Home Baza wiedzy Jak wygląda szczelny montaż okna?

Jak wygląda szczelny montaż okna?


Okna Winergetic Premium kolor Antracyt

opublikowane 22 mar 2019

3 minuty

Wykonanie szczelnego montażu okien jest warunkiem koniecznym, aby zachować ich wysokiej klasy parametry termoizolacji. Sprawnie przeprowadzony, uchroni nasz dom przed powstaniem pleśni i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał okien. Na czy polega dobry montaż i na co zwrócić uwagę?

Montaż ma znaczenie!

Wybierając okna oczekujemy, że skutecznie ochronią nasz dom przed chłodem i wilgocią napływającymi z zewnątrz. Dlatego podczas doboru odpowiedniego modelu pytamy sprzedawcę w salonie o wartość przenikalności cieplnej Uw, o ilość szyb w pakietach szybowych i ich wartość Ug. To zrozumiałe, że szukamy rozwiązania, które przyniesie nam oszczędność i będzie inwestycją, która przetrwa lata. Rzadko jednak pytamy o rodzaj oferowanego montażu okien.

Należy zaznaczyć, że nawet modele o najbardziej wyśrubowanych parametrach termoizolacji nie spełnią należycie swojego zadania bez prawidłowo przeprowadzonego montażu. W przypadku renomowanych salonów sprzedaży okien podkreśla się zalety szczelnego montażu warstwowego. Ma on szczególne znaczenie w przypadku instalacji okien energooszczędnych, takich jak np. Winergetic Premium czy Winergetic Premium Passive.

Okno Winergetic Premium w kolorze antracyt.

Montaż „na piankę” kontra szczelny warstwowy – który wybrać?

Wykorzystanie pianki poliuretanowej jako warstwy termo-akustycznej było przez lata popularne i uznawane za wystarczające w zabezpieczeniu okna. W praktyce, użycie wyłącznie pianki oraz osłonięcie jej tynkiem, nie wystarczy na długo. Brak dodatkowych warstw zabezpieczających prowadzi do jej stopniowej degradacji  i powstawania tzw. przewiewów. W takiej sytuacji nie pomoże nam ocieplenie budynku czy lepszy  pakiet szybowy.

Pianka montażowa przez swoją porowatą strukturę, podatna jest na wnikanie w jej głąb wilgoci. Nie powinna też być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni UV. Bez izolacji pierwsze nieszczelności można zaobserwować już po kilku  latach.

Montaż na piankę


Folia okienna, taśmy rozprężne i inne środki stosowane w montażu warstwowym

Jak więc profesjonalni montażyści izolują łączenie okna z murem? Poprzez kolejne warstwy odcinające spoiwo okienne (wypełnione pianką) od czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Jednym z podstawowych rozwiązań jest warstwa folii okiennej po obu stronach montowanego okna. Montażyści stosują również impregnowane taśmy rozprężne Illbruck, które nadają się jako warstwa izolująca spoiwo okna od zewnątrz, wewnątrz i dookoła ramy. Folia i taśmy rozprężne dodatkowo niwelują napływający z zewnątrz hałas.

Elementy szczelnego montażu okna – warstwowa izolacja

Pierwszym etapem jest przygotowanie ościeży i wyrównanie glifów. Jest to kluczowy etap, który gwarantuje finalną szczelność montażu. W przygotowanym i wyrównanym ościeżu montuje się okno, uszczelniając złącze okienne wypełnione pianką okienną. Od strony wewnętrznej można zastosować wysokoelastyczną folię w płynie, która dopasowuje się do każdej powierzchni. Bez dodatkowej warstwy, pianka stopniowo nasiąkałaby wodą i stałaby się mostkiem termicznym.

Dodatkowo w montażu warstwowym można zastosować taśmy rozprężne w celu uzyskania jeszcze lepszych parametrów izolacyjnych oraz skrócenia czasu montażu.

Prawidłowy montaż okien


Rozwiązanie dla okien energooszczędnych

Wybierając okna o niskim współczynniku przenikania ciepła jak np. Winergetic Premium Passive, chcemy uzyskać poziom Uw na poziomie 0,74 W/m2K. Aby okno mogło osiągnąć jak najlepsze wyniki izolacji termicznej, zastosowanie szczelnego montażu warstwowego jest konieczne. Da nam to pewność, że spoiwo okna pozostanie nienaruszone i uzyskamy maksimum efektywności. W skali roku oszczędność płynąca z okien o tak niskiej wartości Uw to nawet 600 złotych zaoszczędzonych każdego roku.

Więcej informacji na temat zalet „ciepłych okien”, znajdziesz w naszym artykule pt.:Ile oszczędzamy na ciepłych oknach?

Źle przeprowadzony montaż przełoży się na utratę parametrów okna. Oczywiście nie od razu, jednak tutaj czas, kiedy okno będzie prawidłowo spełniać swoją funkcję, zostanie znacząco skrócony.

Złe uszczelnienie złącza okiennego  oznacza wilgoć i pleśń – a tej ciężko się pozbyć, gdy problem tkwi w głębi zabudowania. Woda wnikająca w głąb muru będzie przemarzać w zimę, natomiast brak szczelności sprawi, że w przestrzeni przy oknie pojawią się skropliny. W najgorszych scenariuszach konieczny jest demontaż okna, prawidłowe osuszenie i zamontowanie okna ponownie.

Jak wykonać prawidłowy montaż okien OKNOPLAST


Przed wyborem okna, zapytaj o jego instalację

Teraz już wiesz, jak wygląda szczelny montaż okna oraz jakie rozwiązania technologiczne stosuje się w nowoczesnym budownictwie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź Oknoplast LAB, gdzie znajdziesz ekspercką wiedzę na temat wyboru odpowiednich rozwiązań w budowie domów pasywnych i energooszczędnych.

Jeśli masz bezpośrednie pytanie do naszych specjalistów, zostaw komentarz pod tym artykułem lub zapytaj nas osobiście w jednym z salonów Oknoplast obecnych w całej Polsce. Najbliższy salon w Twojej okolicy znajdziesz tutaj.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Sol Evolution

Roleta zewnętrza SOL EVOLUTION podnosi walory estetyczne budynku, zapewnia optymalną ochronę przed stratami ciepła i zabezpiecza to, co dla Ciebie najważniejsze. System montowany jest we wnęce okiennej, co znacząco wpływa na design fasady budynku, zapewniając mu elegancki i dyskretny wygląd. Podzespoły SOL EVOLUTION wykonane są z trwałego aluminium gwarantującego stabilność funkcjonowania i bezpieczeństwo.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów