Home Baza wiedzy Dom czy mieszkanie – oto jest pytanie!

Dom czy mieszkanie – oto jest pytanie!


Pytanie trudne, a jednocześnie takie, na które każdy z nas musi znaleźć odpowiedź. Podjęcie decyzji o zakupie domu lub mieszkania to często długa batalia. Sporządzanie list pełnych zalet i wad. Wyliczanie ewentualnych kosztów – trzeba jednak wybrać. Ostatecznie, która z możliwości jest lepsza? Dom czy mieszkanie? Oto jest pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć.

drzwi wejściowe

Plusy i minusy na pierwszy rzut oka

Dla większości jako odpowiedź na pytanie „co lepsze” nasuwa się… dom. To właśnie on stanowi marzenie wielu z nas. Własny ogródek. Cisza i spokój. Oddaleni sąsiedzi. Śniadania na tarasie. Mały, ale własny kawałek nieba. Brzmi idyllicznie i tak faktycznie jest, jednak dom to również dodatkowe obowiązki, z których mieszkańcy mieszkań wcale nie muszą sobie zdawać sprawy. Koszenie trawnika, przygotowywanie domu na zimę, wiosnę, jesień… Dbałość o każdy aspekt budynku – dach, rynny, szczelne okna i drzwi. Wszystko ma znaczenie. Osoby decydujące się na mieszkanie mają świadomość i gwarancję, że te obowiązki należą do spółdzielni. Wystarczy jedynie opłacać czynsz.

wnętrze salonu

Lokalizacja ma duże znaczenie

Wybór pomiędzy mieszkaniem, a domem to często również wybór pomiędzy miastem, a jego obrzeżami. Zakup mieszkania niesie za sobą oczywiste udogodnienia. Komunikacja miejska ułatwia przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Obecnie niemal wszystkie osiedla mają w swoim zasięgu przystanki autobusowe oraz tramwajowe. Wylicza się, że dojazd do pracy bądź szkoły zajmuje maksymalnie do 45 minut. W przypadku domu ta statystyka wygląda nieco inaczej. Często wokół nich nie ma żadnej komunikacji miejskiej. Jesteśmy zdani wyłącznie na siebie i swoje samochody. Codzienne pokonywanie drogi do pracy oraz wożenie dzieci do szkoły to utrata cennych minut snu. Średnio taka poranna „wycieczka” zajmuje ponad godzinę. Wielu w tym momencie pomyśli, że są to wady, które można zaakceptować. Owszem, jednak trzeba wziąć również pod uwagę dodatkowe koszta – utrzymanie i eksploatację samochodów oraz paliwo.

Lokalizacja to nie tylko czas. To również jakość życia. Miasto nierozerwalnie wiąże się z hałasem. Sąsiedzi z góry, pub nieopodal, a także zgiełk codzienności. Poza miastem można tego uniknąć. Dla osób, które cenią ciszę oraz prywatność to właśnie dom jest lepszym rozwiązaniem. Nie ma co się oszukiwać, ale powietrze i jakość życia również są na wyższym poziomie. Zmniejszona liczba samochodów, budynków, więcej terenów zielonych – to wszystko decyduje o czystszym powietrzu, które obecnie jest na wagę złota. Wychowanie dzieci, które swobodnie mogą biegać po własnym ogródku to również komfort, o który w dużych miastach niezwykle trudno.

Korzystniejsze finansowo jest…

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. Obecne ceny za m2 mieszkania, szczególnie w dużych miastach, są znacznie wyższe w porównaniu z ceną za wybudowanie domu. Średniej wielkości mieszkanie w centrum to wydatek, który można spokojnie porównywać do domu o powierzchni dwukrotnie większej czyli nawet do 150 m2. Dodatkowo dom to swoboda wyboru. Nie przychodzimy na „gotowe”. Możemy sami zadecydować o wielkości pokoi, wysokości sufitów czy ilości okien. Pięknie przeszklony salon to Twoje marzenie? Nie ma problemu, wybierając okna Pixel uchwycisz nawet o 22% więcej promieni słonecznych. Dom to Twoja oaza, którą od a do z tworzysz sam.

Okna Pixel Oknoplast w mieszkaniu
Okna Pixel Oknoplast

Wybór ostateczny pomiędzy domem, a mieszkaniem to…

Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych. Mimo iż wybudowanie większego domu jest tańsze od zakupu mniejszego mieszkania to wciąż koszty jego utrzymania są znacznie wyższe. Dom to idealna przestrzeń dla wszystkich, którzy cenią życie poza miastem i są w stanie poświęcić znacznie więcej czasu na dodatkowe obowiązki. W zamian za swój trud zyskują jednak własny kawałek świata – która z możliwości bardziej Was przekonuje? :)

ogród

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Pixel

System PIXEL to wyważone połączenie elegancji, estetyki i funkcjonalności. Industrialny charakter zyskał dzięki zastosowaniu profili bez zaokrągleń oraz ostro zarysowanej listwie przyszybowej. Okno PIXEL to nie tylko wyjątkowy design. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, większa powierzchnia szyb oraz możliwość wyboru wąskiego słupka ruchomego z symetrycznie umieszczoną klamką centralą sprawiają, że system PIXEL to uniwersalny wybór.

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów