Home Baza wiedzy Budowa domu – kiedy i od czego zacząć, ile trwa?

Budowa domu – kiedy i od czego zacząć, ile trwa?


opublikowane 02 cze 2023

3 minuty

Myślisz o budowie domu? Niezależnie, czy chcesz wybrać tzw. system gospodarczy, czy zlecić wszystkie prace jednej firmie, zanim podejmiesz decyzję daj sobie chwilę na namysł. Zastanów się, czy masz wystarczającą ilość czasu i cierpliwości. Zapoznaj się też z odpowiedziami na pytania o to, kiedy i od czego zaczyna się budowanie, a także, ile trwa stawianie domu. Gdzie je znaleźć? Służymy pomocą!

Kiedy zacząć budowę domu?

Jednym z najczęściej stawianych pytań dotyczących budowy domu jest to o najlepszy czas rozpoczęcia prac. Kiedy zacząć budowę domu – wiosną czy jesienią? Wszystko zależy od tego, w jakim tempie mają być realizowane poszczególne etapy budowy, a także, do jakiego etapu chce dojść inwestor przed nastaniem zimy. Chociaż prowadzenie budowy domu możliwe jest przez cały rok, nie o każdej porze roku jest ono tak samo łatwe. Zwyczajowo w klimacie umiarkowanym dobrym momentem na rozpoczęcie budowy domu jest wiosna – od minimum połowy marca. Mija wtedy ryzyko występowania silnych mrozów i przemarzania ziemi w głąb, a także wydłużają się dni. W efekcie ekipa budowlana może pracować od rana do popołudnia przy promieniach słońca, a nie sztucznym oświetleniu.

Rozpoczęcie budowy domu wiosną, przy zachowaniu ciągłości prac i przerw technologicznych, pozwala na doprowadzenie budowy do etapy stanu surowego zamkniętego jeszcze przed zimą. Gdy pogoda się pogorszy, prace zostaną przeniesione do wnętrz. Czy zaczynać budowę domu jesienią? Jeśli rozpocznie się we wrześniu, realne jest dociągnięcie prac do etapu tzw. zerowego, a więc wykonanie fundamentów. Mogą one zimować i wiosną zostać zabudowane ścianami i przykryte dachem. Co jeśli chcesz dojść do stanu surowego otwartego lub zamkniętego? Ogólna zasada budowlańców mówi, że nie prowadzi się prac budowlanych przy temperaturach poniżej 5°C. Gdy przez kolejne dni późnojesiennych miesięcy temperatury są wyższe zarówno za dnia, jak i nocami, można murować ściany i zakryć je dachem przed nastaniem mrozów, ulew i śnieżyc.

Ile trwa budowa domu?

Zastanawiasz się, jak długo trwa budowa domu? W Polsce, gdzie dominują budynki stawiane w technologii murowanej, średnio czas budowy domu, rozumiany jako czas od wbicia pierwszej łopaty w ziemię do wprowadzenia się inwestorów, wynosi średnio od 1 roku do 2 lat. Budowa domu w rok jest możliwa jednak wyłącznie wtedy, gdy ma się dobrze sporządzony harmonogram prac i ekipę budowlaną, która trzyma się jego założeń. Ważne jest również, aby mieć tak ustalone dostawy materiałów, aby nie dochodziło do niepotrzebnych przerw w pracy.

Jeśli planujesz budowę domu systemem gospodarczym, a więc na zasadzie współpracy z różnymi ekipami budowlanymi, a nawet z częścią prac przeprowadzanych samodzielnie, czas budowy domu z pewnością będzie dłuższy.

Ile czasu buduje się dom w technologii szkieletowej czy kanadyjskiej albo domu drewnianego? Przy lekkich konstrukcjach domów okres budowy do etapu, w którym do środka mogą wkroczyć ekipy wykończeniowe można zdecydowanie skrócić. Średnio zajmuje on od 1 do 3 miesięcy przy domach z bala, a w przypadku domów modułowych nawet 2-4 tygodnie. Uzależniony jest przede wszystkim od metrażu nieruchomości.

Wpływ na skrócenie lub wydłużenie czasu pracy mają także – podobnie jak przy domach murowanych – realizacja zadań zgodnie z harmonogramem, ustalenie dostaw materiałów bez przerw, a także umówienie ekip wykończeniowych z wyprzedzeniem. Szukając odpowiedzi na pytanie, ile czasu buduje się dom, warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej technologii budynek Cię interesuje.

Od czego zacząć budowę domu?

Gdy mowa o budowie domu, często myśli się wyłącznie o pracach budowlanych. Prawa jest jednak taka, że za formalny początek drogi prowadzącej do wybudowania domu wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Czeka Cię budowa domu? Oto, od czego zacząć, zanim na teren wjedzie koparka. Przed wbiciem pierwszej łopaty w ziemię, należy:

 • znaleźć i kupić działkę pod budowę domu,
 • wybrać gotowy projekt domu lub zlecić wykonanie projektu indywidualnego,
 • załatwić niezbędne formalności i uzyskać pozwolenie na budowę,
 • zaplanować prace budowlane (harmonogram i kosztorys),
 • zatrudnić wykonawców i kierownika budowy (opcjonalnie też inspektora budowy).

Przyjmuje się, że średnio czas załatwienia wszelkich dokumentów i uzyskania pozwolenia na budowę zajmuje w Polsce ok. 3-6 miesięcy. Gdy zaleca się wykonanie indywidualnego projektu architektonicznego domu, konieczne jest uzyskanie zapewnień od dostawców mediów, a uzyskanie pozwolenia na budowę przeciąga się do ustawowej górnej granicy 65 dni, czas ten może ulec wydłużeniu – nawet do roku. Warto więc pamiętać, aby – planując budowę domu – policzyć czas zarówno załatwiania dokumentów i pozwoleń, jak i samych prac budowlanych.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów