Home Baza wiedzy Bezpieczny dom dla seniora i osoby z niepełnosprawnością

Bezpieczny dom dla seniora i osoby z niepełnosprawnością


Mieszkanie dla osoby starszej lub niepełnosprawnej

opublikowane 02 sie 2019

4 minuty

Osoby starsze i niepełnosprawne, przez ograniczoną sprawność fizyczną, mogą mieć problemy z funkcjonowaniem w standardowo urządzonym mieszkaniu czy domu. W ich przypadku kluczowe powinno być stworzenie komfortowej i bezpiecznej przestrzeni życiowej pozwalającej im na samodzielność. Szerokie drzwi, obniżone progi, podwójne klamki, automatyczne rolety w oknach czy system inteligentnego sterowania głosowego to tylko niektóre z pomysłów, które pomogą zrealizować ten cel. O czym jeszcze warto pamiętać?

Wady wzroku, słaba koordynacja ruchowa, problemy z utrzymaniem równowagi i kłopoty z poruszaniem się są najczęstszymi przyczynami urazów osób starszych i niepełnosprawnych w ich własnych domach. Chcąc ograniczyć ryzyko kontuzji, a także zapewnić im wygodne codzienne funkcjonowanie, warto przystosować ich przestrzeń mieszkalną zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Jak urządzić mieszkanie dla seniora


Bez potknięć o kable i dywany

Ponad 80 proc. upadków osób w wieku 85-89 lat wydarza się w domu. Jedną z głównych przyczyn tego typu wypadków jest potknięcie się o podwinięty dywan, leżące na podłodze kable czy buty, a także progi w drzwiach. Tworząc bezpieczny dom dla seniora czy osoby niepełnosprawnej, trzeba zatem pamiętać o zastosowaniu posadzki antypoślizgowej, np. wykładziny dywanowej na całej powierzchni podłogi, płytek ceramicznych z fakturą lub szkliwem antypoślizgowym. Ważne jest także, aby kable umieścić w specjalnych, przytwierdzanych do ściany maskownicach bądź za listwami przypodłogowymi.

Najlepiej zrezygnować też niewielkich wycieraczek, dywanów i chodników, które mogą się podwijać przy chodzeniu, lub solidnie przytwierdzić je do podłoża taśmą dwustronną. Niezwykle ważne jest również, aby możliwe było swobodne przejście (również z balkonikiem) lub przejechanie wózkiem pomiędzy pomieszczeniami w domu. Z tego względu wskazana jest rezygnacja z progów wewnątrz mieszkania oraz montaż niskich progów balkonowych (np. Oknoplast Winstep) i bezprogowego przejścia w drzwiach zewnętrznych.

Próg zero OKNOPLAST
Drzwi tarasowe z progiem zero OKNOPLAST

Bez sięgania wysoko i ryzyka poślizgnięcia

Do wielu upadków osób starszych dochodzi, gdy zbyt optymistycznie oceniają one swoje możliwości fizyczne i postanawiają wymienić żarówkę w żyrandolu, zawiesić zasłony, umyć okna, czy sięgnąć pod coś do pawlacza. Podstawowym krokiem przy planowaniu i urządzania domu bezpiecznego dla seniora, a także osoby niepełnosprawnej, jest zastosowanie maksymalnie dużej liczby szafek stojących i rezygnacja z wiszących. Warto wybierać modele mebli z wygodnymi, dużymi uchwytami – bardzo kłopotliwa dla osób starszych będzie obsługa modnych mebli bezuchwytowych otwieranych przez naciśnięcie frontu. Wygodne będą natomiast wysuwane kosze typu cargo, w których łatwiej jest układać przedmioty i po nie sięgać.

Kuchnia przyjazna seniorom


W łazience osoby niepełnosprawnej, a także niejednokrotnie osoby starszej, konieczne może być także zamontowanie specjalnych uchwytów i poręczy. Pomogą one podczas siadania czy wstawania z sedesu, a także pozwolą na utrzymanie równowagi przy staniu. Zamiast wanny czy wysokiego brodzika, najlepiej wybrać kabiny bez progów, typu walki in. Może to być płaski brodzik z matą antypoślizgową lub podłoga wyłożona antypoślizgowymi kafelkami. Do ściany w kabinie można przymocować specjalne składane krzesło kąpielowe lub korzystać ze stabilnego taboretu z podgumowanymi nóżkami. Bardzo ważne jest, aby zamontować miskę toaletową (dla osób na wózkach co ok. 45-50 cm od podłogi) i umywalkę na odpowiedniej wysokości. W przypadku baterii prysznicowej konieczne jest wybranie takiego miejsca, aby można było do niej swobodnie sięgnąć podczas siedzenia.

Łazienka przyjazna dla osoby niepełnosprawnej


Bez przeciskania się przez drzwi

Drzwi balkonowe w bezpiecznym domu osoby starszej lub niepełnosprawnej powinny mieć odpowiednią szerokość, aby możliwe było swobodne korzystanie z nich na wózku inwalidzkim bądź z balkonikiem. Wśród drzwi tarasowych dobrym rozwiązaniem są modele z dużymi, przeszklonymi skrzydłami przesuwnymi i obniżonym progiem (np. Oknoplast HST i PSK o szerokości skrzydła nawet do 3 metrów).

Dla osób poruszających się na wózku sporym ułatwieniem będzie także wybór modeli z obniżonymi klamkami, które montowane są na mniejszej wysokości od podłogi niż standardowo. Warto rozpatrzeć także montaż zewnętrznej „klamki”, a właściwie zatrzasku (np. Oknoplast Win Click), dzięki któremu można przymknąć drzwi tarasowe z zewnątrz. Korzystanie z tego niedrogiego rozwiązania zmniejsza ryzyko samoistnego zamykania się drzwi przy przeciągu, co stanowi zagrożenie dla stojących obok osób.

Drzwi tarasowe HST niski próg
Drzwi tarasowe HST z niskim progiem


Bez mocowania się z klamkami

Najwygodniejszym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, a także seniorów borykających się z reumatyzmem jest mieszkanie z minimalną liczbą drzwi wewnętrznych i z otwartą przestrzenią dzienną. W pomieszczeniach, w których są one konieczne, można zastosować drzwi przesuwne. W przypadku drzwi zewnętrznych w bezpiecznym domu seniora lub osoby niepełnosprawnej idealnie sprawdzają się modele o szerokości co najmniej 90 centymetrów. Warto zwrócić uwagę, zwłaszcza w przypadku osób na wózkach, aby otwierały się na zewnątrz.

Smart Oknoplast otwieranie drzwi


Sporym udogodnieniem może być także system automatycznego otwierania drzwi. Zamiast mocować się z klamką i ciężkim skrzydłem drzwiowym, wystarczy użyć klawiatury numerycznej, czytnika linii papilarnych lub przycisku. Drzwiami zewnętrznymi, a także m.in. drzwiami balkonowymi, oknami i roletami, można także kierować zdalnie za pomocą smartfonu, a nawet głosu (np. Oknoplast Voice). Warunkiem jest jednak założenie w domu systemu inteligentnego sterowania (np. Oknoplast Smart). Rozwiązanie to ułatwi codzienne życie osób na wózkach i osób w jesieni życia, a także da komfort psychiczny opiekunom seniorów borykających się z demencją. Korzystając ze specjalnej aplikacji można bowiem zdalnie sprawdzić, czy drzwi i okna są zamknięte, a także nimi sterować.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów