Porady

Dom czy mieszkanie – oto jest pytanie!

Pytanie trudne, a jednocześnie takie, na które każdy z nas musi znaleźć odpowiedź. Podjęcie decyzji o zakupie domu lub mieszkania to często długa batalia. Sporządzanie list pełnych zalet i wad. Wyliczanie ewentualnych kosztów – trzeba jednak wybrać. Ostatecznie, która z możliwości jest lepsza? Dom czy mieszkanie? Oto jest pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć.

drzwi wejściowe

Plusy i minusy na pierwszy rzut oka

Dla większości jako odpowiedź na pytanie „co lepsze” nasuwa się… dom. To właśnie on stanowi marzenie wielu z nas. Własny ogródek. Cisza i spokój. Oddaleni sąsiedzi. Śniadania na tarasie. Mały, ale własny kawałek nieba. Brzmi idyllicznie i tak faktycznie jest, jednak dom to również dodatkowe obowiązki, z których mieszkańcy mieszkań wcale nie muszą sobie zdawać sprawy. Koszenie trawnika, przygotowywanie domu na zimę, wiosnę, jesień… Dbałość o każdy aspekt budynku – dach, rynny, szczelne okna i drzwi. Wszystko ma znaczenie. Osoby decydujące się na mieszkanie mają świadomość i gwarancję, że te obowiązki należą do spółdzielni. Wystarczy jedynie opłacać czynsz.

wnętrze salonu

Lokalizacja ma duże znaczenie

Wybór pomiędzy mieszkaniem, a domem to często również wybór pomiędzy miastem, a jego obrzeżami. Zakup mieszkania niesie za sobą oczywiste udogodnienia. Komunikacja miejska ułatwia przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Obecnie niemal wszystkie osiedla mają w swoim zasięgu przystanki autobusowe oraz tramwajowe. Wylicza się, że dojazd do pracy bądź szkoły zajmuje maksymalnie do 45 minut. W przypadku domu ta statystyka wygląda nieco inaczej. Często wokół nich nie ma żadnej komunikacji miejskiej. Jesteśmy zdani wyłącznie na siebie i swoje samochody. Codzienne pokonywanie drogi do pracy oraz wożenie dzieci do szkoły to utrata cennych minut snu. Średnio taka poranna „wycieczka” zajmuje ponad godzinę. Wielu w tym momencie pomyśli, że są to wady, które można zaakceptować. Owszem, jednak trzeba wziąć również pod uwagę dodatkowe koszta – utrzymanie i eksploatację samochodów oraz paliwo.

Lokalizacja to nie tylko czas. To również jakość życia. Miasto nierozerwalnie wiąże się z hałasem. Sąsiedzi z góry, pub nieopodal, a także zgiełk codzienności. Poza miastem można tego uniknąć. Dla osób, które cenią ciszę oraz prywatność to właśnie dom jest lepszym rozwiązaniem. Nie ma co się oszukiwać, ale powietrze i jakość życia również są na wyższym poziomie. Zmniejszona liczba samochodów, budynków, więcej terenów zielonych – to wszystko decyduje o czystszym powietrzu, które obecnie jest na wagę złota. Wychowanie dzieci, które swobodnie mogą biegać po własnym ogródku to również komfort, o który w dużych miastach niezwykle trudno.

Korzystniejsze finansowo jest…

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. Obecne ceny za m2 mieszkania, szczególnie w dużych miastach, są znacznie wyższe w porównaniu z ceną za wybudowanie domu. Średniej wielkości mieszkanie w centrum to wydatek, który można spokojnie porównywać do domu o powierzchni dwukrotnie większej czyli nawet do 150m2. Dodatkowo dom to swoboda wyboru. Nie przychodzimy na „gotowe”. Możemy sami zadecydować o wielkości pokoi, wysokości sufitów czy ilości okien. Pięknie przeszklony salon to Twoje marzenie? Nie ma problemu, wybierając okna Pixel uchwycisz nawet o 22% więcej promieni słonecznych. Dom to Twoja oaza, którą od a do z tworzysz sam.

Okna Pixel Oknoplast w mieszkaniu

Okna Pixel Oknoplast

 

Wybór ostateczny pomiędzy domem, a mieszkaniem to…

Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych. Mimo iż wybudowanie większego domu jest tańsze od zakupu mniejszego mieszkania to wciąż koszta jego utrzymania są znacznie wyższe. Dom to idealna przestrzeń dla wszystkich, którzy cenią życie poza miastem i są w stanie poświęcić znacznie więcej czasu na dodatkowe obowiązki. W zamian za swój trud zyskują jednak własny kawałek świata – która z możliwości bardziej Was przekonuje? 🙂

ogród

 Poznaj nasze okna

Skomentuj

Dom czy mieszkanie – oto jest pytanie!

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry