, uszczelniając złącze okienne wypełnione pianką okienną. Od strony wewnętrznej można zastosować wysokoelastyczną folię w płynie, która dopasowuje się do każdej powierzchni. Bez dodatkowej warstwy, pianka stopniowo nasiąkałaby wodą i stałaby się mostkiem termicznym.

Dodatkowo w montażu warstwowym można zastosować taśmy rozprężne w celu uzyskania jeszcze lepszych parametrów izolacyjnych oraz skrócenia czasu montażu.

Prawidłowy montaż okien


Rozwiązanie dla okien energooszczędnych

Wybierając okna o niskim współczynniku przenikania ciepła jak np. Winergetic Premium Passive, chcemy uzyskać poziom Uw na poziomie 0,74 W/m2K. Aby okno mogło osiągnąć jak najlepsze wyniki izolacji termicznej, zastosowanie szczelnego montażu warstwowego jest konieczne. Da nam to pewność, że spoiwo okna pozostanie nienaruszone i uzyskamy maksimum efektywności. W skali roku oszczędność płynąca z okien o tak niskiej wartości Uw to nawet 600 złotych zaoszczędzonych każdego roku.

Więcej informacji na temat zalet „ciepłych okien”, znajdziesz w naszym artykule pt.:Ile oszczędzamy na ciepłych oknach?

Źle przeprowadzony montaż przełoży się na utratę parametrów okna. Oczywiście nie od razu, jednak tutaj czas, kiedy okno będzie prawidłowo spełniać swoją funkcję, zostanie znacząco skrócony.

Złe uszczelnienie złącza okiennego  oznacza wilgoć i pleśń – a tej ciężko się pozbyć, gdy problem tkwi w głębi zabudowania. Woda wnikająca w głąb muru będzie przemarzać w zimę, natomiast brak szczelności sprawi, że w przestrzeni przy oknie pojawią się skropliny. W najgorszych scenariuszach konieczny jest demontaż okna, prawidłowe osuszenie i zamontowanie okna ponownie.

Jak wykonać prawidłowy montaż okien OKNOPLAST


Przed wyborem okna, zapytaj o jego instalację

Teraz już wiesz, jak wygląda szczelny montaż okna oraz jakie rozwiązania technologiczne stosuje się w nowoczesnym budownictwie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź Oknoplast LAB, gdzie znajdziesz ekspercką wiedzę na temat wyboru odpowiednich rozwiązań w budowie domów pasywnych i energooszczędnych.

Jeśli masz bezpośrednie pytanie do naszych specjalistów, zostaw komentarz pod tym artykułem lub zapytaj nas osobiście w jednym z salonów Oknoplast obecnych w całej Polsce. Najbliższy salon w Twojej okolicy znajdziesz tutaj.

Pamiętaj, że od 18 marca do 12 kwietnia 2019 trwa promocja Przestrzeń na więcej, w ramach której możesz dostać nawet 10% rabatu! Szczegóły promocji znajdziesz tutaj.


Promocja Zimowa

Promocja Zimowa


Poznaj nasze okna

Jak wygląda szczelny montaż okna?
Do góry