Blok mieszkalny
Architektura

Co decyduje o wartości nieruchomości, czyli jakie elementy pomogą w jej korzystnej sprzedaży

Podjęcie decyzji o sprzedaży nieruchomości nie należy do najprostszych. Wspomnienia i emocjonalna więź z daną przestrzenią nieco burzą rzeczywisty obraz i wartość mieszkania. Jako właściciele zazwyczaj zawyżamy ofertę i mimo iż w głębi duszy czujemy, że nie do końca odpowiada ona realiom, to i tak próbujemy dopiąć swego. Niestety – nie tędy droga. Korzystna sprzedaż mieszkania to przede wszystkim odpowiednia strategia. Jak wygląda w praktyce? Przekonajcie się krok po kroku.

klucze do mieszkania

 

Odkrycie tajemnicy rynku nieruchomości

Na wartość nieruchomości składa się bardzo wiele czynników. Po pierwsze lokalizacja. W dzisiejszych czasach to właśnie ona ma ogromny wpływ na cenę mieszkań. Samo centrum to oczywiście najwyższe koszty. Im dalej – tym taniej, jednak warto pamiętać, że od pewnego kilometra to nieruchomości poza miastem zyskują na cenie. Po drugie dostępność terenów zielonych. Kto z nas chce mieszkać w betonowej dżungli? Brak zielonych skwerów, placów zabaw i przyjaznej dla rozwoju dzieci infrastruktury to minus, który niestety obniża wartość nieruchomości. Po trzecie wiek oraz stan domu. Nowoczesne budownictwo może windować ceny do góry. Inwestycja w taką nieruchomość to gwarancja wielu bezproblemowych lat. Kilkudziesięcioletnie bloki niezwykle trudno ukazać w korzystnym świetle – tutaj więc warto postarać się o pokazanie innych, pozytywnych aspektów, a uwierzcie nam – sposobów nie brakuje 🙂

 

biały blok

Pierwsze wrażenie… ma znaczenie

Brzmi banalnie. To fakt, jednak właśnie pierwsze wrażenie decyduje o całokształcie. Najważniejsze dla potencjalnych kupców są elementy stałe. Okna, drzwi – zarówno wejściowe jak i wewnętrzne – parapety, podłogi oraz ściany. To one stanowią podstawę każdej nieruchomości. Odpowiednie okna i drzwi to już połowa sukcesu. Najwyższej jakości sprzęt daje poczucie, że nowy dom ma właściwie podstawy. Możemy zapewnić o odpowiedniej ilości ciepła oraz promieni słonecznych. Inwestycja w okna PIXEL pozwala na jedno i drugie. Dodatkowo podłogi oraz parapety. W przypadku gdy są drewniane, warto pomyśleć o ich odświeżeniu. Błyszczący parkiet to nieustanny trend, który ma wielu zwolenników. Pierwsze wrażenie to również ściany, które najlepiej by pozostawały w neutralnych barwach. Biele, beże lub szarości sprawdzą się idealnie. Intensywne kolory przytłaczają i mówiąc wprost, hamują wyobraźnię, a przecież zależy nam na tym, by potencjalni kupcy mieli nad czym się zastanawiać.

 

Okna Pixel – Oknoplast

 

Pole do fantazji

Nasze domy to miejsca, w których królują personalne dodatki. Ramki ze zdjęciami, ulubione figurki, książki, czy perfumy. To elementy, które zapewne dodają uroku, jednak skutecznie odstraszają potencjalnych kupców. Przygotowując mieszkanie do oglądania, warto zadbać o to, by potencjalni nabywcy nie zostali przytłoczeni naszym życiem. Personalne gadżety powinny zniknąć z zasięgu wzroku. Wystarczą meble, proste dodatki oraz niezbędne elementy wystroju.

 

jadalnia w domu

Podstawa podstaw czyli czysto i schludnie

To punkt, który chyba możemy uznać za najważniejszy. Mieszkanie, w którym panuje nieporządek w 99,9% nie znajdzie się na liście „sprzedanych”. Umyte okna, podłogi oraz względny ład to podstawa. Warto pamiętać, że najbardziej newralgiczne i negatywnie oceniane są dwa pomieszczenia – kuchnia oraz łazienka. Bardzo często to właśnie od nich zależy ostateczna ocena nieruchomości. Czyste i schludne pozwalają ze spokojem oglądać dalszą część domu, w innym przypadku już na starcie niwelują szanse na sprzedaż. Należy pamiętać, by wyczyścić zarówno wc, wannę jak i prysznic. Pozostawić czyste ręczniki. Zadbać o brak zacieków i nieprzyjemnych zapachów. W kuchni liczy się przede wszystkim sprzęt AGD. Lśniący piecyk, pusty zlew i czysta kuchenka.

nowoczesna kuchnia

Sprzedaż domu to nie lada wyzwanie. Chcąc osiągnąć wymarzoną cenę czasem warto najpierw zainwestować nieco czasu i pieniędzy w to, by zwiększyć wartość rynkową nieruchomości. Pamiętajmy o jednej prostej zasadzie – czy oglądając oferowane przez nas mieszkanie skusilibyśmy się na jego zakup? Jeśli odpowiedź brzmi „nie” to warto pomyśleć o wprowadzeniu kilku zmian. To znacznie ułatwi proces sprzedaży i pozbawi nas wielu miesięcy niepotrzebnych nerwów.

 Poznaj nasze okna

Skomentuj

Co decyduje o wartości nieruchomości, czyli jakie elementy pomogą w jej korzystnej sprzedaży

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry