Home Baza wiedzy Ogródek warzywny na balkonie lub parapecie DIY

Ogródek warzywny na balkonie lub parapecie DIY


opublikowane 30 kwi 2020

4 minuty

Marzysz o warzywach i ziołach z własnej uprawy, ale nie masz ogródka? Nic straconego! Przy odrobinie pracy, wybierając odpowiednie gatunki roślin, możesz zazielenić domowy parapet lub balkon. Podpowiadamy, jakie warzywa sprawdzą się w domowej uprawie w pojemnikach. Wskazujemy też, o czym pamiętać, przystępując do prac ogrodniczych na niewielkiej powierzchni.


Dla części z nas własna uprawa warzyw to sposób na uniezależnienie się od zakupów w sklepach, dla innych metoda na aktywne, ale przynoszące wymierne skutki, spędzenie wolnego czasu. Niezależnie od tego, jakie pobudki skłaniają Cię ku stworzeniu ogródka warzywnego na parapecie czy balkonie, musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim ważny jest wybór gatunków, które będą rosły na ograniczonej powierzchni i nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, a więc są odporne na chwilowe przesuszenie czy duże nasłonecznienie. Poniżej przedstawiamy listę warzyw, które z powodzeniem można uprawiać w donicach stojących i wiszących, skrzyniach oraz tzw. wertykalnych grządkach czy ogrodach (stelaże z pojemnikami na ziemię mocowane do ściany budynku).


Pomidory – uprawa na balkonie

Marzysz o słodkich, soczystych pomidorach z własnego balkonu czy parapetu? Jeśli w ciągu dnia jest on słoneczny przez co najmniej 5-6 godzin, jest to możliwe. Sadzonki (z własnej rozsady wczesnowiosennej lub kupione) posadź w wypełnionych próchniczą ziemią, głębokich na co najmniej 30 cm donicy, wiadrze czy skrzynce. Najlepiej postawić je przy kracie ściennej lub barierkach balkonu, do których można będzie przywiązać łodygi. Jakie odmiany wybrać? Na małej powierzchni sprawdzą się pomidory karłowate, które nie wybujają za bardzo. Na start szczególnie polecane są znane z dużej wytrzymałości na choroby i mniejszych wymagań pomidory koktajlowe (cherry). Kiedy można wystawić sadzonki na zewnątrz? Najlepiej po połowie maja, gdy minie ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Pamiętaj – przy słonecznej, bezdeszczowej pogodzie konieczne jest regularnie podlewanie, nawet dwukrotnie w ciągu dnia.

pomidorki koktajlowe


Fasola – ogródek na balkonie

Większość odmian fasoli to rośliny, które urosną w każdych, nawet trudnych warunkach. Możesz je uprawiać na balkonie – koniecznie przy kracie ściennej lub z bambusowymi tyczkami wbitymi w ziemię, po których piąć będzie się rosnąca roślina. Pojemnik o głębokości co najmniej 30 cm, wypełniony ziemią, do której wysiane zostaną nasiona, postaw w słonecznym miejscu. Jakie odmiany wybrać? Na balkonie sprawdzą się fasole tyczne, które stworzą zieloną ścianę, zajmując niewiele miejsca. Kiedy wysiewać fasolę? W drugiej połowie maja, gdy noce będą cieplejsze i minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Pamiętaj – aby zwiększyć szansę na plony, w sąsiedztwie fasoli nie powinny znaleźć się donice z cebulą czy grochem.

Co posadzić na balkonie


Sałata liściowa, rukola, roszponka – plony z balkonu

Sałaty liściowe różnego typu to warzywa, które nie zawiązują główek. Z łatwością można więc uprawiać je w pojemnikach na parapecie czy balkonie. Wysiewane kilkukrotnie w sezonie od wiosny do jesieni będą dawać obfity plon. Jakie odmiany dobrze czuć się będą w szerokich, ale niekoniecznie głębokich (około 15 cm) pojemnikach? Zdecyduj się na wysiewane wprost do ziemi rukolę, sałatę dębolistną czy strzępolistną, a także roszponkę. Kiedy wysiewać sałaty liściowej? Wbrew pozorom i delikatnemu wyglądowi sałaty są bardzo odporne na niskie temperatury, więc można pracę tę wykonać już od połowy marca. Nasiona umieść w dołkach o głębokości około 1 centymetra i regularnie podlewaj. Po pojawieniu się liści ziemia powinna być stale wilgotna.

Salata_na_balkonie


Rośliny proste w uprawie Oknoplast
Czytaj też:

7 roślin doniczkowych, które przetrwają wszystko


Buraki – jak uprawiać na balkonie?

Uprawa buraków w pojemnikach na balkonie lub tarasie jest nadspodziewanie łatwa. Poradzą sobie z nią również osoby, które wcześniej nie miały styczności z ogrodnictwem. Dlaczego? Roślinie tej wystarczy niezbyt głęboki pojemnik z kanałami odpływowymi (wystarczy 20 cm głębokości – standardowe skrzynki okienne). Nie ma ona też specjalnych wymagań pielęgnacyjnych, a do tego szybko rośnie. Jedynym warunkiem, poza regularnym podlewaniem, jest dostarczenie jej składników odżywczych np. z kompostem czy obornikiem. Kiedy siać buraki na balkonie? Optymalnym momentem jest koniec kwietnia, początek maja – zanim wzejdą rośliny, miną mroźne nocne. Donice powinny stać w miejscu przewiewnym z dostępem światła przez co najmniej 6 godzin dziennie.

buraki sadzenie na balkonie


Rzodkiewka z własnego balkonu

Marzysz o tym, aby zamiast do sklepu czy na targ po rzodkiewki wyjść na swój balkon? Posiej je w pojemnikach! Do ich uprawy wystarczą niezbyt głębokie (ok. 15 cm) doniczki czy skrzynki z otworami, którymi odprowadzany jest nadmiar wody. Nasiona umieść dosyć blisko siebie, pamiętając o „przerwaniu” balkonowej grządki, gdy wzejdą pierwsze rośliny. Odległość docelowa między rzodkiewkami powinna wynosić do najmniej 4-5 cm. Jakie odmiany siać na balkonie czy parapecie? Najlepiej wybierać odmiany letnie, których miąższ przy braku wody nie będzie parcieć, np. Polina. Pamiętaj! Po wyrwaniu części rzodkiewek możesz w ich miejsce wysiać kolejne, aby wydłużyć okres zbiorów.

rzodkiewka-na-balkonie-oknoplast


Papryka i chilli uprawiane w pojemnikach

Papryki różnego typu oraz papryczki chili to – zaraz po pomidorach – kolejne warzywo wyróżniające się wyjątkowo łatwą uprawą. Gotowe sadzonki z własnej rozsady lub kupione wystarczy umieścić w pojemnikach o głębokości ok. 30 cm wypełnionych próchniczą ziemią. Idealnie jeśli donica stanie w słonecznym miejscu, a gleba zostanie wzbogacona o kompost lub obornik naturalny. Dlaczego? Dzięki takim działaniom szansa na obfite plony znacznie się zwiększy. Pamiętaj! Jedyną przeszkodą na drodze do smacznych warzyw mogą okazać się mszyce. Jeśli pojawią się one na liściach sadzonki, warto zrobić naturalny oprysk, np. z gnojówki pokrzywowej lub delikatnego roztworu wody z mydłem.


Ziemniaki z doniczki

Wydaje Ci się, że ziemniaki mogą rosnąć tylko na polu? Nic bardziej mylnego – roślina ta doskonale sprawdza się w uprawie pojemnikowej. Ważne jest jednak, aby dobrać odpowiednią donicę czy skrzynkę. Powinna ona mieć co najmniej 40-50 cm szerokości i 50-60 cm głębokości, a także otwory drenażowe. Idealnie jeśli będzie mieć również ciemną barwę, ponieważ wtedy utrzymuje ciepło, które pomaga rosnąć ziemniakom. Ziemniaki tzw. sadzeniaki, a więc z widocznymi pękami (oczkami) wysadza się do ziemi na głębokość ok. 10 cm. W niewielkim pojemniku powinny to być maksymalnie trzy sztuki – wyrosną z nich bujne rośliny! Jakie miejsce będzie optymalne? Wewnątrz domu powinien to być szeroki parapet lub podłoga przy oknie tarasowym, na balkonie natomiast przestrzeń słoneczna przez ok. 5 godzin dziennie. Pamiętaj! Ziemniaki nie są odporne na suszę i wymagają regularnego nawadniania.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów