Home Baza wiedzy Co sadzić i siać w maju?

Co sadzić i siać w maju?


Co sadzić i siać w maju

opublikowane 29 kwi 2024

3 minuty

W drugiej połowie maja, gdy mija już ryzyko przymrozków, w ogrodzie można sadzić i siać rośliny ciepłolubne. To najlepszy moment na rozpoczęcie uprawy pod gołym niebem nieodpornych na niskie temperatury warzyw i delikatnych roślin kwitnących. Sprawdź, co sadzić i siać w maju po tzw. zimnych ogrodnikach.

SPIS TREŚCI:

 1. „Zimna Zośka” i „zimni ogrodnicy” – co to?
 2. Kwiaty, które można sadzić w maju do gruntu
 3. Jakie warzywa siać i sadzić w maju?
 4. Rośliny kwitnące, które można sadzić w maju do donic

„Zimna Zośka” i „zimni ogrodnicy” – co to?

„Zimni ogrodnicy” to określenie stosowane na określenie zjawiska klimatycznego charakterystycznego dla Europy Środkowej. Występuje ono niemal zawsze w maju, a konkretnie w okresie między 1 a 25 maja. Polega na występowaniu nocnych i wczesnoporannych przymrozków przy gruncie. Są one efektem napływania zimnego, polarnego powietrza po okresie utrzymywania się wyżu barycznego.

Najczęściej do ochłodzenia i przymrozków dochodzi miedzy 12 a 15 maja, stąd nazwa tego zjawiska. W tych dniach patronami są: 12 maja św. Pankracy, 13 maja św. Serwacy, 14 maja św. Bonifacy  i 15 maja św. Zofia. Najsłynniejszym dniem jest tzw. zimna Zośka, która tradycyjnie wyznacza granicę czasową, po której można bezpiecznie sadzić i siać w ogrodzie, na balkonie czy tarasie rośliny nieodporne na niskie temperatury.

Kwiaty, które można sadzić i siać w maju do gruntu

Wiosną w ogrodzie nie sposób się nudzić. Pierwsze prace zaczynają się już na przełomie stycznia i lutego (np. przycinanie, opryski, bielenie drzew oraz krzewów), a intensyfikują się w marcu i kwietniu. Ogrodnicy, którzy uwielbiają rabaty kwiatowe, z utęsknieniem czekają jednak przede wszystkim na maj. Wtedy mogą bowiem bez ryzyka przemarznięcia wysadzić do gruntu i posiać ciepłolubne gatunki roślin kwitnących.

To najlepszy moment, aby sadzić bulwy korzeniowe dalii – przez wielu uważanych za najpiękniejsze kwiaty ogrodowe. W maju można też do gruntu sadzić cebulki mieczyków i lilii, kłącza liliowców, a także bulwy begonii czy frezji. Przy odpowiedniej pielęgnacji spokojnie zakwitną w tym samym sezonie. Jeśli lubisz ubarwiać rabaty roślinami jednorocznymi, w maju możesz posadzić z rozsady np. bratki czy pelargonie. Maj to dobry moment, aby wysiać z nasion m.in. cynie, słoneczniki, cynie, kosmosy, nagietki, ostróżki, nasturcje, malwy.

Jakie warzywa siać i sadzić w maju?

Rabaty warzywne, donice czy podniesione grządki czekają na swoją kolej? W maju możesz sprawić, że się zazielenią. Po tzw. zimnych ogrodnikach można wysadzać już do gruntu rozsadę ciepłolubnych warzyw, m.in. pomidorów, papryki i ogórków (ogórki z powodzeniem można w maju również wysiać). W przypadku pomidorów i papryk wysiew robi się jednak jeszcze w lutym na rozsadnik w domu lub ogrzewanej szklarni. W połowie maja sadzonki są już wyrośnięte i gotowe na hartowanie, a następne sadzenie pod gołym niebem lub w szklarni.

Maj to odpowiednia pora także na sianie warzyw. Przez cały miesiąc możesz z powodzeniem siać na grządkach podwyższonych, w donicach na balkonie czy na rabatach gruntowych np. cukinię, dynię, rukolę, buraki ćwikłowe, fasolę szparagową, koper ogrodowy, marchew, rzodkiewkę (pierwsze dni maja). Warzywa, na których sianie jest w maju już za późno, to z kolei: bób, groch, pietruszka, szpinak. Plony z tych gatunków będą zbyt małe z majowego siewu.

Rośliny kwitnące, które można sadzić w maju do donic

Lubisz ozdabiać kwitnącymi roślinami parapety zewnętrzne okien, balkon, taras czy schody lub przestrzeń przy drzwiach wejściowych? Z pewnością Twoim pierwszym wiosennym wyborem są więc odporne na przymrozki bratki. W maju – gdy minie już ryzyko niskich temperatur – możesz jednak do donic i pojemników ogrodniczych sadzić inne dekoracyjne gatunki. Jakie?

W maju szkółki ogrodnicze oferują najczęściej popularne rośliny kwitnące, którym odpowiadają warunki klimatu umiarkowanego. Są to np. pelargonie, surfinie i petunie w wielu odmianach. Mniej popularnym wyborem są trudniej dostępne, ale równie urodziwe frezje, lobelie, uczepy, bakopy czy wilce. Dla uzyskania lepszego efektu możesz wysadzać je do skrzynek w fantazyjnych, wielokolorowych kompozycjach kwiatowych. Jeśli zbytnio pospieszysz się z ozdabianiem parapetów itp. takimi roślinami, uważnie obserwuj prognozy pogody. W razie ryzyka mrozu przenieś donice w ciepłe miejsce lub okryj je agrowłókniną ogrodniczą.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów